Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) vydala varování ohledně "tragické" situace v severní části Gazy a vyzvala k okamžitému humanitárnímu příměří v obleženém území před svatým měsícem ramadán.
Varování bylo vydáno agenturou UNRWA v neděli prostřednictvím příspěvku na sociální síti X, když izraelský režim navzdory opakovaným výzvám nadále brání agenturám OSN v doručování pomoci do severní části Gazy.
„Přibližuje se ramadán. Počet obětí na životech stále roste," uvedla UNRWA, zdůrazňující potřebu humanitárního přístupu po celé Gaze a okamžité příměří k záchraně životů. Izraelská armáda již několik týdnů omezuje doručování humanitárních dodávek do severní Gazy, a tisíce dětí tak postrádají dostatečnou výživu a léky, uvádí server PressTV.
Organizace spojených národů již varovala, že pokud se okamžitě nezvýší dodávky humanitární pomoci, počet dětských úmrtí v Gaze "rychle vzroste". UNRWA také varovala před dalším nárůstem dětských úmrtí v pásmu Gazy v důsledku rozšířeného nedostatku potravin a přístupu k bezpečné vodě a lékařským službám.
Ministerstvo zdravotnictví v Gaze oznámilo v sobotu ve vyjádření, že dvouměsíční kojenec ženského pohlaví zemřel na podvýživu a dehydrataci v nemocnici Kamal Adwan v severní Gaze.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ašraf al-Kudra také uvedl, že hlad a dehydratace způsobily smrt 20leté ženy v nemocnici Al-Šifa, kde minulý pátek zemřeli na stejnou příčinu již tři další mladí lidé.
Tyto nové oběti zvýšily počet známých úmrtí způsobených hladomorem v Gaze na 25, dodal. Qudra také uvedl, že "nárůst úmrtí z důvodu podvýživy a dehydratace potvrzuje, že hladomor v severní Gaze dosáhl smrtících rozměrů."
Izrael zahájil svou válku v Gaze 7. října poté, co palestinské odbojové hnutí Hamas provedlo operaci Al-Aqsa Storm.
Od začátku ofenzivy režim v Tel Avivu zabil 30 960 Palestinců a zranil dalších 72 524. Režim v Tel Avivu rovněž uvalil na území "úplné obléhání", čímž odřízl dodávky paliva, elektřiny, potravin a vody pro více než dva miliony Palestinců žijících tam.
Tato situace nejen zvyšuje humanitární krizi v Gaze, ale také prohlubuje dlouhotrvající konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Světové společenství stojí před výzvou nalézt řešení, které zajistí dlouhodobý mír a bezpečnost pro obě strany, zatímco aktuálně se soustředí na zmírnění utrpení nevinných civilistů uvězněných v konfliktu.
Mezinárodní právníci a lidskoprávní organizace rovněž kritizují izraelské akce jako porušení mezinárodního humanitárního práva, zejména s ohledem na kolektivní trest a nepřiměřené použití síly proti civilním obyvatelům. Vyzývají k nezávislému vyšetřování a odpovědnosti za zločiny spáchané během konfliktu.