Na druhou otázku odpovídat nemusíte (přeci jen se týká osobního práva na tajné hlasování), přesto se ale zeptám. Když se v roce 2013 konala v České republice historicky první přímá volba prezidenta republiky, komu jste ve druhém kole dal svůj hlas a proč?
Dohoda je stvrzená a protest lékařů, alespoň oficiálně, je odvolaný. Výsledky však budí mezi samotnými lékaři i odborníky spíše rozpaky. Vláda si prý pořídila ukončení stávky poměrně „levně“. Za přidání tří miliard, které zaplatí klienti VZP, a několika příslibů. Naopak systém zdravotního pojištění dostal podle expertů poměrně velkou ránu. Ministerstvo zdravotnictví totiž slíbilo lékařům vznik speciálního zákona o odměňování, který může vyhnat náklady do dalších desítek miliard. Navíc někteří lékaři ani po pátečním podpisu dohody mezi zdravotníky, ministerstvem zdravotnictví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou stále nechtějí vzít zpět své výpovědi z přesčasové práce. Kritizují, že se celý konflikt mezi ministerstvem a lékaři stočil pouze na mzdové ohodnocení, přičemž podstatou a základním impulsem k protestům ale byla neúnosnost přesčasové práce, a že předseda České lékařské komory Milan Kubek a vedení Lékařského odborového klubu jednali do jisté míry na vlastní pěst. Jak hodnotíte vládní dohodu s lékaři Vy? Je pro Vás zklamáním, nebo si myslíte, že protesty byly úspěšné a odboroví zástupci vyjednali pro lékaře v danou chvíli maximum?
Nejvyšší správní soud v Praze rozhodl, že v souvislosti s COVID-19 byly kontroly certifikátů o očkování a podstoupených testech s využitím aplikace čTečka v rozporu se zákonem. Rozhodnutí přišlo po dvou letech, a senátorka Jana Zwyrtek Hamplová k tomu např. napsala, že "ochrana před nezákonnými zásahy státu v podobných věcech nesmí přicházet se zpožděním jednoho až dvou let, ale v podstatě obratem (7 až 14 dnů jako maximum), pakliže nechceme rezignovat na právní stát. Neměl by nyní automaticky následovat postih odpovědných?
Kterých odpovědných? Kteří tam už dávno nejsou? Kteří vlastně jen přebírali podobné nápady z ciziny? Kteří nevěděli, co činí a prostě jen něco dělali, protože kdyby nic nedělali, tak by opozice řvala jak píchlé prase? Mohou za to úředníci? Mohla za to tehdejší vláda? Celá? Nebo někdo osobně? Nechci nic říkat, ale řekl bych, že na žádný postih odpovědných nedojde a moc bych se divil, kdyby byl vůbec někdo popotahován. A i kdyby se náhodou někdo k soudu dostal, bude to trvat tak dlouho, že než se dobereme rozsudku, tak už tu možná nebude ani Česká republika, říká v rozhovru pro prvnizpravy.cz populární český bloger Daneil Sterzik alias Vidlák.
Ministři obrany Visegrádské skupiny (V4), která sdružuje Polsko, Česko, Maďarsko a Slovensko, přijali v pátek prohlášení, že každá země bude nadále podporovat Ukrajinu, každá však podle svého uvážení. Např. Maďarsko a Slovensko už nechtějí na Ukrajinu posílat vojenskou pomoc, napadenou zemi ale budou i nadále zásobovat humanitárními dodávkami. V jaké fázi se podle Vás ocitl rusko-ukrajinský válečný konflikt a ukazuje se na příkladu prohlášení států V4, že „vyzbrojovat Ukrajinu“ nemusí být ta „jediná správná cesta“?
Jsme kousek od chvíle, kdy se všichni začnou ptát, jaký smysl to celé mělo? Jaký mělo smysl, zničit celou Evropu, odzbrojit se, přijít o suroviny i konkurenceschopnost, aby nakonec Rus vyhrál a byl silnější, než kdy dřív? Slovensko sesedlo z mrtvého koně, Maďarsko na tu herku ani nenastoupilo (inu, Orbán je státník), dokonce i Polsko už Ukrajinu podporuje hlavně verbálně, ale přes zablokované hranice nic nepustí... U nás to samozřejmě Blyštivý Péťa stále ještě nechápe a jeho poltická kariéra skončí spolu se současnou Ukrajinou.
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko vyjádřil názor, že Ukrajina se pomalu mění v totalitní stát, ve kterém záleží na názoru jediného člověka, tj. prezidenta. A pokud se svůj názor pokusí projevit např. starostové měst, tak prezidentská kancelář na ně údajně hledí jako na aktivisty, kteří kladou překážku výkonu státní moci. „V určitém okamžiku přestaneme být jiní než Rusko, kde vše závisí na rozmaru jednoho člověka. V současnosti existuje jediná samostatná instituce, která je však pod obrovským tlakem - místní samospráva,“ uvedl Kličko. Kličkovo vyjádření převzal server Ukrajinská pravda. Na přímou otázku, zda je podle jeho názoru demokracie na Ukrajině ohrožena, odpověděl po krátké odmlce krátce a jasně „ano.“ Kličko také řekl, že konečný účet ale vystaví prezidentovi Zelenskému až po válce. Jakou podporu má podle Vás prezident Vladimir Zelenskij od samotných občanů Ukrajiny? Myslím převážně těch, kteří z Ukrajiny neodešli…
Vraťme se ještě na moment k Visegrádské skupině. Agrární komory zemí V4 vyzvaly své vlády k řešení dovozu ukrajinského obilí do Evropské unie. Česká republika zatím jako jediná ze zemí V4 nezavedla bariéry na dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, přestože to má dopad na tuzemský trh. Zemědělské organizace vlády vyzvaly, aby navrhly jednostranný zákaz dovozu některých druhů produkce a sjednotily ho. Zároveň zaznělo, že Ukrajinu je potřeba podporovat, ale nelze to dělat za cenu likvidace domácích zemědělců a potravinářů. Souhlasíte se společnou výzvou agrárních komor států V4 a proč podle Vás Česká republika dosud nezavedla embargo na dovoz obilí jako ostatní země?
Obchodní řetězce chystají od ledna další zdražování, prý nemají na výběr. Válka mezi dodavateli potravin a obchodníky tak graduje. Důvodem jsou marže. Řetězce tvrdí, že musí ceny zvyšovat kvůli rostoucím cenám energií a také proto, že zdražují dodavatelé. Ti naopak říkají, že to nejsou oni, kdo si nemravně přiráží k ceně zboží až stovky procent. A sami zemědělci prý během posledních let příliš ceny nezvyšovali. Když už tedy budeme muset všichni zase sahat hlouběji do kapes, alespoň bychom tomu mohli rozumět. V čem je podle Vás „zakopaný pes“ a kdo je podle Vás hlavním viníkem stálého růstu cen potravin?