Tyto zjištění byly odhaleny na tiskové konferenci pořádané evropskou policejní agenturou Europol a Evropským monitorovacím střediskem pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) při představení jejich nejnovějšího přehledu evropského trhu s drogami, který odhadli na přibližně 30 miliard eur ročně. Dovoz kokainu a vývoz extáze dosáhly v roce 2022 rekordních čísel. Většina násilí souvisí s kokainem a konopím, uvedly agentury.
Přestože úřady neposkytly statistiky o rozsahu problému, Alexis Goosdeel, ředitel EMCDDA, uvedl, že Evropa nyní zažívá úroveň drogově motivovaného násilí srovnatelnou s tou ve Střední Americe. „Je to součástí každodenní reality v Evropské unii," řekl.
Výkonná ředitelka Europolu, Catherine De Bolle, prohlásila: „Našli jsme dokonce mučící místnosti v EU. Nikdy jsme to předtím neviděli. To bylo používáno v Latinské Americe, ale ne v EU," uvedla na tiskové konferenci.
De Bolle neuvedla, na který případ se odkazuje, ale jediný veřejně hlášený objev tzv. mučících kontejnerů v Evropě byl poblíž přístavu Rotterdam v roce 2020. Několik mužů bylo v souvislosti s tímto případem odsouzeno a posláno do vězení, uvádí server Politico.eu.
Dalším rostoucím problémem je věk lidí pracujících na nelegálních trzích. Gangy v Marseille stále častěji najímají adolescenty jako pozorovatele policie nebo prodejce drog, což vede k tomu, že děti se navzájem zabíjí kalašnikovy. Úřady v přístavech Antverpy a Rotterdamu chytili desítky adolescentů, kteří byli placeni za vyjímání nákladů kokainu z přepravních kontejnerů.
„Celé rodiny žijí z příjmů, které získávají prostřednictvím mladých lidí pracujících pro kriminální skupiny," řekla De Bolle z Europolu.
Oficiální reakce jsou smíšené, někteří politici volají po přísnějších trestech a vyšších rozpočtech na bezpečnost, zatímco jiní tvrdí, že prohibice drog prostě nefunguje a že nastal čas na legalizaci trhu.
Belgie a její předsednictví Rady EU zaujaly tradičnější cestu, zaměřily se na zpřísnění bezpečnosti v přístavech a posílení spolupráce se soukromým sektorem prostřednictvím nově vytvořeného Evropského sdružení přístavů. Belgická ministryně vnitra Annelies Verlinden cestovala v únoru do Bolívie, kde podepsala společnou deklaraci s latinskoamerickými zeměmi "k účinnému řešení všech aspektů globálního drogového problému" v příštích pěti letech.
Nicméně některé latinskoamerické země - mezi nimi Kolumbie a Ekvádor - naznačily, že evropští lídři by se měli dívat blíže k domovu. Města jako Brusel, Amsterdam, Lisabon a Tarragona mají podle údajů EMCDDA jedny z nejvyšších měr spotřeby kokainu na hlavu na světě. Je to odpovědnost, které by si Evropané měli být vědomi, řekl Goosdeel, i když zdůrazňoval, že uživatelé drog by neměli být nutně považováni za zločince.