Zbořil: Návštěvy Billa Clintona v Praze i s dotykem komunismu

politika

<< VIDEO >> Mohli bychom si připomenout návštěvu expresidenta Billa Clintona v Praze i s tím, že v Praze nebyl poprvé.

Zbořil: Návštěvy Billa Clintona v Praze i s dotykem komunismu
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
16. března 2024 - 02:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Máte pravdu, a někdy se na to zapomíná, ale to tak bývá, že se vybere ze života nějakého politika jenom to, o čem si novináři myslí, že je to aktuálně zajímavé a důležité.

Tentokrát zde byl už jako penzionovaný prezident, jako prezident mimo funkci, což bylo svým způsobem zajímavé, protože na takové sešlosti, které se přikládá taková důležitost, při 25.výročí vstupu České republiky a několika dalších států do Severoatlantické aliance, tak by člověk očekával, že tady nebude jen prezident penzista, ale nějaký jiný vysoký státní činitel. Chápu, že nemůže přijet Joe Biden, protože jemu cestování jistě dělá potíže, a navíc probíhá volební kampaň, nebo začala probíhat volební kampaň, a tak je to asi samozřejmé. I když setkání reprezentantů členských států NATO, řekl bych, už změnilo svůj charakter a to, že tady nebyl ani ministr zahraničích věcí Spojených států, že ho nepřímo suploval velvyslanec, to také svědčí o zájmu, dokonce bych řekl o nezájmu, protože podle posledních výsledků událostí na Ukrajině to vypadá, že Spojené státy chtějí odpovědnost za Ukrajinu a řešení toho konfliktu nechat víc na bedrech evropských států. Proto i ta iniciativa polsko-německo-francouzská a vzpomínání na „Výmarský trojúhelník“, a tak dále,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.


Návštěva Billa Clintona v době prezidenství Václava Havla…

„„Ale zajímavé je, že Bill Clinton  byl v Praze v době svého termínu už v lednu 1994. Později, kdy byl vystaven útokům, ať už čestným nebo nečestným, jako prezident Spojených států a hrozil mu Impeachment byl v kontaktu s Václavem Havlem, který za ním odcestoval do Spojených států. To byla doba té jeho známé aféry s Monikou Lewinskou, ze které se udělala téměř celosvětová záležitost. Nikdo ve světě nepsal o ničem jiném než o tom, že prezident Spojených států je sukničkář a nejenom sukničkář, ale že dokonce lhal před Velkou porotou. Václav Havel mu udělil první vysoké vyznamenání Českého státu - Řád Bílého lva nebo Tomáše Garrigue Masaryka, to teď už nejsem jistý, protože šlo řády na přibližně stejně důstojné úrovni, ale které se udělovaly odděleně,“ pokračuje Zdeněk Zbořil.

Návštěva v roce 1970…

„Pan exprezident ale už tady jednou byl jako mladý student, a zdá se, že na to mnozí rádi zapomněli. Byl v Praze už v roce 1970, kdy navštívil rodinu Kopoldových, se kterou jej seznámil jeho jeden kolega z Oxford University, té americké. Kopoldovi byli zajímaví tím, že členem jejich širší rodiny byla Marie Švermová (tchýně Bedřicha Kopolda), významná komunistická funkcionářka, která byla zapletena do velkých procesů padesátých let, i když možná jen náhodou díky osobní nenávisti Václava Kopeckého. Ale tuto Clintonovu návštěvu chtěla pokleslá česká žurnalistická obec odhalit, zřejmě na příkaz někoho ze Spojených států, a dokázat, že Bill Clinton je tak trochu komunista, nebo že byl naverbován v Sovětském svazu do nějakých „inteligentních služeb“.  To je taková ve Spojených státech často obvyklá dehonestace, kterou je poctěn každý významný člověk, o kterého jde a který se blíží k vrcholu politické moci. A proto musí být nějak pošpiněn a pomluven.

Takže ta slavnější návštěva Billa Clintona v roce 1994 v Praze nebyla jenom návštěva v Redutě a v hospodě U Zlatého tygra, která se tentokrát, v roce 2024, vzpomínala, ale byla to také ta trochu zapomenutá návštěva v roce 1970. Zdá se mi, že když se hledaly hanopisy na Billa Clintona před víc než třiceti lety, tak doručitelé těchto dokumentů byli lidé, kteří tentokrát v roce 2024 stáli možná i v první řadě před Billem Clintonem při oslavách 25.výročí vstupu České republiky do NATO.  Řekl bych, že to není nic povznášejícího, ale pokud jsem správně viděl, tak tito dva naši čeští politici, kteří tam skutečně stáli, se tehdy před lety na hanobení Billa Clintona podíleli. A tak bych řekl, že to není nic překvapujícího a že to je jen jeden z charakteristických rysů české politiky a její medializace na mezinárodní úrovni,“ dodává Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX



Anketa

Je pro vás jmenování Donalda Trumpa 47. americkým prezidentem: