Zesměšňoval Trumpa, dnes Heusgen symbolizuje selhání německé politiky

politika

Před šesti lety se Christoph Heusgen, tehdejší německý diplomat a hlavní poradce kancléřky Angely Merkelové, smál během projevu Donalda Trumpa. Netrvalo dlouho a nyní mu zbyly jen oči pro pláč.

Zesměšňoval Trumpa, dnes Heusgen symbolizuje selhání německé politiky
Christoph Heusgen
19. února 2025 - 06:22

Před šesti lety se Christoph Heusgen, tehdejší německý diplomat a hlavní poradce kancléřky Angely Merkelové, smál během projevu Donalda Trumpa, když tehdejší americký prezident varoval Německo před nebezpečnou závislostí na ruské energetice. Trump tehdy jasně řekl, že pokud Berlín nebude diverzifikovat své zdroje energie, stane se rukojmím Moskvy. Německá delegace, včetně Heusgena, se těmto slovům vysmívala. Dnes se ukazuje, že Trump měl pravdu. A Heusgenovi zbyly oči pro pláč. 

Německá ekonomika, kdysi motor Evropské unie, se potýká s hlubokou energetickou a hospodářskou krizí. Odstřižení od levného ruského plynu vedlo k růstu cen energií, ztrátě konkurenceschopnosti německého průmyslu a recesi, která ohrožuje budoucnost celé EU.

Dnes Heusgen působí jako předseda Mnichovské bezpečnostní konference (MSC), což je jedno z nejvýznamnějších setkání světových lídrů a bezpečnostních expertů. Místo toho, aby jeho vedení přineslo silnou strategii pro bezpečnost Evropy, letošní ročník ukázal spíše slabost a zmatenost evropské politiky.

Vrcholným momentem byla řeč viceprezidenta Spojených států J. D. Vance, blízkého spolupracovníka Donalda Trumpa, který ve svém projevu ostře kritizoval současnou evropskou politiku a zdůraznil, že starý kontinent potřebuje skutečné lídry, ne slabé úředníky a diplomaty bez vize. Jeho slova vyvolala šok a Heusgen emočně nezvládl situaci a při svém projevu se zhroutil v slzách.


Christoph Heusgen nebyl jen klíčovým poradcem Merkelové v otázkách bezpečnosti, ale také jedním z hlavních architektů její kontroverzní migrační politiky. Právě on byl jedním z největších zastánců rozhodnutí otevřít německé hranice v roce 2015, když Merkelová pronesla slavná slova “Wir schaffen das” (“Zvládneme to”).

Důsledkem bylo masivní zaplavení Evropy miliony nelegálních migrantů, které způsobilo prudký nárůst kriminality, kulturní konflikty a rozpad sociální soudržnosti. Mnoho evropských států, včetně Česka, se od této politiky distancovalo, ale Německo na ni stále doplácí.

Vedle strategických chyb a diplomatických selhání se Heusgen zapletl i do vážného korupčního skandálu. Když hackeři pronikli do jeho e-mailové schránky, objevily se důkazy, že využil svůj vliv k tomu, aby jeho manželka získala lukrativní místo v OSN.

Psali jsme:

Skandál byl ovšem rychle zameten pod koberec, protože hackeři údajně pocházeli z Ruska – a v dnešní Evropě se jakákoli kritika německé elity rychle označuje za “ruskou dezinformaci”.

Příběh Christopha Heusgena je symbolem slabosti, korupce a chybných rozhodnutí, které přivedly Evropu do současné krize. Místo silného a strategického vedení vidíme politiky, kteří nejsou schopni přiznat své chyby a nadále opakují nefunkční ideologická rozhodnutí.

Pokud se evropské státy nevzpamatují a nezačnou volit skutečné lídry s odvahou a vizí, může se Evropa dostat do spirály úpadku, z níž už nebude cesty zpět.

(böhm, prvnizpravy.cz, repro: expresstribune)


Anketa

Měla by Česká republika vystoupit ze Světové zdravotnické organizace?