Zbořil: Válka o Krym včera a dnes

politika

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout uzavření smlouvy o ukončení Krymské války v březnu 1856.

Zbořil: Válka o Krym včera a dnes
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
2. dubna 2025 - 02:20

 Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Je to samozřejmě téměř aktuální vzpomínka na posedlost Velké Británie a Francie ovládat pozůstalost Osmanské říše a dosáhnout toho, aby se jim podařilo proniknout do Černého moře a vytvořit si tam pevné vojenské základny. To zřejmě byl jenom marný sen a vzpomínka na to, kdy ruský admirál Ušakov porazil loďstvo Osmanské říše.


Ale byla to událost, která je zvláštní také tím, že je téměř aktuální. Nejenom tím jak probíhaly vojenské operace, ale zejména jak probíhala vojenská jednání po skončení Krymské války. Krymská válka v podstatě končí porážkou ruské armády,  nemluvě o překvapujících ztrátách britské lehké kavalerie. Ale při pařížském jednání o uzavření nejdříve příměří a poté smlouvy o ukončení války, což bylo vzhledem k současným okolnostem vyjednávání okolo Ukrajiny velice rychlé, to bylo během jednoho, dvou let, kdy k dohodě došlo. Ale stalo se, že vítězové válkou nedosáhli toho, čeho dosáhnout chtěli, že se vlastně ukázalo, že u jednacích,  u diplomatických stolů, byla ruská diplomacie byla úspěšnější než ta západoevropská, řekneme-li to v tom dnešním politickém žargonu, " říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Odlesk z napětí Krymské války najdeme i v pozdějších konfliktech...

„Ta historická smlouva ovšem neznamenala definitivní řešení, nebo jak se dnes o tom mluví, „definitivní bezpečnostní záruky“ pro ty země, které vyšly z války buď vítězně, nebo poškozeny, ale neustále se na diplomatické stoly vracelo  téma neuspokojenosti z výsledků té smlouvy. Vše pokračuje dál až řekněme k osudu Berlínské smlouvy o 20 let později, kdy se nemocné velmoci opět dostaly do konfliktu.  

A znovu, a znovu, dál a dál, dokonce najdeme odlesk tohoto napětí v rusko-japonské válce, kterou podporovala Velká Británie, ačkoliv se snažila dodržovat zásadu neuzavírat smlouvy s třetí stranou v době míru. Dovolil bych si konstatovat, že důsledky té první Krymské války vedly k první světové válce. Ačkoliv ta, hned za prvních dnů a prvních konfliktů na západní i balkánské frontě, ale vlastně i všech událostí na frontě východní, se změnila v jinou kvalitu válečných operací. Dokonce bychom mohli, při trošce násilí na dějinách, mohli tvrdit, že důsledky Krymské války a řady neúspěšných smluv do   vedly nejen Evropu, ale i celý svět k Jaltě a k Postupimi v roce 1945," připomíná Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX










Anketa

Na Ukrajině by se mohly v průběhu léta konat prezidentské volby. Měl by být Vladimír Zelenskij opět prezidentem?