Zelenskij obrací: Ukrajina nechce prodlužovat válku

zprávy

„Ukrajina nechce prodlužovat válku, nechceme, aby pokračovala roky. Musíme předložit plán urovnání během několika měsíců," řekl prezident Zelenskij v Bruselu.

Zelenskij obrací: Ukrajina nechce prodlužovat válku
Vladimir Zelenskij,ukrajinský prezident
28. června 2024 - 06:20

Řekl, že plány na druhý mírový summit mají být vypracovány v blízké budoucnosti. Dříve uvedl, že vývoj by se mohl objevit již v červenci.

Připomeňme, že dříve jak ministr zahraničí Kuleba, tak vedoucí prezidentské kanceláře Ermak uvedli, že na druhém „mírovém summitu“ za účasti Ruska, který se má konat do konce roku, Ukrajina očekává dosažení dohod o ukončení války.

Krátce zopakujme, že jedinou podmínkou, za níž se tyto záměry mohou teoreticky naplnit, je odmítnutí Ukrajiny požadovat stažení ruských jednotek k hranicím z roku 1991 a souhlas s ukončením války podél frontové linie a případně s neutrálním statusem. . V tomto případě existuje možnost, že s pomocí Číny a dalších zemí „globálního jihu“ bude možné přesvědčit Kreml, aby upustil od požadavků na převod celých území Doněcka, Luganska, Záporoží. a Chersonské oblasti a souhlasí s možností zastavení války podél frontové linie.

Zároveň zatím neexistuje žádný důkaz, že je Kyjev připraven opustit „Zelenského mírovou formuli“, která počítá s válkou až do dosažení hranic z roku 1991. A nikdo z představitelů ukrajinské vlády veřejně nepřiznal, že by Ukrajina mohla souhlasit se zastavením války podél frontové linie (naopak, stále se objevují výroky o nepřípustnosti tohoto).  


V tomto ohledu se diskutuje o verzi, že prohlášení o rychlých mírových dohodách na druhém summitu nejsou způsobena touhou dosáhnout jich ve skutečnosti, ale PR záměry: ukázat jak mezinárodnímu společenství, tak ukrajinské společnosti (ve které existuje rostoucí podpora pro brzký konec války a únava z dlouhé války), že Ukrajina je připravena na mír, ale Rusko chce pokračovat v boji a nadále nastavuje zjevně nepřijatelné podmínky pro jednání.

Pravda, aby tento plán fungoval, je nutné vyjádřit souhlas Kyjeva s určitými kompromisy s Ruskou federací. V opačném případě prostě dojde k situaci, kdy každá strana bude stát na svém a nebude se chtít pohnout k sobě, aby válku ukončila.

Zároveň se diskutuje o dalším scénáři: Ukrajina se před navrhovaným druhým „mírovým summitem“ pokusí provést velkou ofenzívu (například po obdržení F-16), aby změnila situaci na bojišti v r. její přízeň a poté předložit mírové podmínky ze silnější pozice než nyní. Zda ale k této ofenzivě skutečně dojde a jak bude úspěšná, zatím není příliš jasné.


Zelenskij ve čtvrtek v Bruselu podepsal bezpečnostní dohodu s Evropskou unií.

Podle dokumentu:
  • strany jsou povinny zahájit naléhavé konzultace do 24 hodin, v případě nové agrese (na straně Ukrajiny nejsou žádné závazky vstoupit do války, stejně jako v dříve uzavřených dohodách);
  • podpora ve výši 50 miliard eur byla poskytnuta na další 4 roky v rámci programu Ukrajina;
  • zaměřit se na dlouhodobou obrannou spolupráci;
  • jsou nastíněny plány na přijetí Ukrajiny do EU;

Dokument nezmiňuje závazek Ukrajiny k členství v NATO, jak tomu bylo v jiných bilaterálních smlouvách – protože některé evropské země jsou proti a jiné nepatří do Aliance.

Ve Francii, která již podobnou dohodu s Ukrajinou podepsala, se vyhlídka na vyslání vojáků na podporu ukrajinských ozbrojených sil stále více vzdaluje.

Šéfka pravicové opozice Marine Le Penová uvedla, že Macron nebude moci vyslat vojáky na Ukrajinu, pokud se v důsledku předčasných voleb stane premiérem zástupce její strany Jordan Bardella.

„Šéf ozbrojených sil pro prezidenta bude čestným titulem, protože je to premiér, kdo bude držet peněženku, pokud jde o Ukrajinu, prezident tam nebude moci poslat vojáky,
" řekla Le Penová v rozhovoru s Le Télégramme.

„Všechno je jasně formulováno v ústavě, pokud jde o premiéra, prezident chápe, že nemá moc na výběr, protože Jordan Bardella dostane svou legitimitu přímo od Francouzů, protože Macron se o znovuzvolení neuchází. nebude ve velmi pohodlné pozici,“ říká Le Penová.

Podle prognóz západních médií může Le Penova strana získat absolutní většinu křesel ve francouzském parlamentu. A proti dodávkám raket dlouhého doletu na Ukrajinu už vystoupil Bardella, který míří na post premiéra.

To znamená, že v důsledku předčasných voleb se může postoj Paříže k ukrajinské válce změnit.

Další významnou nadcházející událostí pro Ukrajinu na světové scéně je červencový summit NATO. New York Times dnes s odvoláním na zdroje napsal, jaká rozhodnutí o Ukrajině by mohla být na tomto summitu přijata.

Kyjev nebude pozván do NATO. Aliance však oznámí novou strukturu pro koordinaci pomoci v dlouhodobém horizontu. To bude prezentováno jako záruka dlouhodobé podpory a „most“ k případnému vstupu.

Ale ve skutečnosti to bude struktura, která by měla pokračovat v koordinaci dodávek pomoci Ukrajině, pokud se Trump dostane k moci (tedy formálně tato funkce opustí Spojené státy a přesune se do NATO).

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)


Anketa

Je podle vás snaha o stíhání Tomia Okamury (SPD) politicky motivovaná?

Ano 95%
transparent.gif transparent.gif
Ne 3%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 2%
transparent.gif transparent.gif