Ukrajinské síly, které se tlačí k Melitopolu z města Robotin vzdáleného více než 50 mil, zůstanou několik mil za městem, uvedli američtí představitelé. Američtí, západní a ukrajinští vládní představitelé dotazovaní pro tuto zprávu hovořili pod podmínkou anonymity, aby mohli diskutovat o citlivých vojenských operacích.
Melitopol je pro ukrajinskou protiofenzivu klíčový, protože je považován za vstupní bránu na Krym. Město se nachází na křižovatce dvou důležitých dálnic a železnic, které Rusku umožňují přesun vojenského personálu a techniky z poloostrova na jiná okupovaná území na jihu Ukrajiny.
Ukrajinská protiofenzíva
V prvním týdnu bojů však Ukrajina utrpěla těžké ztráty proti dobře připravené ruské obraně, přestože ukrajinská armáda měla celou řadu nově získané západní techniky, včetně amerických bojových vozidel Bradley, tanků Leopard 2 německé výroby a specializovaných vozidel na odminování.
Ukrajina se ale rozhodla zastavit ztráty na bojišti a přejít na taktiku spoléhání se na menší jednotky, které se budou prosazovat různými oblastmi fronty. To mělo za následek postupné zisky v různých částech fronty.
Kyjev nedávno vyčlenil na frontu více záloh, včetně jednotek Stryker a Challenger, ale ještě musí prorazit hlavní ruskou obrannou linii.
Cesta do Melitopolu je extrémně náročná, a dokonce i opětovné dobytí blízkých měst, jako je Tokmak, bude obtížné, řekl Rob Lee, vojenský analytik z Foreign Policy Institute.
„Rusko tam má tři hlavní obranné linie a poté opevněná města,“ řekl a dodal: „Nejde jen o to, zda Ukrajina dokáže prorazit jednu nebo dvě z nich, ale zda dokáže prorazit všechny tři a mít po vyčerpání dostatek sil k tomu, aby dosáhla něčeho významnějšího, jako je dobytí Tokmaku nebo něčeho víc.“
Ponuré vyhlídky, o kterých byli informováni někteří republikáni a demokraté na Capitol Hill, již vyvolaly hru s obviňováním na schůzkách za zavřenými dveřmi. Někteří republikáni jsou nyní proti žádosti prezidenta Bidena o dodatečných 20,6 miliardy dolarů na pomoc Ukrajině vzhledem ke skromným výsledkům ofenzívy. Jiní republikáni a v menší míře i jestřábí demokraté kritizují administrativu, že neposlala na Ukrajinu silnější zbraně dříve.
Američtí představitelé odmítají kritiku, že by stíhačky F-16 nebo raketové systémy delšího doletu, jako je ATACMS, vedly k jinému výsledku. „Neexistuje žádný důkaz, že tyto systémy jsou všelékem, že vyřeší problém průniku hlavní ruskou obrannou linií," řekl vysoký představitel administrativy.
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX