Pštros dvouprstý: Král ptačí říše a fascinující obyvatel afrických savan

Pštros dvouprstý (*Struthio camelus*), největší žijící pták na světě, je jedním z nejpozoruhodnějších tvorů naší planety. Samci mohou dosáhnout výšky až 2,7 metru a vážit až 150 kilogramů.

Pštros dvouprstý: Král ptačí říše a fascinující obyvatel afrických savan
Pštros dvouprstý
13. února 2025 - 04:52

Tento nelétavý obr, který obývá rozsáhlé oblasti afrických savan a polopouští, fascinuje vědce i milovníky přírody svou velikostí, rychlostí a jedinečným způsobem života. Pojďme se blíže podívat na tohoto ptačího giganta, který je nejen symbolem Afriky, ale také důležitým prvkem místních ekosystémů.

Pštros dvouprstý je skutečným rekordmanem ptačí říše. Samci mohou dosáhnout výšky až 2,7 metru a vážit až 150 kilogramů, zatímco samice jsou o něco menší. Jejich dlouhé nohy, které tvoří většinu jejich výšky, jsou nejen nástrojem pro rychlý běh, ale také účinnou zbraní proti predátorům. Pštrosi dokážou vyvinout rychlost až 70 km/h, což z nich činí nejrychlejší běžce mezi ptáky. Jejich nohy jsou zakončeny dvěma prsty, z nichž jeden je vybaven silným drápem, který slouží k obraně.

Pštrosi mají také impozantní křídla, která však nejsou uzpůsobena k letu. Místo toho je používají k udržování rovnováhy při běhu a k dorozumívání se s ostatními členy skupiny. Jejich peří, které je u samců černé s bílými konci křídel a ocasu, zatímco samice mají peří hnědé, je velmi ceněné a v minulosti bylo hojně využíváno v módním průmyslu.

Pštrosi jsou společenská zvířata, která žijí ve skupinách čítajících obvykle 5 až 50 jedinců. Tyto skupiny jsou často tvořeny jedním dominantním samcem, několika samicemi a jejich mláďaty. Pštrosi jsou polygamní a dominantní samec si obvykle vytváří harém samic, se kterými se páří.


Hnízdění pštrosů je také velmi zajímavé. Samice kladou vejce do společného hnízda, které může obsahovat až 60 vajec. Vejce pštrosa jsou největší na světě, jedno vejce může vážit až 1,5 kilogramu a odpovídá přibližně 25 slepičím vejcím. Na vejcích sedí jak samice, tak samec, přičemž samec obvykle hlídá hnízdo v noci a samice přes den. Inkubační doba trvá přibližně 42 dní.

Pštrosi hrají důležitou roli v afrických ekosystémech. Jako všežravci se živí rostlinami, semeny, hmyzem a malými obratlovci, čímž pomáhají regulovat populace hmyzu a šíření rostlin. Jejich trus také přispívá k obohacování půdy živinami.

Pštrosi jsou však také důležitou součástí potravního řetězce. Jejich vejce a mláďata jsou často terčem predátorů, jako jsou hyeny, lvi a šakali. Dospělí pštrosi se však dokážou účinně bránit svými silnými nohami a drápy, které mohou způsobit vážná zranění i větším šelmám.

Pštrosi byli po staletí loveni pro své maso, peří a kůži. V 19. století dokonce vznikly farmy na chov pštrosů, zejména v Jižní Africe, kde se jejich peří používalo k výrobě módních doplňků. Dnes jsou pštrosi chováni především pro maso a kůži, ale také pro vejce, která jsou považována za delikatesu.

Psali jsme:

Navzdory tlaku ze strany člověka jsou pštrosi dvouprstí stále poměrně hojní a nejsou považováni za ohrožený druh. Jejich populace je však v některých oblastech ohrožena ztrátou přirozeného prostředí a lovem. Ochrana jejich přirozeného prostředí a udržitelné využívání zdrojů jsou klíčové pro zachování tohoto ikonického druhu.

Pštros dvouprstý je nejen největším žijícím ptákem na světě, ale také fascinujícím příkladem adaptace na život v náročných podmínkách afrických savan. Jeho velikost, rychlost a sociální chování z něj činí jednu z nejpozoruhodnějších přírodních ikon. Jeho přežití však závisí na naší schopnosti chránit a respektovat přírodní prostředí, které obývá.

Pštrosi nám připomínají, jak důležité je zachovat rozmanitost naší planety pro budoucí generace. Ať už je to jejich impozantní vzhled, nebo jejich role v ekosystému, pštrosi jsou živým důkazem toho, že příroda je plná zázraků, které si zaslouží naši pozornost a ochranu.

(mia, prvnizpravy.cz, repro: youtube)


Anketa

Je podle vás v pořádku, že koordinátor strategické komunikace vlády je aktivním profesionálním vojákem Armády ČR?

Ano 8%
transparent.gif transparent.gif
Ne 92%
transparent.gif transparent.gif