Zbořil: Nankingský masakr v prosinci 1937

politika

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku  bychom si mohli připomenout tzv. Nankingský masakr.

Zbořil: Nankingský masakr v prosinci 1937
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
18. prosince 2024 - 02:20

Co to vůbec je pane Zbořile?

„To je taková zvláštní událost, která se u nás ani moc nepřipomíná, ačkoliv v roce 2017 se poklonil jeho obětem český prezident Miloš Zeman se svou paní. Bylo to dobytí města Nanking v Číně japonskou armádou, a tato japonská armáda měla rozkaz fyzicky likvidovat Číňany. Masakr se odehrál ve dnech po 13. prosinci 1937. Udivoval svou brutalitou a během několika dnů zde bylo zavražděno, podle politického zájmu sčitatelů, buď 260, nebo 430 tisíc obyvatel města nebo lidí utíkajících před japonskou armádou.  Takže se to dostalo do historie a na mapu světodějných událostí jako podobný turecký útok na arménskou menšinu v letech první světové války.


Nankingský masakr je stále šokující příklad genocidia  a příkladem brutálního vraždění civilního obyvatelstva. Je na seznamu hned za pověstnou a dodnes vzájemnou nenávist vyvolávající událostí na území Osmanské říše, jejíž obětí byli Arméni. Tím, že ve své době byl morální práh odpovědnosti za politické a vojenské činy nebo zločiny mnohem níž než v letech druhé světové války, nebo potom po roce 1949, kdy se genocidium zařadilo nejprve díky Společnosti národů a později tedy,  po roce 1945,  Organizaci spojených národů na seznam organizovaného zabíjení a vyvražďování skupin obyvatelstva s úmyslem je trestat a zničit,  se o tom začalo více mluvit až po roce 1949. (Viz aktivity Raphaela Lemkina už v třicátých letech 20. stol.) Dnes už se zase o tom zase trochu začíná nemluvit, ačkoliv některé vojenské akce, které se odehrávaly poslední půlstoletí měly také téměř shodnou povahu genocidia podle Lemkina.

Když se dnes dovídáme, že někde umírá každý den 5, 10, 50  a více lidských bytostí,  je zajímavé, že se ten zavedený právní pojem, který má také svou oporu v kritice dobové morálky, nepoužívá.  Dokonce ani v souvislosti s použitím nepřiměřené obrany, anebo násilí s cílem zastrašiti civilní obyvatelstvo různých zemí na všech kontinentech,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Ne, každý si rád připomene Nankingský masakr…

„Nankingský masakr se kupodivu u nás použil, myslím někdy před pěti, sedmi lety, za přítomnosti čínských vědců, badatelů a politiků, tím myslím velvyslance Čínské lidové republiky, na malé odborné konferenci v Praze, kde se na tuto událost upozorňovalo. Řekl bych - za velkého nezájmu českého publika a torza odborné veřejnosti.

Pro mě je Nankingský masakr ve skutečnosti součástí zahájení druhé světové války Japonskem, ačkoliv my ve své odtažitosti k problémům Dálného východu, si těchto věcí nevšímáme. Ale Japonsko tím přece jen definitivně zahajuje válku, válku  vlastně světovou. Čínský prezident Čankajšek utíká se svou paní do zahraničí a když si uvědomíme, jaké byly  ambice tehdy válkychtivého  císařského  Japonska, tak se zdá, že dnes tato událost ztrácí svůj význam. A je halena do zpravodajství věrolomným přepadením amerického válečného loďstva v Pearlu Harboru. 


Když je pozděni, mimochodem a právě kvůli  svým velmocenským ambicím, Japonsko poraženo, odsouzeno, a ti takzvaní japonští militaristé jsou souzeni a popravováni,  je také zapomenuto jako masové vraždění japonského obyvatelstva, bezbranného japonského obyvatelstva,  za pomoci atomových pum svržených na Hirošimu a Nagasaki. Je to zároveň i útěk od zodpovědnosti za ideologicky motivované vraždění v Nankingu, které ve statistice genocidia se uvádí na jednom z předních míst. Možná tomu v současné době bude zase trochu jinak," dodává Zdeněk Zbořil.



(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX







Anketa

Kdo z opozičních lídrů je pro Vás nejpřijatelnější?