Zdeněk Lanz: Zase o kousek blíž totalitě

politika

Kdo sleduje politické dění u nás i v zahraničí dejme tomu posledních deset patnáct let, nemohl si nevšimnout jedné věci, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Lanz.

Zdeněk Lanz: Zase o kousek blíž totalitě
Zdeněk Lanz
3. února 2025 - 07:20

Pokud prezentuje názory, které jsou odlišné od názorů těch, kteří jsou právě u moci, je označován jako dezinformátor, rasista, xenofob, antivaxer, proruský šváb, anebo prostě svině. Ale proč? Současní mocní, byť vzešlí z dosud demokratických voleb, neradi slyší jiný názor, než ten vlastní. 

Vypnutí tzv. „dezinformačních webů“ v únoru 2022 nebylo právně úplně čisté a tak naši vládcové a jejich rádcové hledali způsob, jak případný budoucí zásah proti nositelům odlišných – rozuměj nepohodlných – názorů dostat do trestně právního rámce. Svobodomyslným lidem je prostě potřeba zatnout tipec.


Ale ať už s touto myšlenkou přišel jako první kdokoliv, nutno přiznat, že rádcové „právní cestu“ – příslušný paragraf pro utahování šroubů ve prospěch plížící se totality - našli.  Ale ouvej! Čas běží a tak by se bývalo bylo mohlo stát, že by se jeho schválení nestihlo do časů nadcházejícího volebního boje. Proto byl jako tzv. přílepek přidán k novele zákona o dočasné ochraně Ukrajinců – tzv. Lex Ukrajina 7. 

Poslaneckou sněmovnou paragraf o neoprávněné činnosti pro cizí moc celkem hladce prošel a 22. ledna bylo na Senátu, aby cestu k návratu totality alespoň přibrzdil. A zpočátku se zdálo, že bude úspěšný. Zákon totiž ve znění, v jakém dorazil ze Sněmovny, senátoři neschválili. Vadily jim především tři sporné body v zákoně. A jedním z nich byl právě ten „přílepek“ o neoprávněné činnosti pro cizí moc. Ale radost netrvala dlouho. Sporné body sice chtěli senátoři z návrhu odstranit, ale nenašla se většina pro podporu žádného pozměňovacího návrhu. Návrh tedy dostane prezident k podpisu jako přijatý.


Slabou útěchou může být alespoň skutečnost, že se našli rozumní a odvážní senátoři a senátorky, kteří proti tomuto totalitnímu přílepku vystoupili. Např. senátor Martin Bednář pustil z mobilu do mikrofonu: “Je to marný, je to marný, je to marný.“ Senátor Michael Canov tvrdil, že může být takový trestný čin zneužitý stejně, jako byl podobný trestný čin zneužívaný v období komunistické totality. „Zkraje 50. let rozhodovali o vině a trestu ctihodní, prvorepublikoví soudci. Nebyli to dělničtí soudci. Rozhodovali podle svého přesvědčení, ale mnohdy na ně byl vyvíjen nátlak,“ řekl senátor Zdeněk Hraba s tím, že je nutné předpokládat možné zneužití tohoto trestného činu.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

V případě, že by hnutí ANO sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?