Zdeněk Zbořil: Máme se proč bát dobrovolníků z Asie?

politika

<< VIDEO >> V současné době slýcháme o tom, jak severokorejští vojáci, nebo snad dobrovolníci, bojují, za Rusko. Ale mohli bychom si připomenout i žoldáky na straně Ukrajiny anebo čínské dobrovolníky v Koreji?

Zdeněk Zbořil: Máme se proč bát  dobrovolníků z Asie?
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
2. listopadu 2024 - 02:20

Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Nejsem si jistý, zda ti korejští vojáci mají status dobrovolníků nebo řádné korejské armády. Nebo, zda jsou to experti, kteří doprovázejí vlaky s municí, nebo s nějakou jinou výzbrojí a týlovým zabezpečením ze severní části Korejského poloostrova na Ukrajinu. Je to zhruba 10 až 14 dní jízdy a i když to mohou být „ostře sledované vlaky“ a je to časově jen o málo větší vzdálenost než z evropských skladišť. Pravděpodobně to vyžaduje stejné množství personálu, jako zboží, které se na Ukrajinu dopravuje ze západní Evropy. Zřejmě proto tam nemusí být jenom válčící experti z Velké Británie, Francie, Německa, Polska nebo dalších zemí. Dokonce dnes už padlí hrdinové z České republiky. Ale to vše je zahaleno vojenským tajemstvím a zatím jen nevíme, oč vlastně jde,“ říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Čínští dobrovolníci…

„Já bych ale při té příležitosti rád upozornil na to, že česká zahraniční politika, kterou reprezentuje zejména pan Lipavský, mluví o nátlaku na Čínu a doslova řka: „Musíme tlačit na Čínu“. Nevím, zda si uvědomuje, že ve válkách na Korejském poloostrově byli také tzv. čínští dobrovolníci, kteří tam byli dost významnou vojenskou silou a hlavně, že jich tam pravděpodobně 900 tisíc padlo. To znamená, že přítomnost čínských dobrovolníků na Korejském poloostrově musela být mnohonásobně vyšší a byli nejen v těch rozhodujících bitvách už na podzim roku 1950 , ale i později. A na kontinentální Číně se o počtu jejich padlých skoro nic nevědělo.


Pravda je, že v korejském Národním muzeu nebo v Muzeu korejské války v Soulu,  ve státním muzeu v korejském Soulu na jihu, není ten údaj přesný. Říká se, že se neví, kolik „dobrovolníků“ tam vlastně bylo a kolik jich padlo. Ale nikdo si nedovolí opomenout jejich přítomnost, a hlavně množství čínských dobro-vojáků. V  Korejské válce se jim tehdy říkalo „čínští dobrovolníci“, ale to je jenom hra se slovy a jde o to, kdo ji a jakým způsobem použije když bude z politických důvodů chtít. A jak budou také čínští politici chtít, aby se jim rozumělo. Ale hlavně, kdy čínští politici budou chtít reagovat na slova pana ministra zahraničí věcí ČR Lipavského, že „budeme tlačit“ na Čínu. Obávám se, aby se čínští dobrovolníci nerozhodli „tlačit“ na českou armádu generálů nebo na české podobně odvážné politiky.


Významu tohoto dobrovolnictví, za který se dá schovat všechno co umíme a neumíme, co víme a nevíme, bych doporučoval, zacházet s ním nanejvýš opatrně.  Protože taková silná slova mohou vyvolat nejen, jak se u nás opatrně  říká, eskalaci nějakého konfliktu, ale může to také zatáhnout nejenom Čínu a Koreu, a nejenom Rusko a Ukrajinu, do nějakého nového konfliktu. Ten konflikt může být mnohem větší, než si umíme představit a když víme, že Čína se dnes považuje za ohroženou už jenom v případě vojenských cvičení okolo Tchaj-wanu, tak nesmíme zapomenout, že čínští dobrovolníci jsou vždycky po ruce. A že jich nemusí být jenom desítky nebo stovky jako dobrovolníků z východní Evropy a západní Evropy, ale že ten masivní příchod korejských nebo čínských dobrovolníků by se mohl také počítat na miliony,“ dodává Zdeněk Zbořil.



(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX







Anketa

Chtěli byste, aby po příštích parlamentních volbách mohlo hnutí ANO sestavit většinovou vládu?