Vzácné Stradivárky vydraženy za rekordních 11,3 milionu dolarů

Unikátní housle z dílny legendárního Antonia Stradivariho se staly třetím nejdražším hudebním nástrojem, který byl kdy prodán v aukci. Jejich bohatá historie a výjimečný zvuk fascinují sběratele i hudebníky po celém světě.

Vzácné Stradivárky vydraženy za rekordních 11,3 milionu dolarů
Housle Stradivari
10. února 2025 - 04:52

Na aukci pořádané prestižní síní Sotheby’s v New Yorku se v pátek vydražily více než 300 let staré housle Stradivarius za ohromujících 11,3 milionu dolarů (10,9 milionu eur). Tento výjimečný nástroj, známý jako „Joachim-Ma Stradivarius“, se tak stal třetím nejdražším hudebním nástrojem v historii aukčních prodejů.

Podle odborníků jsou vydražené housle mistrovským kouskem slavného italského houslaře Antonia Stradivariho, který je vyrobil v roce 1714 během svého tzv. „zlatého období“. Tato éra, trvající přibližně od roku 1700 do roku 1725, je považována za vrchol Stradivariho tvorby, kdy vytvářel nástroje s nejlepším zvukem a precizním zpracováním.

„To, co odlišuje Joachim-Ma Stradivarius od ostatních houslí, je jejich výjimečný zvuk – bohatý, komplexní a plný hloubky,“ uvedla aukční síň Sotheby’s. Právě tento jedinečný zvuk, spolu s historickou hodnotou nástroje, učinil z houslí mimořádně ceněný předmět mezi sběrateli i hudebníky.

Joachim-Ma Stradivarius nesou jméno po dvou výjimečných houslistech, kteří je v minulosti vlastnili - maďarském virtuosovi Josephu Joachimovi a čínském hudebníkovi Si-Hon Ma. Joseph Joachim byl nejen vynikajícím interpretem, ale také blízkým přítelem a spolupracovníkem německého skladatele Johannese Brahmse. Předpokládá se, že právě na tyto housle Brahms slyšel Joachima hrát, když komponoval svůj slavný Houslový koncert D dur, který měl premiéru v roce 1879.


Si-Hon Ma, pozdější majitel, odkázal housle konzervatoři New England Conservatory v Bostonu. Po jeho smrti byly draženy s cílem podpořit stipendijní program této prestižní instituce. Výtěžek aukce bude využit k financování vzdělávání talentovaných hudebníků.

Očekávalo se, že cena houslí by mohla dosáhnout až 18 milionů dolarů. Přestože konečná suma byla mírně pod tímto odhadem, 11,3 milionu dolarů stále představuje jednu z nejvyšších částek zaplacených za historický hudební nástroj. Aukční síň Sotheby’s uvedla, že nový majitel houslí si přeje zůstat v anonymitě.

„Tyto mimořádné housle představují vrchol řemeslné zručnosti a historie klasické hudby. Jejich jedinečný zvuk a legendární původ uchvacují sběratele i hudebníky,“ uvedla Mari-Claudia Jimenez, vedoucí oddělení umění v Sotheby’s.

Psali jsme:

Housle vyrobené Antoniem Stradivarim jsou nejen hudebními skvosty, ale také vysoce ceněnými investičními objekty. Stradivariho nástroje jsou považovány za jedny z nejlepších, jaké kdy byly vytvořeny, a jejich hodnota na trhu stále roste.

Mezi další slavné a draze prodané Stradivariho housle patří například Lady Blunt, které se v roce 2011 prodaly za rekordních 15,9 milionu dolarů, a Vieuxtemps Guarneri, vydražené v roce 2013 za více než 16 milionů dolarů.

Páteční aukce opět potvrdila, že mistrovské nástroje starých italských houslařů zůstávají nejen historickým pokladem, ale také vysoce ceněnou sběratelskou raritou, která si drží prestiž a hodnotu po celá staletí.

(mia, prvnizpravy.cz, repro: sotheby´s)


Anketa

Souhlasili byste se znovuzavedením EET?

Ano 80%
transparent.gif transparent.gif
Ne 10%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 6%
transparent.gif transparent.gif