Nová cesta přes Bubny nese jméno po Nicholasi Wintonovi

regiony

Pražané se dočkali dlouho očekávaného spojení Letné a Holešovic a sir Nicholas Winton vůbec první ulice či veřejného prostranství nesoucího jeho jméno. Propojení ulice Veletržní s Dělnickou bylo otevřeno v úterý 3. září 2024 za přítomnosti řady hostů včetně Wintonových rodinných příslušníků.

Nová cesta přes Bubny nese jméno po Nicholasi Wintonovi
Nová cesta přes Bubny
7. září 2024 - 12:30

Pojmenování po Nicholasi Wintonovi je víc než symbolické. Cesta, která se s postupem výstavby promění v ulici, přetíná koleje a míjí nádraží Praha-Bubny, odkud odjížděly za druhé světové války desítky tisíc židovských rodin do Terezína. Právě díky siru Nicholasovi byly tou dobou stovky československých dětí v bezpečí a do transportů nemusely.

Datum zprovoznění a slavnostního shromáždění bylo zároveň zvoleno jako připomínka počátku druhé světové války a toho, že 1. září roku 1939 byl z Prahy vypraven poslední tzv. Wintonův vlak, který však již do Velké Británie nedorazil. Pojmenování ulice iniciovala městská část Praha 7 ve spolupráci s Památníkem ticha a za podpory Federace židovských obcí v ČR. 

„V Praze 7 jsme velmi hrdí na to, že ulice na našem území může nést jméno této výjimečné osobnosti. Zároveň je propojení Holešovic a Letné, o které jsme velmi dlouho usilovali, tím nejlepším dárkem k letošnímu 140. výročí Prahy 7. Dnes se zde otevírá provizorní prostup pro pěší a cyklisty, ale později, až kolem ní vyroste nová část města, jej nahradí plnohodnotná ulice, která symbolicky povede kolem nádraží Praha-Bubny, Památníku ticha a sochy Brána nenávratna. Všechna tato místa jsou trvalou připomínkou temné stránky světových dějin, ale také hrdinství, odvahy a pokory lidí, jako byl sir Nicholas Winton,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Slavnostního shromáždění se spolu s dalšími vzácnými hosty zúčastnila i delegace Asociace židovských uprchlíků z Londýna včetně čtyř tzv. Wintonových dětí. Alexandra Greenstedová, lady Milena Grenfell-Bainesová, Petr Schiller a John Fieldsend měli štěstí, že odjeli dřívějšími vlaky, a letos tak slavili 85. výročí bezpečného odchodu do Velké Británie. 

Lady Milena Grenfell-Bainesová, která odjela z Prahy do Spojeného království jako dítě bez doprovodu, při slavnostním otevření ulice poznamenala: „Je velmi dojemné stát zde v Praze po boku Wintonových dětí, 85 let poté, co nacisté rozdělili naše světy. Díky vynalézavým a odvážným činům sira Nicholase Wintona a jeho kolegů dostalo tolik českých Židů šanci začít nový život ve Velké Británii. Proto jsme dnes spolu s Asociací židovských uprchlíků plni hrdosti, že můžeme vzdát hold našemu zachránci, a velkého smutku za ty, které jsme museli opustit.“

Nové propojení je jak připomínkou kindertransportů, do kterých Wintonovy děti stihly nastoupit, tak mementem cesty do ghett a koncentračních táborů, kam posléze putovali jejich příbuzní a blízcí. Jejich pouť začínala na shromaždišti u dnešního Veletržního paláce, odkud se přesouvali právě na nádraží Bubny – a cesta tak jejich osudovou trasu symbolicky kopíruje. Budovaný železniční koridor navíc připomene pokračování někdejších deportací. 

„Pojmenování ulice po siru Nicholasi Wintonovi je nejen poctou jeho odkazu, ale také jasnou připomínkou hodnot, které musíme neustále prosazovat – soucit, odvaha a spravedlnost,“ uvedl na slavnostní akci Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí v ČR. „Příběh sira Nicholase nám všem ukazuje, jak důležitý je postoj každého jednotlivce při změně osudu druhých,“ dodal.

Michael Newman, generální ředitel Asociace židovských uprchlíků (AJR), mluvil v podobném duchu: „Pro Asociaci židovských uprchlíků je velkou ctí, že se čtyři Wintonovy děti, jejich rodiny a několik dalších potomků mohou zúčastnit této dojemné vzpomínky na sira Nicholase. Je nesmírně symbolické, že jeho úsilí bylo uznáno a oslaveno, stejně jako ocenění hrdinství mnoha dalších lidí, s nimiž spolupracoval. Vzpomínkou na Nicholase Wintona uctíme také rodiče, kteří poslali své děti do nejisté budoucnosti, a pěstounské rodiny, které poskytly útočiště nejmladším obětem nacistického útlaku. Vroucně doufáme, že záchrana pomocí kindertransportů už nikdy nebude zapotřebí.“

Nové propojení pro pěší vzniklo v rámci projektu Správy železnic, která v místě staví nové vlakové nádraží Praha-Bubny a buduje také část budoucí tratě na Letiště Václava Havla a Kladno. „Tento projekt odráží hned dvě hodnoty, které ve Správě železnic považujeme za zásadní. První je úcta k historii. Místo, kterým prochází nově vybudovaná ulice, nese významný dějinný odkaz a jsem rád, že i díky jménu Nicholase Wintona bude dál zachován. Druhým cílem, kterého se podařilo dosáhnout, je propojení města. V našich projektech na to systematicky myslíme. Úkolem železnice je lidi spojovat, ne rozdělovat. V tomto místě železnice více než sto let tvořila bariéru, což se dneškem mění. Těším se na příští rok, kdy naše úsilí završíme otevřením nového nádraží Bubny. To má ambici stát se centrem celé budoucí čtvrti,“ uvedl při příležitosti otevření cesty generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.



V rámci prostupu vznikl také mural s motivy sira Nicholase a zachráněných dětí. Autorkou je známá výtvarnice Toy Box.

Pražskénovinky.cz informoval Martin Vokuš, tiskový mluvčí, MČ Praha 7.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:mč praha 7)


Anketa

Vít Raušan prohlásil, že je připraven stát se premiérem, a že by funkci vykonával dobře. Souhlasíte s ním?

Ano 3%
transparent.gif transparent.gif
Ne 95%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 2%
transparent.gif transparent.gif