Svět fosilií je pro nás úžasným, ale stále jen lehce pootevřeným oknem do historie života na Zemi. K jeho poznání využíváme celou řadu paleontologických věd, z nichž jednou je právě ichnologie zkoumající tzv. ichnofosilie. Mortichnia patří mezi nimi k těm nejvzácnějším. „V přednášce budete seznámeni i s některými novými objevy, především z oblasti Předního východu,“ zve koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.
Ing. Richard Pokorný, Ph.D., DiS., vede na FŽP UJEP katedru životního prostředí a vyučuje předměty související s neživou přírodou; založil též Institut Julia von Payera pro výzkum Arktidy a Subarktidy sdružující specialisty napříč UJEP s profesním vztahem k biotopům v chladných oblastech Země. Sám se zabývá fosilními společenstvy těchto oblastí a speleologií, do Arktidy (a nejen tam) také rád a pravidelně cestuje. Výsledky své práce publikuje v českých i zahraničních časopisech a je autorem nebo spoluautorem několika publikací. Mezinárodního ohlasu dosáhla jeho kniha Mineral resources in Iceland: Coal mining, vydaná britským nakladatelstvím Cambridge Scholars Publishing.
Přednáška se uskuteční v prostorách hvězdárny v Teplicích na Písečném vrchu od 18:00 h. Místo si můžete rezervovat na adrese: .zc.ecilpetpah@pah Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.
Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia, časopis Vesmír a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.