30. srpna 2024 - 06:30
„Dopadová studie k novému stavebnímu zákonu, kterou před čtyřmi lety vypracovala společnost EEIP pod vedením již zesnulého profesora ekonomie Michala Mejstříka, konstatuje, že zkrácení stavebního řízení o jeden rok zajistí celkový ekonomický přínos ve výši 7,1 miliardy korun. To po zohlednění inflace, která od té doby nastala, odpovídá zhruba 9,4 miliardy korun. Obdobně vysoká tedy bude ztráta, pokud se všechna stavební řízení najednou o rok zbrzdí. Část této ztráty nyní nesou třeba i developeři, jak nově upozorňuje jeden z nich, Ekospol. Ten varuje, že v důsledku nefunkčního stavebního řízení a průtahů mohou nové byty zdražit až o stovky tisíc korun,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
Zpomalení práce stavebních úřadů totiž způsobuje vícenáklady zejména těm z investorů, kteří si na koupi pozemku a přípravu a následnou výstavbu projektu vzali bankovní půjčku. Splácet musí často už nyní, přičemž realizace zisku, kterým by pokryli splátky, se jim kvůli mimořádně pomalé práci stavebních úřadů vzdaluje. Čas jsou peníze... A delší čas celkové realizace výstavby daného projektu, než s jakým se počítalo, znamená pro developera nečekanou ztrátu, kterou se bude snažit přenést na zákazníka a započítat tedy do finální ceny bytu, upozornil dále Kovanda.
„Pokud by se kvůli nynějším problémům ne stavebních úřadech zbrzdilo stavební řízení o půl roku, což je realistický předpoklad, bude celková ztráta pro ekonomiku odpovídat oněm zhruba 9,4 miliardám korun. Ztráta se vypočítává z porovnání se situací, kdy by digitální řízení plně běželo a zajišťovalo by proto už nyní zrychlení stavebního řízení o jeden rok. To je ostatně klíčový cíl digitalizace stavebního řízení - zrychlit jej. Nyní ovšem stále dochází k opačnému efektu - ke zpomalení. A uspokojivý náběh nelze čekat dříve než v podzimních měsících. Což právě způsobí průměrně zhruba půlroční prodloužení a zpomalení stavebních řízení,“ domnívá se Kovanda.
Celková ztráta z pomalého náběhu až do doby, kdy systém umožní zrychlení stavebních řízení o jeden rok (v porovnání se situací před letošním 1. červencem) může dle Kovandy nabobtnat až do pásma od 11 do 12 miliard korun.
Psali jsme:
„Na riziko vzniku problémů při digitalizaci hnutí SPD upozorňovalo několik měsíců, zodpovědný člen vlády, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš to však ignoroval. Změna stavebního zákona a nepřipravená digitalizace stavebního řízení rovněž vedla k naprostému zahlcení (až tisíciprocentní nárůst v některých krajích) stavebních úřadů žádostmi o stavební povolení ještě dle staré verze zákona. Jde o další selhání místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, který absolutně nezvládá řešit katastrofální nedostupnost bydlení pro české občany ani praktický provoz svého resortu a jeho manažerské řízení. Měl by za to přijmout politickou odpovědnost a podat demisi!" zareagoval na shrnutí dopadů a ekonomických ztrát díky zpackané digitalizaci na sociální síti facebook místopředseda SPD Radim Fiala.
(jar, prvnizpravy.cz, foto: arch.)