Zruší v Německu volby, když nevyhrají "ti správní"? Zaznělo varování

politika

Bývalý francouzský eurokomisař Thierry Breton přišel s ostrým prohlášením, že při pohledu na předvolební situaci v Německu bude muset možná  ústavní soud udělat totéž, co v Rumunsku - smést ze stolu výsledek voleb. A na sociálních sítích se strhla mela.

Zruší v Německu volby, když nevyhrají "ti správní"? Zaznělo varování
Thierry Breton
12. ledna 2025 - 07:03

Například publicista a moderátor CNN Prima NEWS Michal Půr na sociální síti X napsal, že rumunské zrušení voleb je velmi nebezpečným precedentem.

Své rozhorčení neskrýval ani advokát a předseda PRO Jindřich Rajchl.

„Bývalý komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton řekl v televizním interview na otázku reakce na podporu Elona Muska straně AfD toto:

"Udělali jsme to v Rumunsku, a pokud to bude nezbytné, uděláme to i v Německu." Za prvé tím přiznává, že za ústavním pučem v Rumunsku stáli nejvyšší představitelé Evropské Unie.

Za druhé tím potvrzuje to, před čím jsem varoval ihned poté, kdy v Rumunsku k puči došlo. Tedy, že nešlo o ojedinělou událost, nýbrž o vzorec, podle něhož nyní EU bude ingerovat do voleb v jednotlivých členských státech tak, že buď některým stranám nedovolí kandidovat, nebo ty volby rovnou zruší. Vítejte v libodemo totalitě 21. století,“ okomentoval na síti facebook Bretonův výrok advokát a předseda stany PRO Jindřich Rajchl. 

Podrobně se tématem zabýval i publicista a ekonom Pavel Šik, který Bretona označil jako postavu "staré" Evropy. Neopomněl také zmínit majitele sítě Facebook Marka Zuckerberga. 
 
„Zuckerberg v pořadu Joe Rogana včera večer uvedl, že "nová americká vláda by měla zasáhnout, aby zabránila EU pokutovat americké technologické společnosti". Jeho názory, zveřejněné na hlavní stránce velkého politického deníku Politico přichází skoro současně s výroky bývalého komisaře Thierry Bretona. 

Ten se ve francouzské televizi nechal unést emocemi a požaduje prakticky cenzuru sítě X. Ale nejen to. Mnohem závažnější fakt je, že dle jeho slov je Evropská Unie přímo zodpovědná za zrušení prezidentských voleb v Rumunsku. Doslova Breton řekl: "Udělali jsme to v Rumunsku a uděláme to i v Německu, pokud to bude nutné."



Na jeho skandálních výrocích, že volby se zruší, když vyhraje ten, kdo vyhrát nemá, je ovšem zajímavých několik věcí. První věc je slovo my. My jsme to udělali, my to budeme muset udělat, i přes to, že oficiálně komisi již nezastupuje a rezignoval ještě před zrušením rumunských voleb. Ačkoli byl Breton oficiálně kritikem Leyen a nikdy jí nezapomene, jak ho nedávno "odstranila", dle jeho vyjádření má stále silný politický hlas uvnitř evropských technokratů a vyslovuje to, co si tito bruselští technokraté myslí. 

Dále je na jeho slovech zajímavé právě to, co z nich vyplývá. Z jeho rétoriky lze vyvodit, že bruselští technokraté interně vůbec nevylučují možnost, že by v Německu vyhrála AfD.

Pokud sociologické ústavy zkoumají, proč lidé Evropské unii nevěří, mohou nyní přestat, protože elity jako Breton jsou přesně ten důvod. Elity, které milují dvojí metr, čehož je Breton také příkladem. 

Jeho velký spojenec a zřejmě i přítel je totiž již bývalý prezident Senegalu Macky Sall. Ten bývalému ministrovi Chiracovo vlády Bretonovi udělil v roce 2015 senegalské občanství za zásluhy, možná i proto, že Senegal má pro Francouze s dvojím občanstvím výhodnou pěti procentní sazbu daní. 

A tak, když byl Macky Sall kritizován od Human Rights Watch minulý rok za to, že vládne stále více autoritářsky, že se prudce zvýšil počet zatýkání opozičních demonstrantů a že od roku 2021 bylo bez soudu uvězněno asi 1 000 lidí, Breton mlčel. Když Sall v roce 2023 zavřel opozičního kandidáta na prezidenta Sonko do vězení a následně zakázal všechny opoziční demonstrace v hlavním městě, Breton zase mlčel. 

Psali jsme:

Nejenže mlčel, dokonce odjel do Senegalu na schůzku s ním, aby ho podpořil a povídal si jako komisař pro "vnitřní trh" o zcela jemu nepříslušných tématech jako geopolitika, boj proti terorismu, energetická transformace, infrastruktura a konektivita...

Když před plánovanými prezidentskými volbami v Senegalu v roce 2024, v kterých již Sall nemohl kandidovat, byl vyloučen další nadějný opoziční kandidát, když tři týdny před volbami Sall volby odložil na neurčito a zůstal ve funkci, když na to nechal v zemi vypnout internet a soukromou televizní stanici, Breton jako etalon demokracie zase mlčel. 

Naštěstí má Senegal lépe fungující Ústavní soud než Rumunsko. Ten Sallovy nařízení zrušil a volby již proběhly. Ve volbách vyhrál Faye, ten kterého předtím Sall nechal zavřít a teď se podržte, za "šíření nepravdivých zpráv". Zřejmě proto, že v kampani sliboval, že zemi vyvede z „francouzského ekonomického sevření“. Dalšího kandidáta Sonka, kterého se Sall snažit také zbavit, poté Faye jmenoval premiérem země a jako jedno z prvních nařízení nechal vypracovat "audit těžebního, ropného a plynárenského sektoru". Chce provést měnovou reformu a ukončit užívání CFA neboli tzv. francouzského Franku a zavést vlastní měnu. 

Breton je historický artefakt z doby, kdy evropské elity ovládaly veřejný diskurz. Doufejme, že tato doba již pominula a Evropa se dalším rumunským scénářem nezařadí v kvalitě demokracie až za Senegal,“ uzavřel svůj komentář na facebooku Pavel Šik.

(nov, prvnizpravy.cz, repro: bfmTV)


Anketa

Vít Raušan prohlásil, že je připraven stát se premiérem, a že by funkci vykonával dobře. Souhlasíte s ním?

Ano 2%
transparent.gif transparent.gif
Ne 95%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 3%
transparent.gif transparent.gif