Zdeněk Zbořil: Německo-ruská smlouva

politika

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout uzavírání mírových nebo nových smluv po první světové válce. Jednou z nich byla tzv. „Rapallská smlouva“.

Zdeněk Zbořil: Německo-ruská smlouva
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
16. dubna 2025 - 02:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Jednak to, že k jejímu podpisu došlo v italském Rapallu 16.dubna 1922, to znamená v době ještě neexistence Sovětského svazu, ale jenom Ruské sovětské republiky, což dneska nehraje žádnou roli. Je ale také třeba přemýšlet o tom, zda Rapallská smlouva byla tak důležitým mezinárodně politickým aktem, jak se jí pak celá léta, až do roku 1945, přisuzovalo.


V každém případě to byla první smlouva mezi poraženým Německem a vlastně nevítězícím Sovětským svazem jako nástupnické organizace Ruské socialistické federativní republiky, ale v každém případě to bylo vytvoření první bilaterální dohody po první světové válce. Kompaktní celek vítězů Francie, Velká Británie, Itálie, Spojených států, a všech těch malých k Versaillským dohodám přizvaných, a někdy nově vzniklých států byl blok zdánlivě monolitní, ale uvnitř vlastně rozhádaný, ze kterého Rapallo vybočovalo absolutně samostatnou dohodou. Tím byly takzvané západní diplomacie postaveny před nový status quo, a to je určitě významné i když dneska si to nechceme přiznat," připomíná Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Rapallo, takové vybočení z monolitu…

„Vlastně to, co se dneska děje je něco podobného. Mluvíme o kolektivním Západu a přesto uvnitř KOZA jsou také různé názory na uzavírání dvoustranných smluv, že se to nechce člověku ani připomínat. Není to jenom jakási europoidní neposlušnost Maďarska, případně Slovenské republiky nebo občas i jiných zemí vůči bloku Evropské unie, ale to je to také ta typická odstředivá tendence, která se objevuje ve snahách o uzavření celku „Evropských spojených národů“ nebo Svaté říše římské národů germánských (podle dikce Karla IV.),  anebo jak jinak tu dnešní Evropskou unii chceme ještě nazvat. Rapallo znamená symbolické vybočení ze snahy vytvářet nějaký mezinárodně politický monolit, ve kterém by rozhodovaly dvě, tři velmoci. Že to nebyla vždy jen cesta k mírové spolupráci, ale také válčení všech proti všem, známe i ze soudobých dějin lépe než bychom chtěli.

Takže je to hodné vzpomínky, i když se tím dnes baví jenom skupiny historiků, nebo historiků 20.století moderních a soudobých světových dějin, nebo se o tom přednáší na diplomatických akademiích, ale Rapallo, jako mezinárodně politický akt, diplomatický akt, navíc s odkazem na spojení nebo jednání mezi, dnešními slovy, mezi Ruskem a Německem, je skutečně naší pozornosti hodno,“ dodává Zdeněk Zbořil.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX





Anketa

Kterou z mimoparlamentních stran byste chtěli, aby uspěla v podzimních volbách do Sněmovny?