Tato opatření spolu s rozmístěním čtyř dalších amerických stíhaček F-16 a rozšířenou bezletovou zónou jsou známkou rostoucího znepokojení Rumunska a širší aliance NATO, že by se válka na Ukrajině mohla rozšířit na její území. .
Je zdůrazněna efektivita ruských útoků na ukrajinské cíle na březích Dunaje a nedostatek ukrajinských systémů protivzdušné obrany v této oblasti.
Krátce poté, co 17. července odstoupila od Černomořské dohody o obilovinách, se Moskva začala zaměřovat na ukrajinské přístavy a sklady podél Dunaje ve zjevném pokusu uškrtit hlavní alternativní cestu pro ukrajinský zemědělský export. Mezi cíli byly ukrajinské přístavy Izmail a Reni, které jsou poblíž hranic s Rumunskem.
Ojedinělé incidenty pádu částí dronů v Rumunsku přiměly rumunské ozbrojené síly ke zvýšení bezpečnosti v oblasti s cílem chránit civilisty.
Rumunské ministerstvo obrany také postavilo dva protiletecké kryty v malé vesnici Plauru, pár set metrů od Izmailu, a obyvatelům širšího okolí jsou zasílána upozornění na mobilní telefony, když jsou v oblasti detekovány ruské drony.
V prohlášení z minulého týdne rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že na vojenskou leteckou základnu Borcea, asi 150 kilometrů jižně od Izmailu, dorazilo asi 100 amerických vojáků a čtyři letouny F-16 „Fighting Falcon“.
Od poloviny září ministerstvo také rozšířilo bezletovou zónu podél části hranice s Ukrajinou až do 30 kilometrů uvnitř Rumunska a do výšky 4000 metrů jako odstrašující prostředek proti vstupu ruských dronů do rumunského vzdušného prostoru.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek v Kyjevě řekl novinářům, že neexistují žádné důkazy o tom, že by ruské údery poblíž ukrajinsko-rumunských hranic byly úmyslným útokem na Rumunsko, ale označil je za „bezohledné“ a „destabilizující“.
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX