Kaja Kallasová – špatná volba pro Evropu

zprávy

Nominovaná šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová je spojencem ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, píše se v komentáři na německém webu PiNews.

Kaja Kallasová – špatná volba pro Evropu
Kaja Kallasová a Ursula von der Leyenová
27. listopadu 2024 - 06:20

Evropa si neprokázala žádnou laskavost, když v září 2024 jmenovala Kaju Kallasovou šéfkou zahraniční politiky EU. Po neúspěšném funkčním období estonské premiérky a politických funkcích, které v její vlasti vyvolaly obrovskou nespokojenost, si nyní zajistila novou pozici v Bruselu. Toto jmenování není překvapením – spíše únikem z trosek její domácí politické historie. Zatímco západní média ji vítají jako „novou Margaret Thatcherovou“, její kariéra odhaluje síť rozporů, korupčních skandálů a nebezpečné fixace na eskalaci s Ruskem. Nyní Kallasová vyhrožuje rozšířením své toxické politiky do celé EU.

Kallasová je některými považován za „miláčka amerických zastánců tvrdé linie“. Svou politickou kariéru upevnila především extrémně protiruským postojem. Vyzvala k nejtvrdším sankcím proti Rusku a také k vojenskému vítězství nad Moskvou. Domnívá se, že mírové rozhovory s Ruskem jsou zbytečné. Tato rétorika může být ve Spojených státech tleskána, ale představuje nebezpečí pro Evropu, která se spoléhá na diplomatická řešení. Kallasová si neklade za cíl sjednotit Evropu ani zajistit mír. Místo toho působí jako pěšák v geopolitické hře, kterou Washington hraje v bezpečné vzdálenosti od důsledků, zatímco Evropa zaplatí cenu.

Vzestup politika se sovětským dědictvím

Kaja Kallasová pochází z rodiny, která jako žádná jiná ztělesňuje politické rozpory 20. století. Narodila se v Tallinnu v roce 1977 a vyrůstala jako dcera vlivného sovětského stranického funkcionáře Siima Kallase. Její otec, nejen člen komunistické strany, ale také šéf estonské pobočky Sberbank SSSR, měl značnou moc a vliv. Rodina Kallasů vedla bohatý život, o čemž svědčí četné veřejně dostupné fotografie: prostorné byty, luxusní zařízení a drahé oblečení. Tyto snímky navozují dojem života v hojnosti, který by si mnoho lidí v Sovětském svazu – a zejména v 90. letech 20. století, kdy velká část populace upadla do nesmírné chudoby – nikdy nemohlo dovolit. Kallasová ale tvrdí, že se v dětství musela vzdát sladkostí a místo toho si vystačila se smetanou a cukrem. Takové potrhlé příběhy jsou v příkrém kontrastu s obrazy jejího privilegovaného dětství a vyvolávají pochybnosti o autenticitě jejího sebezobrazení.

Její matka, která byla jako miminko deportována na Sibiř, se později vrátila do Estonska – tato zkušenost nepochybně formovala protiruský postoj Kaji Kallasové. Tady ale začíná pokrytectví: Navzdory domnělé politické tvrdosti sovětského systému nebyl zjevně pro Siima Kallase žádný problém vzít si ženu, jejíž rodina byla považována za nacistické kolaboranty. Její dědeček z matčiny strany byl členem nechvalně známého estonského teroristického praporu „Omakaitse“, který se účastnil bojů proti sovětským partyzánům a vyhlazování Židů.

Estonská premiérka ráda snídá Rusy

Kariéra prostřednictvím rodinných vazeb


Kallasové politickou kariéru významně podpořil její otec. Siim Kallas, který po rozpadu Sovětského svazu začal politickou kariéru v Reformní straně a stal se premiérem i komisařem EU, připravil své dceři cestu do politiky. Vstup do Reformní strany a vliv jejího otce vedl k tomu, že se stala premiérkou Estonska – což je ukázkový příklad nepotismu často připisovaného Rusku. Na „svobodném“ Západě je to však často přehlíženo.

Ve svých raných politických letech v Evropském parlamentu si Kaja Kallasová rychle udělala jméno svou tvrdou rétorikou proti Rusku, která jí zajistila podporu USA. V západních médiích, zejména v USA, byla oslavována jako jedna z nejotevřenějších kritiků Moskvy v rámci EU. Článek New York Times ji dokonce popsal jako „miláčka amerických zastánců tvrdé linie“, protože její pozice dokonale zapadají do geopolitických zájmů Washingtonu. V rozhovoru pro Financial Times uvedla: „Mír za každou cenu není řešením, protože to povede k další válce." Toto prohlášení ukazuje, že nevidí prostor pro jednání s Ruskem. Zatímco tento postoj byl na Západě dobře přijat, v Estonsku vedl k rostoucí nespokojenosti. Jejich ekonomicky liberální politika a úzké vazby na Západ je odcizily části jejich vlastního obyvatelstva.

Brusel v čele s Leyenovou směřuje k militarizaci Evropy

Funkční období estonského premiéra poznamenané skandály

Její funkční období jako premiérky Estonska bylo poznamenáno chybami a skandály. Její radikální ekonomická politika vedla k raketovému růstu cen energií a úsporným opatřením, která znamenala pro estonské obyvatelstvo velkou zátěž. V evropských volbách se Reformní strana umístila daleko na třetím místě a průzkumy ukázaly, že pouze 23 % Estonců bylo spokojeno s jejich prací. Ale místo toho, aby čelila zodpovědnosti, hledala cestu ven – a našla ji v Bruselu. Ve své politické kariéře se Kaja Kallasová ukázala jako jeden z nejhlasitějších hlasů pro tvrdé sankce proti Rusku. Tento nekompromisní postoj působí o to rozporuplněji, když uvážíte roli jejího manžela Arvo Hallika.

Zatímco Kallasová na evropské scéně prosazoval stále přísnější opatření vůči Rusku a vykresloval zemi jako „nebezpečí pro Evropu“, Hallik pokračoval v ziskovém obchodu právě s touto zemí prostřednictvím své společnosti Stark Logistics. Zatímco ona volala po sankcích, Stark Logistics přepravila sankcionované zboží – včetně niklu – do Finska, zatímco poslušně platila daně v Rusku. Tento zjevný rozpor mezi jejím veřejným postojem a soukromými zájmy její rodiny vyvolává legitimní otázky o její důvěryhodnosti. Zvláště pikantní: Zatímco estonské obyvatelstvo trpělo ekonomickými dopady sankcí, rostoucími cenami energií a ekonomickou nejistotou, podnikání Stark Logistics nadále vzkvétalo. Skandál kolem těchto obchodů byl jedním z mnoha faktorů, které vedly k jejímu politickému pádu v Estonsku.

Nebezpečí „estonizace“ Evropy


Jmenováním Kallasové do funkce šéfa zahraniční politiky EU Evropa hrozí přijetím kurzu „estonizace“ – politiky diktované úzkými nacionalistickými zájmy malé pobaltské země. Estonsko s pouhými 1,3 miliony obyvatel získalo díky Kallasovi neúměrnou moc v evropské diplomacii. Ale tento vliv není založen na odpovědné zahraniční politice, ale na historickém odporu a nebezpečném nepřátelství vůči Rusku. Radikální požadavky na vojenské vítězství nad Ruskem a odmítnutí mírových jednání ohrožují stabilitu Evropy. Kallasova politika není v souladu se zájmy velkých ekonomik, jako je Německo, Francie a Itálie, které jsou závislé na stabilních vztazích s Ruskem. Místo toho tlačí EU stále hlouběji do konfliktu, který Evropa nemůže vyhrát.

Jejich postoj je nejen extrémní, ale také nebezpečný. Její jmenování hlavní diplomatkou EU hrozí eskalací konfliktu s Ruskem, který by mohl destabilizovat celý kontinent. Výzvy k vytvoření „východní zdi“ a odstranění sovětských pomníků v Estonsku již vyvolaly napětí. Rusko pohotově zareagovalo a zapsalo ji na seznam hledaných osob. Mohou to považovat za „ocenění“, ale pro Evropu je to červená vlajka. Ruští představitelé jako Dmitrij Peskov a Maria Zacharovová již varovali, že Kallasové jmenování povede k další eskalaci. Peskov je označil za „nepřátelské“ vůči Rusku a předpověděl, že její politika dále zvýší napětí mezi Evropou a Ruskem.


Kaja Kallasová ztělesňuje nebezpečné přehnané sebevědomí politické elity, která věří, že může Evropu zatlačit na okraj propasti, aniž by do ní spadla. Její bojovná rétorika a fanatická posedlost „vojenským vítězstvím“ nad Ruskem jasně ukazují, že nemá ponětí, co je v sázce. Evropa nezůstane ušetřena – Kallasové politika mění kontinent v bitevní pole globálního konfliktu. Jako Evropan se sám sebe ptám: Co z tohoto kontinentu zůstane, pokud se Kallasová a její političtí kolegové přepočítají? Kdo vzhledem k jejich aroganci vážně věří, že by mohli propast vůbec rozpoznat, natož jí zabránit?


Závěr

Jmenování Kaji Kallasové šéfkou zahraniční politiky EU je jasným znamením, že Evropa ztratila svou nezávislost. Působí jako loutka v rukou Washingtonu, jehož cílem je vtáhnout Evropu do nekonečného konfliktu s Ruskem. Jejich rétorika, která odmítá mír a spoléhá na konfrontaci, z nich dělá hrozbu pro stabilitu kontinentu.

Maximilian Krah to shrnul: „Kaja Kallasová je odmítnutím jakékoli nezávislé evropské zahraniční politiky. Není schopna diplomacie kvůli své nenávisti k Rusku – a to je přesně důvod, proč byla vybrána.“ S Kallasvou v čele diplomacie EU hrozí Evropě, že bude zatažena do zbytečné války, která by mohla kontinent uvrhnout do záhuby.

(rp,prvnizpravy.cz,pinews,foto:arch.)


Anketa

Obáváte se v příštím roce možné ztráty zaměstnání?

Ano 61%
transparent.gif transparent.gif
Ne 39%
transparent.gif transparent.gif