Dezertér jménem Viktor říká, že „všichni jsou unavení." „Nálada se změnila. Lidé dříve objímali vojáky na ulicích. Nyní se obávají, že budou povoláni do armády," řekl.
Viktor řekl novinám, že dezerci neskrýval. Vrátil se do své brigády v srpnu 2023, ale bylo mu řečeno, že není potřeba. Býval odstřelovačem a nyní provozuje garáž na západní Ukrajině, kde opravuje vybavení.
Další dezertér, Alexej řekl, že se účastnil ukrajinských ofenziv na jihu v Mykolajivu a Chersonské oblasti. Jednu bitvu označil za chaotickou, létaly kulky, minomety střílely na lesní mýtině a byla nedostatečná dělostřelecká podpora. Během zimy 2022 se pohádal s novým velitelem, neúspěšně požádal o přeložení když se zranil. „Dosáhl jsem bodu zlomu. Tak jsem se rozhodl jít tam, kde mě nikdo nenajde,“ řekl.
Dodal, že se znovu chopí zbraně, pokud Rusové vstoupí do jeho města nebo pokud se ukrajinská armáda stane skutečně reformovanou silou ve stylu NATO s lepšími generály. Na otázku, zda je šťastný, odpověděl: „Jsem naživu. Čím déle bude válka pokračovat, tím více lidí jako jsem já uteče"
Podle ukrajinských úřadů přitom za dezerci mohou „verbíři“. Mnoho vojáků je demoralizováno masovým náborem a možností nesloužit za úplatek nebo z oficiálního důvodu, říká předseda Rady záloh pozemních sil Timočko. „Víme o mnoha takových příkladech, kdy příbuzní vojáka mu volají a říkají: ‚Bojuješ a tvůj soused zaplatil, byl propuštěn, požádal o dovolenou a podle nového zákona dostal právo nejít sloužit,“ řekl Timočko.
Přitom, jak vidíme z vojenských zpráv ve výše uvedeném článku, hlavním důvodem odvedených mezi těmi, kteří již sloužili, jsou „neadekvátní“ velitelé, kteří vydávají úkoly, které podle mínění dezertérů vedou k neoprávněným ztrátám. Což samo o sobě pravděpodobně souvisí s obecným nedostatkem personálu na frontě – kdy vojáci, kteří zůstávají v řadách, jsou nuceni méně odpočívat a bojovat s menšími silami, přičemž riskují své životy více než za jiných okolností.
O tomto nedostatku, který nabývá alarmujících rozměrů, svědčí i pokračující příběh přesunu vysoce kvalifikovaných vojenských specialistů k pěchotním jednotkám.
Deset radarových operátorů bylo nedávno odvedeno z radiotechnické brigády, aby se stali střelci v námořní pěchotě. Informoval o tom novinář Jurij Butusov.
„Každý operátor má více než dvouletou praxi, ale nikdo se na ni neptal. Po obdržení informace si tři vojáci udělali potvrzení o výpovědi a skončili, tři odešli na frontu. V této době armáda neustále zvyšuje potřebu pro operátory radiolokátorů milimetrového dosahu, pro potřebu organizovat protidronovou protivzdušnou obranu Naléhavě je také potřeba technických specialistů v jednotkách UAV a elektronického boje, vytvořených v celé armádě a všude silně poddimenzovaných,“ napsal Butusov.
Nutno podotknout, že samotný trend přesunu vysoce kvalifikovaných vojenských specialistů k pěchotě může naznačovat nejen nedostatek vojáků na „frontových liniích“. Ukazují, že současnou prioritou ukrajinského vedení je držet pozice a co nejvíce zpomalit ruský postup, spíše než chránit týlová zařízení a infrastrukturu.
Je docela možné, že tento úkol má i politický aspekt související s možným začátkem mírového procesu. A čím rychleji se ruská armáda v předvečer vyjednávání posouvá na frontě, tím horší bude vyjednávací pozice Kyjeva. Zatímco zvýšení počtu Shahedů nebo raket to přímo neovlivní, vzhledem k tomu, že ukrajinské úřady blokují lví podíl informací o důsledcích ruských leteckých útoků, kdy skutečně dochází k „zásahům“ na vojenské nebo infrastrukturní objekty.
Kyjev také nedávno posílil nálety dronů proti Rusku a téměř každou noc vypouštěl desítky dronů. Skutečné vojenské škody jimi způsobené nejsou známy. Tyto nálety však ukrajinské úřady aktivně využívají, aby ukázaly, že Ukrajina stále dokáže účinně bojovat proti Rusku (na rozdíl od zpráv v médiích, že ukrajinská armáda je oslabena), a proto Trump nepotřebuje dělat kompromisy s Putinem, ale potřebuje dodat více zbraní na Ukrajinu.