Porodní asistentka očima žen: Oceněná bakalářská práce bodovala

regiony

Česká komora porodních asistentek, z. s., vyhlásila výsledky již šestého ročníku soutěže o nejlepší bakalářské práce, které přispívají k rozvoji profese porodní asistentky.

Porodní asistentka očima žen: Oceněná bakalářská práce bodovala
Z akce
2. února 2025 - 07:00

Vítězkou se stala absolventka studijního programu Porodní asistence na Fakultě zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) Bc. Eliška Pláničková.

Do celostátní soutěže České komory porodních asistentek, z. s. (ČKPA) bylo v roce 2024 nominováno šest prací z šesti vysokých škol v České republice. Hodnotitelky, členky výkonného výboru ČKPA, po pečlivém posouzení stanovily konečné pořadí, přičemž stupněm nejvyšším ohodnotily závěrečnou práci studentky z ústecké univerzity.  

Eliška Pláničková zvítězila s bakalářskou prací na téma „Komunitní a systémová péče porodních asistentek z pohledu žen (příjemkyň péče)“. Kvalitou práce si vybojovala prvenství před konkurentkami z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity na 2. místě a z Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni na 3. místě. 

Eliška Pláničková se již řadu let pohybuje mezi těhotnými ženami, rodícími i šestinedělkami. Provázela je jako dula, a nyní, jako absolventka oboru porodní asistence na FZS UJEP, jim poskytuje péči (nejen) jako komunitní porodní asistentka. 

„Tato dlouholetá praxe, její láska k profesi a zápal, to vše se také odrazilo do kvality bakalářské práce, kterou Eliška tvořila. Zaměřovala se v ní právě na příběhy žen, které využily i nevyužily možnosti péče komunitní porodní asistentky, na jejich zpětné vnímání této volby a také na to, zda podle nich tato služba přináší benefit,“ říká Mgr. Kamila Bitalová, vedoucí bakalářské práce.

V mimořádně kvalitní bakalářské práci Eliška Pláničková popsala jasná pozitiva pro poskytování tohoto druhu péče ze všech úhlů pohledu, tedy biologického, psychologického i sociálního, a stanovila doporučení pro praxi zaměřující se hned do několika úrovní vzdělávání porodních asistentek v oblasti komunitní péče, v legislativě nebo v souvislosti s úhradami pojišťoven. 

„Zdůraznila nutnost mezioborové spolupráce, informovanost laické veřejnosti o těchto službách a mnoho dalšího… jedná se o skutečně komplexní pojetí,“
doplňuje Bitalová.


Výjimečná práce posouvající profesi porodních asistentek kupředu přinesla Elišce Pláničkové nejen veřejné ocenění a dobrý pocit ze smysluplné práce, ale také dvouleté bezplatné členství v ČKPA a finanční odměnu. Eliška se nyní velice angažuje v oblasti zlepšování podmínek nejen v přímé péči o ženy, ale i v profesi porodních asistentek. Je viceprezidentkou rady UNIPA, největší profesní organizace pro porodní asistentky v ČR, a dále úzce spolupracuje též s NF Propolis 33. 

„Nadační fond Propolis 33 daroval ústecké fakultě zdravotnických studií v loňském roce porodní gauč. Naše fakulta se tak stala jednou z prvních v republice, která tento gauč obdržela, a vůbec první, která gauč aktivně začala využívat v simulačním centru pro výuku porodů ve vertikálních polohách. Eliška Pláničková se právě i na této akci aktivně podílela,“ připomíná proděkan FZS UJEP dr. Karel Hrach.

Ústeckénovinky.cz informovala Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí, UJEP.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:Lukáš Kadlec)



Anketa

Přinesly podle vás výsledky voleb v Německu tolik očekávanou změnu?

Ano 8%
transparent.gif transparent.gif
Ne 84%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 8%
transparent.gif transparent.gif