Tajemný Cochno Stone. Jeho význam zůstává nevyřešenou hádankou

Skotské skalní umění staré tisíce let fascinuje odborníky i veřejnost, rytiny mohou být staré až 4 500 let.

Tajemný Cochno Stone. Jeho význam zůstává nevyřešenou hádankou
Cochno Stone
10. dubna 2025 - 04:52

Na poklidném okraji skotského městečka Clydebank se pod vrstvou hlíny skrývá jeden z nejzáhadnějších a nejpůsobivějších prehistorických artefaktů Evropy. Takzvaný Cochno Stone, což je pískovcová deska o velikosti zhruba 13 × 8 metrů, je pokryt stovkami rytin, jejichž význam se ztrácí v mlhách dávnověku.

Kámen byl poprvé zdokumentován v roce 1887 místním duchovním reverendem Jamesem Harveym, který upozornil na množství „pohanských symbolů“ vyrytých do povrchu. Tehdy ještě nikdo netušil, že se jedná o jeden z nejrozsáhlejších příkladů tzv. cup and ring marks (kruhových rytin s centrálními jamkami), které se vyskytují napříč Britskými ostrovy.

Odborníci dnes datují Cochno Stone do období pozdního neolitu až rané doby bronzové, tedy přibližně mezi lety 2500 až 2000 př. n. l. To znamená, že rytiny mohou být staré až 4 500 let. Vedle typických kruhových motivů obsahuje kámen také geometrické vzory, spirály a nejasné obrazce, z nichž některé byly možná doplněny později - ve středověku nebo i v novověku.


Ačkoliv o funkci těchto rytin existuje řada teorií, od náboženských nebo rituálních účelů po mapy hvězd nebo majetková znamení, jejich skutečný význam zůstává nevyřešenou hádankou.

V polovině 20. století se Cochno Stone stal cílem sprejerů, turistů a zlodějů suvenýrů. V roce 1965 proto bylo rozhodnuto kámen zakrýt vrstvou zeminy, aby byl uchráněn před dalším poškozováním. Po desetiletí tak veřejnost o jeho existenci prakticky nevěděla.

Změna nastala až v roce 2015, kdy archeologové z University of Glasgow vedení dr. Kenny Brophyho získali povolení k dočasnému odkrytí kamene. Pomocí nejmodernějších technologií pořídili detailní 3D skeny a vytvořili digitální kopie, které umožní další výzkum bez nutnosti vystavovat originál přírodním vlivům nebo lidskému zásahu.

Projekt odkrytí a digitalizace měl také popularizační rozměr. Místní školy, komunity i návštěvníci si mohli kámen prohlédnout a zapojit se do diskusí o jeho významu. Výsledkem je nejen nové vědecké poznání, ale i obnova zájmu o starověké dějiny Skotska a jejich propojení s dneškem.

Psali jsme:

„Cochno Stone je nejen mimořádně cenný kulturní artefakt, ale i připomínka, že lidská potřeba tvořit, značit a vyjadřovat se má hluboké kořeny,“ říká dr. Brophy.

Přestože je kámen dnes opět bezpečně zakryt, díky moderní technologii může jeho podivuhodné umění žít dál, a to jak na obrazovkách, v muzeích, tak i ve virtuální realitě.

(mia, prvnizpravy.cz, repro: youtube)


Anketa

Který z uvedených premiérů hájí podle vás více národní zájmy své země?