V roce 1999 se stal prvním přednostou kliniky doc. MUDr. Milan Machálka, CSc., který zahájil budování celého týmu lékařů tak, aby nová klinika byla schopna zajistit péči o pacienty s chorobami a úrazy maxilofaciální oblasti. V roce 2010 převzal vedení kliniky doc. MUDr. Oliver Bulik, Ph.D., který pokračoval v budování a modernizaci zejména lůžkové části. V průběhu času je patrný nárůst počtu složitých chirurgických zákroků zejména v traumatologii a onkologii. Od roku 2021 je přednostou doc. MUDr. et MUDr. Vojtěch Peřina, Ph.D.
Klinika se v současnosti specializuje na problematiku maxilofaciální i dentoalveolární chirurgie. Vzhledem k přítomnosti traumacentra ve FN Brno jsou časté úrazy u pacientů zejména v lokaci obličeje. Jde především o zlomeniny horní a dolní čelisti, úrazy zubů a měkkých tkání dutiny ústní. Dále se zabývá orofaciální onkologií, tedy diagnostikou a léčbou nádorů dutiny ústní, jazyka či velkých a malých slinných žláz. Nedílnou součástí onkologické chirurgie jsou náročné rekonstrukční výkony po odstranění zhoubných nádorů. Mezi specifické procedury patří chirurgické korekce čelistních anomálií, ortognátní chirurgie, které vyžadují těsnou spolupráci s ambulantními ortodontisty. Převážně v ambulantním režimu jsou ošetřováni pacienti s méně závažnými diagnózami, jako jsou například rutinované zuby nebo cysty čelistí.
K 25. výročí vzniku Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie odpověděl na pár otázek její přednosta doc. MUDr. et MUDr. Vojtěch Peřina, Ph.D.:
V rámci historie kliniky jste postupně navyšovali počet lůžek. Jak se tento proces rodil?
Není možné jednoduše prohlásit, že jsme počet lůžek navyšovali, protože poměrně dlouho jsme lůžka sdíleli s Chirurgickou klinikou. Takže nyní máme lůžek sice v absolutním počtu o něco méně než v historii (18), ale všechna jsou vyhrazena jen pro pacienty naší kliniky.
Tady je to celkem jednoznačné. Jsou to zlomeniny v oblasti dolní, ale i horní čelisti.
Příčiny úrazů spočívají zřejmě v dopravních nehodách či sportovních úrazech?
Je to tak. Dopravní nehody, různá napadení a sportovní úrazy jsou nejčastější příčiny traumat obličeje. Na klinice ošetřujeme pacienty nejen z celého Jihomoravského kraje, ale i z částí krajů okolních, zejména z Vysočiny.
Co je podle Vás příčinou četnějšího chirurgického řešení úrazů namísto konzervativní léčby?
V první řadě je to mnohem lepší dostupnost speciálního instrumentária a materiálu – osteosyntetických dlah a šroubů. Také se podstatně rozšířila nabídka kurzů, kde je možné se naučit nové postupy. Dříve bylo nutné jet na stáž do „západní Evropy“ nebo USA, nyní jsou tyto mezinárodní kurzy pořádané i v ČR nebo na Slovensku.
V čem je Vaše pracoviště jedinečné od ostatních podobných klinik v rámci ČR?
Z těch důležitých věcí bych zmínil, že k chirurgickým výkonům využíváme centrální operační sály, což není běžné. Dále máme častý kontakt s kolegy z ostatních chirurgických pracovišť, kteří nám nedovolí se uzavřít do bubliny jednoho specializovaného oboru.
Co Vy osobně považujete za klíčové v pětadvacetileté historii kliniky?
Že klinika nejen vznikla, ale že se postupně i rozvíjí. Náš obor stojí na pomezí všeobecné medicíny a zubního lékařství, což je na jedné straně mimořádně zajímavé, na straně druhé náročné a přináší to četné organizační problémy.
Jihomoravskenovinky.cz informoval Mgr. Pavel Žára, M.A., tiskový mluvčí, Fakultní nemocnice Brno.