Problém vlády je absence jednotné vize, míní Havlíček

Rušení národních dotací by mohlo znamenat podle Karla Havlíčka nevyčerpání dotací z Evropské unie, což by podle něj bylo kritickým pro zemědělce, kteří by se stali nekonkurenceschopnými. A řekl také něco ohledně daní.

Problém vlády je absence jednotné vize, míní Havlíček
Karel Havlíček (ANO)
30. dubna 2023 - 11:03

Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) v rozhovoru pro Interview ČT24 prohlásil, že státní dluhy by se měly snižovat pomaleji. Kdyby bylo u vlády ANO, zaměřilo by se na důslednější vybírání daní, nikoliv na jejich zvyšování, to by do budoucna dle jeho slov zbrzdilo růst HDP. Rušení národních dotací by mohlo znamenat nevyčerpání dotací z Evropské unie. To by dle Havlíčka bylo kritickým pro zemědělce, kteří by se stali nekonkurenceschopnými. Problém vidí Havlíček i v absenci jednotné vize vlády.

Vládní koalice hodlá konsolidovat strukturální deficit rychlostí 70 miliard korun každý rok. Moderátor Interview ČT24 připomíná, že ekonomové v Událostech a komentářích z předešlého dne byli toho názoru, že toto tempo je moc pomalé. Podle Havlíčka je tempo naopak moc rychlé. Hnutí ANO navrhovalo konsolidaci o půl procenta HDP, tedy přibližně 40 miliard korun. 

„Tato vláda navrhuje, aby se to realizovalo o 1 % z HDP, my jsme navrhovali, aby se ta konsolidace dělala obezřetněji, o půl procenta. Čili nikoliv 70 až 80 miliard korun; my říkáme okolo 40 miliard korun ročně,“ řekl Havlíček a dodal, že ANO si myslí, že je nutné zachovat některé výdaje a investice. 

Rychlý řez podle Havlíčka není cestou. Připomněl také finanční krizi, po které se škrtalo ve velkém, přičemž důsledkem bylo pozastavení investic do dopravní infrastruktury.


Pokud by bylo u vlády ANO, zaměřilo by se dle Havlíčkových slov na důslednější vybírání daní, nikoliv na zvyšování daní. Zmínil také, že EET přinášela do státního rozpočtu 14 miliard a nepovažuje tedy za moudré, že ji vláda Petra Fialy zrušila. 

„Tato vláda z ideologických důvodů zrušila EET jenom proto, že to kdysi slíbila,“ uvedl dále Havlíček. V případě škrtů by ANO začalo slučováním agend pod jednotlivými resorty ministerstev, jako už bylo například sloučení CzechTrade a CzechTourism.

Během rozhovoru se také dostalo na úvahy vládní koalice o rušení některých národních dotací. 

„Já jsem hodně zvědavý, jak to ta koalice udělá. Zní to hezky a líbivě. Řeknete: nebudeme dotovat. Ale uvědomme si, že v drtivé většině dotace jsou spojeny s evropskými dotacemi,“ poznamenal Havlíček s tím, že podnikatelé nebo třeba obce či nemocnice dostávají dotace z Evropské unie, které však musí být dofinancovány z národních prostředků.

„Jestliže se tady začne šetřit, tak potom se nevyčerpají evropské dotace a nevím, kdo se tady bude zodpovídat vůči našim lidem, že jsme měli v balíku třeba 100 miliard korun pro tu a tu aktivitu, ale že se nevyčerpala jenom proto, že jsme chtěli ušetřit třeba 10 až 30 % z částky na národních zdrojích,“ řekl dále Havlíček a dodal, že v současnosti by se tak sice ušetřilo, ale do budoucna by to podle něj nepřineslo nic pozitivního. 

Havlíček dále řekl, že jestli by se navíc přestaly dávat například zemědělské dotace, pak by byli čeští zemědělci už totálně nekonkurenceschopní. 

Také jsme psali:

„A dojde k tomu, což si možná někteří přejí, že budeme už zcela závislí na dovozu,“ poznamenal Havlíček s tím, že snižování dotací na zemědělství by České republice ublížilo.

Podle Havlíčka také vláda příliš podléhá Národně ekonomické radě vlády (NERV) a myslí si, že NERV má být pouze poradenskou institucí, ale neměla by takzvaně určovat pravidla hry. Podle Havlíčka by měla vláda přijít za NERVem se svou vizí, ať už je to vláda pravicová, nebo levicová. 

„Vláda dneska nemá žádnou vizi. A víte, proč ji nemá?“ uvedl Havlíček s tím, že vláda si neumí naformulovat, co chce, a kvůli tomu jen čeká, co jí kdo napoví a co má dělat.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?