V tuto chvíli KV Catalysts zahajuje provoz v jedné z fabrik starorolského areálu, kterou v roce 1995 odkoupila od známé porcelánky Moritz Zdekauer francouzská společnost KPCL a následně ji prodala francouzské nadnárodní firmě Imerys SA. Letos v červnu byla dokončena akvizice společnosti Imerys Tableware CR (dnes již KV Catalysts) a závod s technologií na výrobu porcelánového granulátu se tak po téměř 30 letech vrátil do českých rukou.
Porcelánka Moritz Zdekauer působící ve zbývající části areálu zkrachovala před pěti lety. Noví majitelé mají s územím ambiciózní záměr. “Plánujeme areál zrekonstruovat a plně provozovat, mimo jiné uvažujeme o možnostech výroby zeleného vodíku a výstavbě vědecko-technického parku, který by zajišťoval transfer výrobních procesů z laboratoře do komerčního měřítka” představil jednatel a spolumajitel společnosti KV Catalysts Jakub Kukula.
Společnost již nabrala některé bývalé zaměstnance zpět a počítá s vytvořením dalších pracovních míst. Aktuálně upravuje výrobní technologie a spouští výrobu heterogenních katalyzátorů ve spolupráci se společností Ranido, která se věnuje výzkumu a vývoji katalyzátorů skoro 20 let.
“Věříme, že naše působení v dané lokalitě bude mít dlouhodobě velmi pozitivní vliv na její okolí, a to nejen díky renovaci a obnovení výrobního areálu, ale i vytvoření řady nových pracovních příležitostí,” dodal Jakub Kukula. Práci by mohlo najít až 200 lidí z regionu.
Záměr komentovala i primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová: „Pokud by se podařilo využít tento v současné době opuštěný bronwfield k obnovení udržitelné výroby s rozumnou přidanou hodnotou, mělo by to pro město jednoznačně pozitivní přínos.“
Katalyzátory významně přispívají k dosažení klimatické neutrality, což je cílem Evropské unie do roku 2050. Díky své schopnosti urychlovat chemické reakce a snižovat energetickou náročnost procesů představují zásadní nástroj pro efektivní využívání zdrojů a snižování emisí škodlivých látek.
Konkrétně se katalyzátory uplatňují například při přeměně skleníkových plynů, jako je CO2, na chemické produkty nebo alternativní paliva. Katalyzátory hrají také klíčovou roli v transformaci energetiky při procesech přeměny elektřiny na různé formy energie, jako jsou vodík, syntetické plyny nebo chemické sloučeniny, tzv. technologie Power-to-X. Tyto technologie využívající obnovitelné zdroje energie posouvají energetický sektor směrem k udržitelnější a ekologičtější budoucnosti.
Porcelán se ve Staré Roli vyráběl pod značkou Moritz Zdekauer od roku 1810. V roce 2018 firma poslala samu sebe do insolvence. Nevyplatila se jí přílišná orientace na ruský trh. O práci kvůli tomu přišlo přes 50 lidí. A i to byl už jen zlomek lidí, kteří v porcelánce pracovali v dobách její největší slávy. Areál porcelánky od té doby chátrá.
Karlovarskenovinky.cz informoval Jan Kopál, tiskový mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary.