Sezóna jeskyní byla úspěšná. Krasové podzemí zve turisty i v zimě

regiony

Čtrnáct zpřístupněných jeskyní České republiky si v uplynulém roce prohlédlo téměř 700 tisíc návštěvníků.

Sezóna jeskyní byla úspěšná. Krasové podzemí zve turisty i v zimě
Sloupsko
10. února 2025 - 08:00

„Jsme rádi, že si k nám našlo cestu tolik turistů i v roce, kdy řada služeb cestovního ruchu hlásila propady a kdy i my jsme se potýkali s nepříjemnými komplikacemi v souvislosti s podzimními povodněmi. Ty narušily provoz u některých jeskyní. Například v Jeskyni na Pomezí doposud probíhá odstraňování škod. Doufáme, že zájem veřejnosti o návštěvu jeskyní bude v letošním roce minimálně stejný jako v roce 2024. Z naší strany mohu slíbit, že uděláme vše pro to, abychom ještě zlepšili služby pro naše návštěvníky,“ říká Václav Zemek, pověřený řízením Správy jeskyní České republiky. 

I když si velká část veřejnosti myslí, že jeskyně jsou v zimním období uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů, není tomu tak ve všech případech. Řada jeskyní má celoroční provoz a v zimním období nabízí řadu alternativních prohlídek. Návštěvníci určitě nenastydnou – oproti mrazům venku je v krasovém podzemí celoročně kolem 8 až 14 stupňů Celsia.

Celoročně od úterý do neděle jsou kromě nejznámějších Punkevních jeskyní otevřeny i Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu-naše nejdelší přístupné jeskyně. Ty v zimě nabízejí netradiční prohlídky s baterkami, kde se návštěvníci podívají i do tří atraktivních míst, které při klasické sezonní trase zpřístupněny nejsou – do Kaple, Sklípku a na takzvané Průsvitné krápníky. Pokud chce zájemce vidět opravdu všechno zajímavé, co je ke spatření ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, je podle jejich vedoucí Miluše Hasoňové nezbytné přijít alespoň třikrát v různých ročních obdobích.

Jedna ze zážitkových tras „Po stopách Nagela“ zahrnuje například i desetimetrovou podzemní ferratu nebo sestup po dvanáctimetrovém žebříku, kde jsou návštěvníci jištěni lanem a sedacími úvazky, které dostanou zapůjčené. Účastníkům jen nesmí vadit, že se velmi pravděpodobně trochu zašpiní od bláta při lezení „po čtyřech“. Oblíbeným zimním lákadlem v portálech všech zpřístupněných jeskyní bývají i spousty dočasných – ledových – krápníků, takzvaných ledouchů. 

Další celoročně přístupnou jeskyní je Výpustek u Křtin, která kromě přírodní krasové části přibližuje zájemcům i historické využití interiéru skalního masivu. Ten v minulosti sloužil také jako podzemní nacistické továrny na letecké motory nebo jako tajné vojenské velitelství z období studené války. Na zážitkové trase „Za tajemstvím jeskyně“ uvidí zájemci vybavení helmami a čelovkami například jinak nepřístupnou Nízkou chodbu. Ta dělá čest svému jménu a návštěvníci musí v některých místech „jít po čtyřech“, ale za to jsou pak odmění pohledem na spoustu krásných tenkých krápníkových brček. 

Celou zimu od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin pak zvou zájemce Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší s největším podzemním jezerem Čech. 

Od ledna se opět otevřely i dva jeskyní systémy na Olomoucku. Javoříčské i Mladečské jeskyně jsou v provozu každý všední den ve dvou pevných časech – v 10 a ve 13 hodin. Rozsáhlý třípatrový systém Javoříčských jeskyní nedaleko hradu Bouzov patří k jeskyním s nejkrásnější a nejzachovalejší krápníkovou výzdobou nejen v Česku, ale i v Evropě. Nedaleké Mladečské jeskyně u Litovle pod kopcem Třesín jsou zase největší a nejstarší známé sídliště cromagnonského člověka ve střední Evropě, tomu je věnována i malá expozice. 

Zimní garantované prohlídky nabízí také Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic s unikátními „srdcovými“ chodbami, a to ve čtvrtky v 10, 12 a 14 hodin. Od února jsou otevřeny Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích n. Bečvou. Ve všední dny tam jsou dvě prohlídky v 10 a 14 hodin. 

Olomouckénovinky.cz informoval Mgr. Pavel Gejdoš, tiskový mluvčí Správy jeskyní ČR.

(rp,olomouckenovinky.cz,foto:Jaroslav Šanda/Správa jeskyní ČR)


Anketa

Měla by Česká republika vystoupit ze Světové zdravotnické organizace?