Ukrajina zvažuje snížení branného věku pod tlakem Spojených států

zprávy

Zelenskij čelí americkému požadavku snížit věk pro odvod na 18 let. Mnoho Ukrajinců je proti. Ukrajinský parlament navrhl kompromis, a to brannou povinnost od 20 let.

Ukrajina zvažuje snížení branného věku pod tlakem Spojených států
Ilustrační foto
12. prosince 2024 - 04:20

Ukrajina téměř tři roky absolutně odmítala povolávat muže ve věku 18 a více let na vojenskou službu, na rozdíl od jiných válečných armád. Tato volba znepokojila západní spojence Kyjeva, ale na Ukrajině samotné je tato otázka velmi citlivá. 

Rusko v krvavých bojích posiluje své pozice na frontě a ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij čelí požadavkům na poslání mladých lidí do předních linií. Vzhledem k nejistotě budoucí pomoci z Washingtonu američtí představitelé varovali, že nedostatek pracovních sil v řadách ukrajinských ozbrojených sil může být nyní kritičtější než nedostatek zbraní,  píše  The Washington Post . 

I se všemi penězi a municí potřebujeme muže v první linii, abychom čelili ruské agresi,"  řekl  minulý týden v Bruselu americký ministr zahraničí Antony Blinken. 

I přes složitou situaci na bojišti se však i horliví příznivci ukrajinských ozbrojených sil staví proti snížení věku pro odvod na 18 let. Říká se, že ukrajinská mládež musí být zachována, protože ztělesňuje budoucnost země. 

Ačkoli historicky mladí lidé tvořili jádro většiny armád, otázka, kdo by měl jít na frontu, vyvolává v ukrajinské společnosti hluboké rozdělení. Mobilizace je velmi nepopulární a Zelenského administrativa prohlásila, že další snižování věku odvodu (aktuálně 25 let, relativně vysoký v porovnání s jinými zeměmi) nedává smysl, pokud chybí zbraně pro vybavení vojáků na bojišti. 


Není jasné, zda spor zůstane kamenem úrazu mezi Kyjevem a Washingtonem po inauguraci zvoleného prezidenta Donalda Trumpa příští měsíc. Slíbil, že bude působit jako prostředník k rychlému ukončení nepřátelských akcí, ale Ukrajinci se obávají, že budou nuceni k územním ústupkům. 


Proti odvodu osmnáctiletých je i bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj, i když už dříve Zelenského vyzval k mobilizaci dalších rekrutů. 

„Chceme  , aby Ukrajina existovala i za 20 nebo 30 let," řekl studentům v Londýně Zalužnyj, současný velvyslanec ve Spojeném království. „Budoucnost patří těm, kterým je dnes 18 let. Je to úplně jiná generace, která zachrání naši zemi." 

Muži ve věku 18 až 25 let mohou narukovat dobrovolně, ale konflikt se protahuje a branců je velký nedostatek. Většina mužů, kteří se chtěli stát dobrovolníky, již odešla na frontu. 

Konečně jsou tu dlouhodobé demografické úvahy: osoby mladší 30 let představují nejmenší generaci Ukrajiny v její moderní historii. Ukrajinští představitelé poznamenávají, že muži ve věku 25 let a více mají větší pravděpodobnost, že budou mít alespoň jedno dítě, než muži mladší 25 let. 

V dubnu Zelenskij snížil věk odvodu z 27 na 25 let a odstranil některé výjimky ve snaze zvýšit počty. Ale věci se dávají do pohybu pomalu. Podle ukrajinských představitelů plánoval Kyjev po přijetí nových mobilizačních pravidel na jaře povolat do konce roku až 200.000 nových vojáků. Ale někteří věří, že to nestačí. 

Američtí představitelé tvrdí, že mají volnou kapacitu, aby pomohli vycvičit celou brigádu ukrajinských rekrutů v zámoří, pokud Kyjev bude souhlasit s vysláním mužů. 


Zelenskij  si  opakovaně stěžoval , že nedávno vytvořené brigády postrádají zbraně, které Západ sliboval. Navíc i síly v předních liniích jsou nedostatečně vyzbrojené a snaží se odrazit mnohem větší ruské síly. 

Vojáci jsou pobouřeni, že kvůli nedostatku pracovních sil ukrajinská vláda nepodnikla žádné kroky k demobilizaci jednotek, které bojovaly od začátku konfliktu. 


Ukrajinští zákonodárci vyzvali k dalším kompromisům, včetně snížení věku pro odvod na 20 z 18 let. 

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

V případě, že by hnutí ANO v příštím roce sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?