Zázrak ve Filadelfii. Stoletá želva se stala poprvé matkou

Poprvé za 150 let historie zoo se podařilo úspěšně rozmnožit ohrožený poddruh galapážské želvy. Filadelfská zoologická zahrada slaví historický úspěch. Želva přezdívaná „Mommy“, jejíž věk se odhaduje na zhruba 100 let, se stala novopečenou matkou čtyř mláďat.

Zázrak ve Filadelfii. Stoletá želva se stala poprvé matkou
Galapážská želva s mláďaty
9. dubna 2025 - 04:52

Jedná se o první úspěšné rozmnožení ohroženého druhu západní galapážské želvy sv. Kříže (Western Santa Cruz Galápagos tortoise) v celé 150leté historii zoo.

Zprávu o výjimečné události zveřejnila zahrada 3. dubna. Mláďata pocházejí z páru nejstarších obyvatel zoo, samice „Mommy“ a samce „Abrazzo“. Oba dosáhli přibližně stoletého věku a patří k nejvzácnějším zvířatům ve sbírce. „Mommy“ žije ve Filadelfii už více než 90 let, do zoo byla přivezena už v roce 1932.

První želvátko se vylíhlo 27. února, další následovala krátce poté. Všechna čtyři jsou nyní v péči chovatelů, váží mezi 70 až 80 gramy a těší se dobrému zdraví. Veřejnosti budou představena 23. dubna, na den přesně 93 let od chvíle, kdy „Mommy“ dorazila do zoo.

„Je to obrovský milník pro naši instituci,“ uvedla ředitelka zoo Jo-Elle Mogerman. „Jsme nadšeni, že tuto zprávu můžeme sdílet s celým světem.“ Zdůraznila, že za posledních 92 let mohla „Mommy“ potěšit miliony návštěvníků a nyní se stává symbolem naděje pro budoucí generace galapážských želv.


„Mommy“ snesla celkem 16 vajec už v listopadu 2024. Vajíčka byla umístěna do inkubátoru, protože pohlaví mláďat se u želv určuje podle teploty při líhnutí. Nižší teploty vedou k samcům, vyšší k samicím. Všechna čtyři vylíhlá mláďata jsou samičky.

Samec „Abrazzo“ byl do Filadelfie převezen v roce 2020 z Jižní Karolíny a později spárován s „Mommy“ v rámci programu na záchranu druhu. Ačkoli samice snesla od roku 2023 čtyři snůšky, až ta poslední byla úspěšná.

Západní galapážská želva patří k největším suchozemským želvám na světě. Samci mohou vážit až 227 kg, samice kolem 113 kg. Jsou známé svým klidným životním stylem a většinu dne tráví pasením a vyhříváním se na slunci. Jejich předpokládaná délka života se pohybuje mezi 100 a 200 lety.

Psali jsme:

Kvůli masivnímu lovu námořníky v 19. století se jejich populace dostala na pokraj vyhynutí. Želvy byly ideální zásobou masa na dlouhých plavbách, protože dokázaly přežít bez vody i několik měsíců. Jediná loď tak mohla odvézt stovky jedinců.

Z hlediska genetické rozmanitosti je „Mommy“ považována za jednu z nejcennějších želv svého druhu. Její potomci tak mohou hrát zásadní roli v budoucnosti tohoto ohroženého poddruhu.

(mia, prvnizpravy.cz, foto: zai)


Anketa

Kterou z mimoparlamentních stran byste chtěli, aby uspěla v podzimních volbách do Sněmovny?