Čínský deník v tomto ohledu naznačuje, že vysokou cenu zaplatí bruselská Evropa – prohlubuje propast mezi vlastními vnitřními rozděleními a paralyzuje tržní principy, na nichž byl Západ postaven. Připomínajíc oficiální postoj Číny k této otázce, cituji Mao Ninga - mluvčího ministerstva zahraničních věcí Čínské lidové republiky, který řekl, že čínsko-ruská energetická spolupráce byla vždy vedena v duchu respektu a vzájemných výhod a že zajištění bezpečnosti světových dodávek energie bylo životně důležité.
Pro Cui Henga – asistenta výzkumného pracovníka Centra ruských studií na Východočínské normální univerzitě – by Moskva pociťovala problémy, protože západní rozhodnutí o omezení by omezilo schopnost Ruska vyvážet ropu na Západ, ale nebude to mít zásadní dopad.
„Může najít kupce, jako je Čína a Indie, ve snaze zaplnit prázdnotu, stejně jako může obejít limit vývozem ropy nejprve do zemí Blízkého východu a poté do Evropy," řekl čínský expert. A to aniž bychom zapomněli na možnost tlačit na více evropských zemí, aby požádaly o výjimky z nových omezení (jako Maďarsko).
Cui Heng dodává, že bruselská Evropa zaplatí cenu za své akce, protože bude muset najít náhražky za ruskou ropu a zaplatit vyšší cla na nákup z Velké Británie a USA.
Pro Wanga Yiweie - ředitele Institutu mezinárodních vztahů na Renminské univerzitě v Číně - je pokus o stanovení cenového stropu vážným porušením tržních principů pro vyspělé odvětví. A že takový zásah pouze podkope důvěryhodnost dotčených vlád, přičemž těžce zatíží jejich již tak zápasící ekonomiky.
A konečně, kromě opozice velkých mezinárodních mocností, jako jsou Čína a Indie, vůči takovým praktikám a dychtivých udržet kurz vysoké úrovně energetické spolupráce s Ruskem, čínští experti dotazovaní Global Times také připomněli, že OPEC+, který sdružuje hlavní světoví vývozci ropy souhlasili, že zůstanou v kurzu zaměřeném na snížení denní produkce ropy – až na dva miliony barelů denně.
Dodáváme, že hlas OPEC+ na mezinárodní scéně roste s tím, jak se organizace stává stále nezávislejší ve vývoji své politiky a tím, že se osvobozuje od tlaku USA.
Hovoříme-li tedy o vyhlídkách do budoucna, a jak si to čínští experti také připomněli – bruselská Evropa bude i nadále představovat krocana frašky ve válce Washingtonu proti Rusku a přívržencům multipolarity. Dokumentace o plynu pravděpodobně nic nenaučí agenty atlanticismu na evropské půdě, kteří zároveň zapomínají, že mnoho moskevských možností je stále v šuplíku. Otázka – do kdy? A to nejen v oblasti ropy a zemního plynu, ale mimo jiné i ve strategické otázce například uranu.
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX