Někteří analytici tvrdí, že jde o začátek nové ofenzívy Ukrajiny, jiní to považují za poslední zoufalý krok Ukrajiny v tomto konfliktu. Je tu však i názor, že tento vojenský tah může mít pozitivní dopady pro Čínu, zamýšlí se ve svém komentáři čínská zpravodajská agentura Tencent News.
V posledních dnech se ukrajinské ozbrojené síly zaměřily na ruskou oblast Kursk, kde provedly rozsáhlý útok za využití mechanizovaných jednotek. Organizace této ofenzívy byla podle všeho velmi dobře naplánovaná a nese jasné znaky strategie generála Serhije Šerševského. Podrobnosti o samotných bojích ponechme stranou, ale samotný fakt, že Ukrajina zvládla proniknout na ruské území, je značný úspěch.
Otázka, která vyvstává, zní: Jak je možné, že Rusko nezjistilo tak masivní přípravy? Zdá se, že na bojišti se projevuje jednostranná průhlednost – ruské zpravodajské služby v této situaci očividně selhaly. S dlouhou hranicí mezi Ruskem a Ukrajinou a s minimální přítomností ruských jednotek na tomto úseku, přičemž většinu z nich tvoří branci, nebylo pro Ukrajinu příliš obtížné provést tento útok.
Co to všechno znamená pro Čínu? Jaký dopad může mít tato ukrajinská vojenská operace na Peking? Odpověď na tuto otázku závisí na mnoha faktorech. Někteří odborníci se domnívají, že úspěch Ukrajiny by mohl posílit čínské geopolitické postavení, jiní naopak varují před možnými komplikacemi v regionu.
Ukrajinská ofenzíva je bezesporu významným momentem v probíhajícím konfliktu, jehož důsledky budou mít globální dopad. Jak se situace bude dále vyvíjet a jak na ni budou reagovat světové mocnosti, je zatím otevřenou otázkou.
Z dosavadních výsledků je zřejmé, že vojenský význam ukrajinského útoku zatím není tak zásadní, ale rizika, která s sebou tento krok přináší, jsou značná. Je patrné, že Ukrajina vsadila na tuto riskantní ofenzívu, která nese určité prvky sebevražedné mise. Otázka tedy zní: proč se Ukrajina rozhodla pro takovou nebezpečnou akci?
Pro Ukrajinu tedy není tak těžké proniknout na ruské území, ale co dál? Pokud Ukrajina po úspěšném vstupu nedokáže udržet získané pozice a Rusko provede silnou protiakci, která přinutí ukrajinské síly k ústupu, celá operace by postrádala smysl. Pokud se však Ukrajina rozhodne pozice držet, bude muset investovat více zdrojů do obrany, což je problematické, protože ukrajinské zdroje, ať už lidské nebo vojenské, jsou omezené. Navíc, ruské síly, které Ukrajina zajala, jsou převážně branci – tedy vojáci základní služby. Rusko může tyto vojáky snadno obětovat výměnou za ukrajinské elitní jednotky, což je z ruského pohledu stále výhodná výměna.
Z tohoto úhlu pohledu tedy ukrajinská operace nese skutečně prvky sebevražedného hazardu. Nicméně, z úvah nad ukrajinským postupem při budování opevnění na ruském území lze usuzovat, že jde o strategii, jak si vyjednat lepší pozici při budoucích mírových jednáních. Ukrajina si totiž uvědomuje, že čas jí nemusí hrát do karet, a snaží se získat co nejvíce území nebo výhod, které by mohla použít jako páku při vyjednávání.