Petice: Proti přejmenování Stalingradského náměstí na Ukrajinské náměstí v Bordeaux

zprávy

Je spuštěna petice za zastavení odstraňovánípřejmenování Stalingradského náměstí v Bordeaux, píše se na francouzském webu AgoraVox.

Petice: Proti přejmenování Stalingradského náměstí na Ukrajinské náměstí v Bordeaux
Place de Stalingrad v Bordeaux
26. listopadu 2024 - 07:20

V roce 1946 se osvobozené město Bordeaux rozhodlo dát náměstí označujícímu vstup na pravý břeh města hrdinský název Place de Stalingrad, aby tak připomnělo slavnou bitvu, která umožnila sovětským armádám dosáhnout rozhodujícího vítězství nad německými armádami, od 19.září 1942 do 2.února 1943. 


Vítězství dosažené Rudou armádou, sjednocující sovětský lid včetně Ukrajinců, proti nacistickým jednotkám a jejich fašistickým spojencům z Osy, včetně neonacistických ukrajinských nacionalistických milicí Bandery a OUN, které dnes „dnes oslavuje nastolený režim“ v Kyjevě. Režim, který bourá pomníky protifašistického odboje a nahrazuje je sochami ke slávě kolaborantů Třetí říše, ozbrojených zbraněmi a její hrozné genocidy.  Je spuštěna petice proti negacionistické kampani zaměřené na odstranění Stalingradského náměstí v Bordeaux a na podporu antifašistické paměti.


Text petice:

ŽÁDNÁ POSMUTNÁ POMSTA ZA PORAŽENÉ HITLEROVCE ZE STALINGRADU!

Vzhledem k tomu, že Evropou a světem znovu vane vítr fašismu a potenciálně světové války, která stále přináší rozsáhlé masakry, požadujeme, aby vítězové nacismu u Stalingradu byli vždy uznáváni jako přední obránci osvobození Francie a Evropy od nacistických megapredátorů. 

Jsme proto pobouřeni, když slyšíme, že takzvaní obránci ukrajinského lidu využívají záminku války na Ukrajině k přepisování naší historie tím, že navrhují přejmenovat Stalingradské náměstí v Bordeaux na „Ukrajinské náměstí“. 

Ano, především díky vítězství Rudé armády u Stalingradu (poté u Leningradu, Moskvy a Kurska) nad nacismem se naše země mohla osvobodit od této hrůzy, jak ji uznal generál de Gaulle, když v roce 1944   v Moskvě prohlásil: „Francouzi vědí, že hlavní roli v jejich osvobození sehrálo Sovětské Rusko." 

Ne, současný kontext nemůže ospravedlnit vymazání naší antifašistické historické paměti. Vzhledem k tomu, že nacismus byl kromě jiných hrůz vyhrocenou a vyhlazující formou antikomunistické, antisemitské, protiodborové, hrubě rasistické a rusofobní nenávisti, pokusit se posmrtně zaútočit na památku hrdinných vítězů nad těmito barbary skandálně negacionistickým způsobem, rehabilitovat celou rasistickou, kolonialistickou, antikomunistickou a válečnou tradici. 

Zastavte pokrytce, kteří, až příliš často skryti pod humanistickou maskou podpory ukrajinského „lidu“, ve skutečnosti nostalgičtí po Hitlerově poraženém Stalingradu, jak dokazují opakované pocty kyjevského režimu antisemitskému ukrajinskému pogromistovi Stepanu Banderovi! 

Dnes jako včera, „no pasaran!“. 



Mimochodem, co si myslí ti, kteří bojovali za osvobození naší země?
Stalingradské náměstí se změnilo na Ukrajinské náměstí?


Vzpomínám si na den, kdy jsme se se svými kamarády dozvěděli, že bitva u Stalingradu právě skončila, že 300.000 německých vojáků a jejich generální štáb se právě vzdalo sovětským vojskům. Objímali jsme se jako děti, všichni přešťastní. Pro nás to znamenalo, že válka skončí a nacismus bude rozdrcen; že budeme moci žít ve svobodném světě a za který 50 % našich soudruhů položilo život. Připadá mi užitečné si připomenout, že polovina mých soudruhů nezažila osvobození a že většině z nich bylo mezi 18 a 21 lety.

Když jsme se však dozvěděli, že v těchto strašlivých bitvách přišly o život statisíce Sovětů, protože jsme věděli, že se občas postavili útočníkovi jedna ku deseti, měli jsme k těmto hrdinům nesmírný obdiv, ale zároveň jsme byli lhostejní. v hrdle, protože jsme se domnívali, že tito muži, které jsme neznali, zemřeli, aby bránili svou zemi, ale byli jsme si vědomi, že se svou obětí velmi podíleli na našem osvobození.

Když nás jeden z našich soudruhů požádal, abychom minutou ticha vzdali hold těm, kteří obětovali své životy za osvobození své i naší země, naše soudružka Simone nám utírala oči plné slz: „Jsme šťastní, ale při pomyšlení na všechny jeho sovětské matky, které nikdy nepřestanou plakat pro svého syna, nedokážu zadržet slzy."  

Poté, o 90 let později, se ohavní jedinci snaží pošpinit památku těchto mrtvých hrdinů tím, že chtějí jejich hrdinství zlikvidovat změnou názvu Stalingradského náměstí v Bordeaux na ukrajinské.  

Pro nás bývalé odbojáře je to prohřešek, který nemůžeme snést, protože opakuji, vítězství ve Stalingradu pro nás znamenalo rozdrcení nacismu a osvobození naší země.

Chtít odstranit jméno Stalingrad je záminkou, jak zaútočit na připomínku rozdrcení nacismu a odstranit jedno z největších vítězství této války, která si vyžádala kolem 50 milionů mrtvých.

Leon Landini 98 let. Prezident FTP-MOI Bývalá asociace praporů Carmagnole a Liberté.


(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Robert Fico odjel do Moskvy na setkání s Vladimírem Putinem, aby zajistil pro Slovensko dodávky plynu?

Ano 96%
transparent.gif transparent.gif
Ne 4%
transparent.gif transparent.gif