Fyzická osoba pověřená prováděním sbírky jménem právnické osoba (tzn. fyzická osoba, která Vás např. na ulici oslovuje kvůli peněžnímu příspěvku do sbírky) se na požádání prokáže kopií osvědčení vydaného příslušným krajským úřadem a dále plnou mocí právnické osoby. Pokud se těmito dokumenty neprokáže, doporučujeme nepřispívat a případně se obrátit na Policii ČR. Na policii se obraťte i v případě, že zaznamenáte podezřelé jednání při konání veřejné sbírky.
Pokud máte jakékoliv pochybnosti, doporučujeme nepřispívat bez ověření, zda jde o řádně osvědčenou veřejnou sbírku. V případě telefonického kontaktování s nabídkou přispět (například nyní spojenou s povodní), důrazně nedoporučujeme zasílat jakékoliv peníze.
Samotný způsob takovéhoto oslovení nepůsobí důvěryhodně a pokud bez dalšího odešlete příspěvek na neosvědčenou veřejnou sbírku, není zákonem garantována kontrola, tedy není garantováno, že peníze byly použity na avizovaný prospěšný účel.
Právnické osobě konající sbírku v rozporu se zákonem, může být uložena pokuta za přestupek až do výše 500 000 Kč, nebude-li se jednat o některý z trestných činů.
Celostátní databáze osvědčených veřejných sbírek je uveřejněna na internetových stránkách Ministerstva vnitra ČR.
Informoval Krajský úřad Středočeského kraje.