Zrod bezdrátové komunikace: První kroky Guglielma Marconiho

V roce 1894 se dvacetiletý Guglielmo Marconi vydal s rodinou na dovolenou do Alp. Tato cesta možná nebyla na první pohled ničím výjimečná, ale stala se důležitým milníkem v jeho životě. Po návratu domů se mladý Marconi rozhodl věnovat svůj čas a energii experimentům, které navždy změnily svět.

Zrod bezdrátové komunikace: První kroky Guglielma Marconiho
Guglielmo Marconi
8. ledna 2025 - 05:52

Marconi se po návratu uzavřel do podkroví rodinné vily Griffone v Pontecchiu. Tam, izolován od okolního světa, žil několik měsíců jako poustevník. Jeho jediným cílem bylo vyřešit jednu z největších technologických výzev té doby – přenos signálů bez drátů. Byla to myšlenka tak odvážná, že ji mnoho jeho vrstevníků považovalo za nerealistickou.

Našel dva místní mladíky, kteří mu byli ochotni pomoci. Ačkoliv nerozuměli složitosti jeho experimentů, sdíleli jeho nadšení a statečně ho bránili před posměšky ostatních.

Léto roku 1895 přineslo klíčový moment Marconiho výzkumu. Rozhodl se ověřit, zda elektromagnetické vlny dokáží překonat překážky, jako jsou kopce. Tento experiment připravil s pečlivostí, která byla pro něj typická. Umístil vysílač k oknu v podkroví vily a přijímač postavil několik set metrů daleko na malém kopci.



Jeho pomocník Mignani držel přijímač a čekal na signál. Marconi stiskl tlačítko vysílače a vyslal jednoduchý signál v podobě písmena „S“. Pokud by přijímač zachytil signál, Mignani měl zamávat bílým kapesníkem. Experiment byl úspěšný a signál překonal vzdálenost.

Marconi však chtěl zajít dál. Bylo potřeba zjistit, zda vlny dokážou překonat větší překážky, jako jsou kopce bez přímé viditelnosti. Pokynul Mignanimu, aby vzal přijímač na druhou stranu kopce, mimo dohled vily. „Vezmi si s sebou pušku,“ řekl mu. „Stisknu tlačítko třikrát. Pokud uslyšíš tři signály, vystřel.“

Mignani, s puškou v ruce, odešel na místo určení. Mezitím Marconi přivolal svou matku, aby byla svědkem pokusu. S napětím stiskl tlačítko třikrát. Čekání se zdálo jako věčnost. Pak se z druhé strany kopce ozval výstřel. Hlasitá rána se rozlehla údolím.

Psali jsme:

Tento okamžik byl průlomem v historii techniky. Signál překonal překážky a potvrdil možnost bezdrátového přenosu informací. Marconiho experiment v roce 1895 znamenal začátek nové éry – éry bezdrátové komunikace.

Tento úspěch inspiroval další generace vědců a položil základy moderních technologií, jako jsou rádio, televize, mobilní telefony a internet. Dnes je Guglielmo Marconi právem považován za otce bezdrátové komunikace. Jeho odhodlání, vynalézavost a schopnost překonávat překážky zůstávají dodnes inspirací pro všechny, kdo se snaží měnit svět.

(vlk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

Měla by Sněmovna vydat Tomia Okamuru (SPD) k trestnímu stíhání?

Ano 5%
transparent.gif transparent.gif
Ne 92%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 3%
transparent.gif transparent.gif