Vepřové maso ve středověku

Vepřové maso bylo ve středověku považováno za “chladné” a “vlhké” podle tehdejší teorie čtyř tělesných šťáv, což ovlivňovalo jeho přípravu. Pečení na otevřeném ohni mělo nejen dodat chuť, ale také vyvážit tyto vlastnosti. Dnes nám tento pohled na jídlo přináší zajímavou inspiraci pro moderní kuchyni.

Vepřové maso ve středověku
Ilustrační foto
16. října 2024 - 15:25

V historii gastronomie se středověk často objevuje jako doba plná fascinujících tradic a přesvědčení, která ovlivňovala přístup k jídlu a vaření. Jedním z nejzajímavějších aspektů stravování v tomto období byla teorie čtyř tělesných šťáv a jejich vliv na lidské zdraví, podle které bylo vepřové maso kategorizováno jako "chladné" a "vlhké". Tato charakteristika měla zásadní vliv na způsob jeho přípravy, přičemž upřednostňovanou metodou bylo pečení na otevřeném ohni.

Tato středověká teorie, založená na učení starořeckého lékaře Hippokrata a později rozšířená Galénem, tvrdila, že lidské zdraví je určováno rovnováhou čtyř tělesných šťáv: krve, flegmatu, žluči a černé žluči. Jídla byla klasifikována podle jejich domnělých vlastností a účinků na tělo, přičemž se věřilo, že konzumace "chladných" a "vlhkých" potravin může přispět k udržení této rovnováhy, zejména u lidí s "horkou" a "suchou" povahou.

Vepřové maso bylo v této souvislosti považováno za ideální potravinu pro ty, kteří potřebovali "ochladit" své tělo. Otevřený oheň, na němž se maso připravovalo, nejenže dodával jedinečnou chuť, ale také se věřilo, že proces vaření může částečně vyrovnat "chladné" a "vlhké" vlastnosti masa, čímž se stává vhodnějším pro širší spektrum konstitucí.



Středověké kuchařské knihy a záznamy často popisují různé metody přípravy vepřového masa, včetně marinování, pečení celých kusů masa na rožni nebo přípravy bohatě kořeněných vepřových pokrmů. Tyto pokrmy byly často podávány na hostinách a slavnostech, kde symbolizovaly hojnost a pohostinnost.

Přestože moderní věda a nutriční poradenství dávno překonaly středověké teorie o tělesných šťávách a jejich vlivu na zdraví, fascinace tímto historickým přístupem k jídlu a jeho přípravě přetrvává. Vepřové maso, dříve považované za "chladné" a "vlhké", dnes patří mezi oblíbené ingredience v kuchyních po celém světě, ačkoli způsoby jeho přípravy a konzumace se mohou lišit v závislosti na kulturních a regionálních tradicích.

Zajímavostí je, že i v současné době můžeme najít odkazy na středověkou kuchyni ve speciálních restauracích a tematických večerech, kde se podávají pokrmy inspirované právě těmito historickými recepty a metodami přípravy. Takové události nejenže nabízejí jedinečnou chuťovou zkušenost, ale také nás přibližují k pochopení životního stylu a stravovacích zvyklostí našich předků.

Psali jsme:

Znovuobjevení a rekonstrukce středověkých receptů přitom často vyžaduje důkladný výzkum a experimentování, neboť mnoho původních postupů a ingrediencí se v průběhu věků vytratilo nebo transformovalo. Přesto se moderním kuchařům a historikům gastronomie daří oživovat tyto dávné tradice, čímž obohacují současnou kulinářskou scénu.

Kromě gastronomického zážitku nám středověké pojetí jídla, včetně vepřového masa jako "chladného" a "vlhkého" elementu, připomíná, jak bylo stravování úzce spjato s tehdejším chápáním medicíny, těla a přírody. V současnosti, kdy se stále více zaměřujeme na vztah mezi jídlem a zdravím, můžeme v těchto starých přístupech nalézt zajímavé paralely a inspiraci.

Vědecký pokrok nám sice umožnil lépe rozumět vlivu potravin na naše tělo, ale fascinace historií a tradicemi, které formovaly naše stravovací návyky, zůstává. Ať už se jedná o pečení vepřového masa na otevřeném ohni nebo jeho současné varianty přípravy, spojení mezi minulostí a přítomností v oblasti gastronomie představuje neustálý zdroj inspirace a objevů.

(vlk, prvnizpravy.cz, foto: zai)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Robert Fico odjel do Moskvy na setkání s Vladimírem Putinem, aby zajistil pro Slovensko dodávky plynu?

Ano 96%
transparent.gif transparent.gif
Ne 4%
transparent.gif transparent.gif