Na poklidném okraji skotského městečka Clydebank se pod vrstvou hlíny skrývá jeden z nejzáhadnějších a nejpůsobivějších prehistorických artefaktů Evropy. Takzvaný Cochno Stone, což je pískovcová deska o velikosti zhruba 13 × 8 metrů, je pokryt stovkami rytin, jejichž význam se ztrácí v mlhách dávnověku.
Kámen byl poprvé zdokumentován v roce 1887 místním duchovním reverendem Jamesem Harveym, který upozornil na množství „pohanských symbolů“ vyrytých do povrchu. Tehdy ještě nikdo netušil, že se jedná o jeden z nejrozsáhlejších příkladů tzv. cup and ring marks (kruhových rytin s centrálními jamkami), které se vyskytují napříč Britskými ostrovy.
Ačkoliv o funkci těchto rytin existuje řada teorií, od náboženských nebo rituálních účelů po mapy hvězd nebo majetková znamení, jejich skutečný význam zůstává nevyřešenou hádankou.
V polovině 20. století se Cochno Stone stal cílem sprejerů, turistů a zlodějů suvenýrů. V roce 1965 proto bylo rozhodnuto kámen zakrýt vrstvou zeminy, aby byl uchráněn před dalším poškozováním. Po desetiletí tak veřejnost o jeho existenci prakticky nevěděla.
Změna nastala až v roce 2015, kdy archeologové z University of Glasgow vedení dr. Kenny Brophyho získali povolení k dočasnému odkrytí kamene. Pomocí nejmodernějších technologií pořídili detailní 3D skeny a vytvořili digitální kopie, které umožní další výzkum bez nutnosti vystavovat originál přírodním vlivům nebo lidskému zásahu.
„Cochno Stone je nejen mimořádně cenný kulturní artefakt, ale i připomínka, že lidská potřeba tvořit, značit a vyjadřovat se má hluboké kořeny,“ říká dr. Brophy.
Přestože je kámen dnes opět bezpečně zakryt, díky moderní technologii může jeho podivuhodné umění žít dál, a to jak na obrazovkách, v muzeích, tak i ve virtuální realitě.