Zbořil: Metternich jako spoluautor evropské velmocenské, imperiální politiky

politika

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout osobu knížete Metternicha, který stál u zrodu evropské politiky velmocí, jejíž důsledky můžeme pociťovat dodnes.

Zbořil: Metternich jako spoluautor evropské velmocenské, imperiální politiky
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
14. června 2023 - 02:20

Můžete nám k němu něco říct pane Zbořile?

„Ano, Klemens Václav von Metternich se jednak narodil v květnu a zemřel v červnu, takže si ho v našem historickém okénku připomínáme právem, ale je zajímavý také tím, že stál u zrodu takzvaného „evropského koncertu“ . To bylo takové evropské politiky, která byla soustředěna  na evropské události a dohody a dovolovala evropským mocnostem (Anglii, Rakousku a Rusku, později i Francii, Prusku,  a dalším) koloniální expanzi, koloniální imperiální expanzi.

Je zajímavou postavou pro všechny studenty mezinárodních vztahů, mezi nimi také Henry Kissingera, kterého jednou Golda Meirová s despektem nazvala „Metternich“. On měl skutečně svoji PhD práci Mír, legitimita a rovnováha. Studie o správcovství napsanou nikoliv jen na archiváliích, ale i, a možná zejména, na základě  osobních reflexí chování, chceme-li intrikách, v té době běžných, Klemense Wenzela Metternicha,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Metternichova Evropa…

„Metternich sám by pro nás mohl být zajímavý i dnes, protože jeho základní koncepci evropského uspořádání byl konzervativní názor na existenci centralizovaných států. Říká, že jeho nepřítelem je revoluce, nacionalismus a liberalismus a obdivuje monarchii, obdivuje stát.  Před revolucemi pak jsou mu nejúčinnější obranou armáda, policie a cenzura. Stát je mu vším, v tehdejší podobě Rakouské monarchie, a později, po několika desetiletích a Metternichově odchodu do ústraní, Rakousko-uherské monarchie. Samozřejmě, jeho sen se jako realistický ideál evropské politiky rozpadl definitivně se zánikem Rakousko-uherské monarchie po první světové válce a změně, jejíž obětí se stala země, v jejíchž službách skoro půl století pracoval. Možná, že i to byl důvod zapomenutí na Klemense Metternicha, protože po dohodě vítězů nesmělo Rakousko, jako jeden ze států, který rozpoutal světem otřásající válku, po roce 1918 existovat. A jako nástupnický stát dostala původně říšská orlice do svých spárů na novém státním znaku srp a kladivo a roztržený řetěz, symbolizující “odchod od minulosti“.



Metternich byl ale nejenom zakladatelem nových evropských pořádků v nově stanovených hranicích na Vídeňském kongresu, ale byl také spolutvůrcem Svaté aliance, která měla zasahovat proti nepořádkům, které se mohly objevovat na evropském kontinentu. Právě proto se stal jedním z prvních obětí revolučního hnutí 1848, snad proto, že byl stoupencem silného státu, ve kterém měla být němčina hlavním dorozumívacím jazykem.

A protože se Klemens Wenzel narodil v povodí Rýna, zůstal nám v paměti jeho symbolický epitaf „…V mých žilách koluje rýnská krev, ale v srdci je toho symbolem celá Evropa“. Dneska by mohl říct „okolo Rýna sjednocená Evropa“, dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX







Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?