Tento štít hrál klíčovou roli v taktice i psychologii boje. V 5. století př. n. l. používali Sparťané štít, který se stal ikonickým symbolem jejich vojenské zdatnosti a přísné disciplíny.
Sparťanský štít byl masivní, avšak pečlivě navržený kus výzbroje. Štít o průměru téměř jeden metr byl vyroben ze dřeva a pokryt bronzem, čímž vážil přibližně 8 kilogramů. Konstrukce kombinovala odolnost vůči úderům s relativní lehkostí, která umožňovala efektivní manipulaci. Tento typ štítu poskytoval hoplitům nejen ochranu před nepřátelskými zbraněmi, ale také možnost jej využít jako zbraň v boji zblízka, například k úderům do nepřátel.
Před zavedením lambdy si podle historických pramenů Sparťané na své štíty malovali osobní emblémy, které odrážely jejich individuální vkus nebo preference. Zajímavým příkladem je příběh zaznamenaný starověkým historikem Plutarchem. Jeden Sparťan údajně namaloval na svůj štít mouchu v životní velikosti. Když se ho spolubojovníci posmívali, že zvolil nenápadný symbol, aby se vyhnul pozornosti, odpověděl: „Ne, vybral jsem si ji proto, aby si mě všimli: jdu tak blízko k nepřátelům, že vidí, jak velký je můj znak.“
Tento příběh nejen zdůrazňuje sparťanskou odvahu, ale také dokládá, že štít byl více než jen ochranným nástrojem. Byl zároveň prostředkem komunikace, osobní hrdosti a psychologické války.
Pro Sparťany nebyl štít pouze kusem výzbroje. Představoval symbol jednoty, disciplíny a oddanosti městskému státu. Spartská kultura kladla důraz na kolektivní odpovědnost, což se odráželo i v jejich přísném postoji ke štítu. Podle spartské tradice byl štít nejdůležitější částí výzbroje. Ztratit štít bylo považováno za hanebné, zatímco ztráta jiných zbraní byla tolerována. Spartské matky prý svým synům říkaly: „Vrať se s tímto štítem, nebo na něm.“