Nejvyšší soud Spojeného království vynesl v úterý průlomový rozsudek, který určuje, že pojem „žena“ podle Zákona o rovnosti z roku 2010 (Equality Act) označuje ženu v biologickém smyslu. Jednomyslný verdikt pěti nejvyšších soudců tak uzavírá letitý právní spor ohledně právního postavení transgender osob a výrazně mění rámec, v němž mohou být uplatňována práva vycházející z biologického pohlaví.
Soud výslovně uvedl, že pojem „pohlaví“ v Zákoně o rovnosti je binární (osoba je buď muž, nebo žena) a vztahuje se na biologické znaky jednotlivce. Přestože osoby s gender recognition certificate (GRC), tedy úředním potvrzením změny pohlaví, nadále zůstávají chráněny proti diskriminaci, rozsudek stanovil, že tato certifikace nemění biologický status pohlaví ve smyslu zákona.
„Jednomyslným rozhodnutím tohoto soudu je, že pojmy ‚žena‘ a ‚pohlaví‘ v Zákoně o rovnosti z roku 2010 odkazují na biologickou ženu a biologické pohlaví,“ uvedl v rozsudku místopředseda Nejvyššího soudu Lord Hodge.
Tento přelomový rozsudek je výsledkem odvolání organizace For Women Scotland (FWS) proti rozhodnutí skotských soudů, které uznaly právní nárok transgender žen s GRC na zastoupení v kvótách pro ženy ve veřejných institucích. Podle FWS takové rozšíření pojmu „žena“ porušovalo samotný princip rovnosti, jelikož obcházelo biologickou realitu a popíralo specifické potřeby žen v určitých kontextech, například ve věznicích, ženských sportech nebo krizových centrech.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu má dalekosáhlé dopady napříč Spojeným královstvím, a to nejen ve Skotsku, kde celá právní bitva vznikla, ale i v Anglii a Walesu. Podle komentátorů to znamená obnovu právního významu biologického pohlaví v právních předpisech, a tím i znovuobnovení práv žen na výlučné prostory a služby.
Konec právní fikce?
„Říkat, že ‚trans ženy jsou ženy‘, nikdy nebyla pravda, a teď už to není pravda ani právně,“ prohlásila britská ministryně pro rovnost Kemi Badenochová.
Rozsudek zároveň obsahuje upozornění, že ochrana práv transgender osob zůstává v platnosti, avšak na základě specifického ustanovení zákona o gender reassignment, tedy právní změně pohlaví, nikoliv biologického pohlaví. V rozsudku se výslovně uvádí, že „tato závěrečná interpretace nemění či neoslabuje ochranu poskytovanou zákonem pro osoby s GRC, jak jsme již vysvětlili.“
Rozsudek se rovněž obsáhle věnuje dopadům na definici sexuální orientace a ochrany práv homosexuálních osob. Soud upozornil, že uznání právního pohlaví založeného na GRC by znamenalo ztrátu autonomie a důstojnosti pro lesby, neboť by např. bylo považováno za diskriminační, pokud by odmítly zahrnout biologické muže do ženských sdružení.
„Rozhodnutí potvrzuje, že slova ‚gay‘ a ‚lesba‘ odkazují na přitažlivost k osobám stejného biologického pohlaví,“ uvedla výkonná ředitelka organizace LGB Alliance Kate Barkerová.
„Je těžké vyjádřit význam tohoto rozhodnutí. Je to milník pro ženy, a zejména lesby, jejichž identita byla po poslední dekádu systematicky oslabována,“ dodala.
Rozhodnutí vyvolalo vlnu reakcí nejen mezi ochránkyněmi práv žen, které slavily před budovou soudu se zpěvem a šampaňským, ale i mezi aktivisty za práva transgender osob, kteří varovali před „normalizací diskriminace“. Jedna z protestujících zvolala: „Trans práva jsou lidská práva, i kdybyste nás všechny zničili, zítra se narodí další.“
Podle Labour for Trans Rights je verdikt „výsledkem neustálého lobbingu dobře financované anti-trans sítě napojené na globální krajní pravici“. Skupina avizovala, že bude i nadále bojovat proti snahám o „odebírání práv transgender osob“.
„Soud nám dal správnou odpověď: chráněná charakteristika pohlaví – mužský a ženský – odkazuje na realitu, nikoli na papírování,“ dodala Forstaterová.
Důsledky pro budoucnost
Rozsudek nyní zavazuje nejen skotskou vládu, ale i další veřejné instituce k přehodnocení svých politik tak, aby odpovídaly této právní interpretaci. Podle právničky Ceri Williamsové z Labour Women’s Declaration „začíná práce na tom, aby všechny vládní úřady a veřejné orgány přezkoumaly své postupy a uvedly je do souladu s tímto zdravým rozumem“.
Z rozsudku rovněž vyplývá, že zákony zaměřené na kvóty a rovné zastoupení musí respektovat biologickou realitu a nemohou být ohýbány ve jménu subjektivní identity.
„To je vítězství zdravého rozumu a potvrzení, že ženy mají práva. A ta práva vycházejí z jejich biologické podstaty,“ poznamenala expertka Policy Exchange Lara Brownová.
„Toto rozhodnutí je triumfem rozumu a faktů. Vrací do právního systému pojem pohlaví jako objektivní a uchopitelnou kategorii, bez níž nelze účinně chránit ženy ani lesby,“ konstatovala zvláštní zpravodajka OSN pro násilí na ženách Reem Alsalemová.
Poznámka redakce: Jedná se o precedentní rozhodnutí, které pravděpodobně ovlivní debatu o biologickém a sociálním pohlaví i mimo Spojené království. V zemích jako Česká republika se dosud obdobný spor neodehrál, ale mezinárodní vývoj ukazuje, že právní definice biologického pohlaví zůstává klíčovým nástrojem ochrany základních práv žen.