Zbořil: Vojenská výroba přežije i naši demokracii

politika

<< VIDEO >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout výročí smrti Albrechta z Valdštejna, ale zároveň i to, že byl politikem, vojevůdcem ale i vojenským podnikatelem a také to, jak na tom zbohatnul. Máme v současnosti  podobné vojenské podnikatele?

Zbořil: Vojenská výroba přežije i naši demokracii
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
22. února 2023 - 02:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Já vím, že jste osudově spojen s Jičínem a Mnichovým Hradištěm, ale také s tou severní částí Smiřického panství, kde se dobře ví, že Albrecht z Valdštejna byl významný „vojenský podnikatel“. On vlastně začal jako každý podnikatel tím, že dostal „placet“ od státní, tehdy císařské moci. Musel se stát loajálním, věrným poddaným císaře a vojákem, který dokázal úspěšně zasáhnout významnými rozhodnutími do některých střetnutí třicetileté války jako vojevůdce. Proto také požívá dobré pověsti i v dnešní době v sousedním Německu.

Svého velkého bohatství dosáhnul trikem, tím,  že prokázal věrnost císaři Ferdinandovi, ale také investoval do armády a do žoldnéřských vojenských  oddílů, které pak působily nejenom na území Čech a Moravy, ale také v německých státech a v jejich nejbližším okolí. K tomu potřeboval velké finanční prostředky, které si uměl opatřit,  je ale zajímavé i to, že  dokázal investovat do výroby zbraní a tyto zbraně modernizovat. Dokázal vše dobře organizovat a ve svých manufakturách „vyráběl“ vše, co jeho armáda potřebovala, nebo to uměl „na trhu“ opatřit. Tím předurčil osud výroby a obchodování zbraněmi v Čechách a na Moravě, a to na dlouhá léta, skoro až do současnosti,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

A současnost…

„Pravda je, že Václav Havel dělal, co mohl, aby obchodníci se smrtí u nás ztratili svou výrobní základnu, ale zdá se, že se mu to moc nepodařilo. Jeho plán na rozpuštění Varšavské smlouvy a Severoatlantické aliance se uskutečnil jen tak napůl, a změnil se naopak v existenci NATO jako státu. Výroba zbraní a obchodování válkou se vrátila zadními dveřmi a plným vojenským „parade-schrittem“, parádním krokem.

Nesmíme se nechat mýlit, že někteří v této branži obchodují letadly, někteří tanky, ale mnozí, z těch prosperujících obchodníků s válkou, těch, kteří mají své zázemí v menších státech Evropské unie, zejména u nás obchodují s vojenským materiálem, opravami vojenských zařízení atd. Jak se dnes ukazuje, a podle posledních rozhodnutí velení NATO při nedostatku granátů a nábojů do ručních zbraní na ukrajinské frontě, tak je to kšeft skutečně velký a asi přežije i tu naši demokracii,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX






Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?