Jedná se o první úspěšné rozmnožení ohroženého druhu západní galapážské želvy sv. Kříže (Western Santa Cruz Galápagos tortoise) v celé 150leté historii zoo.
Zprávu o výjimečné události zveřejnila zahrada 3. dubna. Mláďata pocházejí z páru nejstarších obyvatel zoo, samice „Mommy“ a samce „Abrazzo“. Oba dosáhli přibližně stoletého věku a patří k nejvzácnějším zvířatům ve sbírce. „Mommy“ žije ve Filadelfii už více než 90 let, do zoo byla přivezena už v roce 1932.
První želvátko se vylíhlo 27. února, další následovala krátce poté. Všechna čtyři jsou nyní v péči chovatelů, váží mezi 70 až 80 gramy a těší se dobrému zdraví. Veřejnosti budou představena 23. dubna, na den přesně 93 let od chvíle, kdy „Mommy“ dorazila do zoo.
„Mommy“ snesla celkem 16 vajec už v listopadu 2024. Vajíčka byla umístěna do inkubátoru, protože pohlaví mláďat se u želv určuje podle teploty při líhnutí. Nižší teploty vedou k samcům, vyšší k samicím. Všechna čtyři vylíhlá mláďata jsou samičky.
Samec „Abrazzo“ byl do Filadelfie převezen v roce 2020 z Jižní Karolíny a později spárován s „Mommy“ v rámci programu na záchranu druhu. Ačkoli samice snesla od roku 2023 čtyři snůšky, až ta poslední byla úspěšná.
Kvůli masivnímu lovu námořníky v 19. století se jejich populace dostala na pokraj vyhynutí. Želvy byly ideální zásobou masa na dlouhých plavbách, protože dokázaly přežít bez vody i několik měsíců. Jediná loď tak mohla odvézt stovky jedinců.
Z hlediska genetické rozmanitosti je „Mommy“ považována za jednu z nejcennějších želv svého druhu. Její potomci tak mohou hrát zásadní roli v budoucnosti tohoto ohroženého poddruhu.