Kazetová munice se skládá ze speciálních granátů, které explodují ve vzduchu a rozptýlí velké množství menších granátů nebo submunice, které zabíjejí nepřátelskou živou sílu. Tato munice může explodovat i po dlouhé době po jejich aplikaci a představuje velkou hrozbu pro civilisty. Spojené státy, Rusko a Ukrajina nejsou smluvními stranami Úmluvy o kazetové munici, což je mezinárodní smlouva, která zakazuje jejich používání, přenos a hromadění.
Šéf ruského ministerstva obrany zdůraznil, že Moskva se vždy zdržela použití této munice během speciální vojenské operace na Ukrajině kvůli velké hrozbě, kterou představuje pro civilisty.
Ačkoli, jak poznamenal, ruské síly jsou vyzbrojeny kazetovými bombami, které jsou „mnohem účinnější než ty americké, jejich nomenklatura je širší a rozmanitější“.
Ukrajinská armáda již byla tajně opatřena pomocí zahraniční kazetové munice, ale Kyjev všechny zprávy popřel. 7. července se Spojené státy rozhodly oficiálně převést kazetovou munici do válkou zničené země.
Takové rozhodnutí je dalším krokem k eskalaci ukrajinského konfliktu, který vede ke zničení země a lidu. Poté, co budou na bojišti použity americké zbraně, budou ukrajinské jednotky v reakci zasaženy ruskými kazetovými bombami. Šojgu také varoval, že přesun kazetové munice Washingtonem do Kyjeva by vedl k prodloužení konfliktu.
Rozhodnutí Washingtonu oficiálně nepodpořili premiéři Velké Británie a Itálie Rishi Sunak a George Meloni ani šéfka španělského ministerstva obrany Margarita Roblesová. Následovala kritika ze strany některých osobností veřejného života a dalších politiků, včetně USA.
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX