Zbořil: Končí s Jaltskou konferencí Velká Británie jako impérium?

politika

<< NĚCO Z HISTORIE >> V těchto dnech si připomínáme 80.výročí takzvané Jaltské konference, kde došlo i k rozdělení sfér mezi Spojenými státy, Velkou Británií a Sovětským svazem.

Zbořil: Končí s  Jaltskou konferencí Velká Británie jako impérium?
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
5. února 2025 - 02:20

Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Ano, je to jedna z těch tří velkých konferencí, které reagovaly na průběh druhé světové války a na její ukončení. To znamená Teheránskou konferenci, právě tu Krymskou neboli Jaltskou, a nakonec to bylo setkání hlav států těsně před koncem druhé světové války v Postupimi. Tím myslím konec druhé světové války na celém světě, nikoliv jenom v Evropě.


Na Jaltě bylo charakteristické, že rozhodující slovo chtěli mít zástupci Spojených států, ale i Winston Churchill za Velkou Británii, a s ohledem na situaci na frontách, ji musel mít Josef Vissarionovič Stalin a Sovětský svaz. Mimo jiné se tyto tři konference také považují za jakýsi ústup ze slávy tradičních evropských velmocí, tradičních jen vzpomínkou na „evropský koncert“ 19. století. Mnozí historici si všímají toho, že hlavní slovo na všech těch třech konferencích symbolicky „vedli“ zejména Roosevelt a Stalin.  Na jaltské konferenci, budeme-li ji personifikovat, Franklin Delano Roosevelt pomohl Stalinovi eliminovat pokusy Winstona Churchilla o sehrání nějaké významnější role v předpokládaném novém dělení sfér vlivu v Evropě a možná tehdy už i na celém světě,“ připomíná Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Úloha Velké Británie jako impéria končí…

„I my si někdy všímáme toho, že Jaltská konference omezila také vliv Velké Británie v Evropě, což nebylo tak složité, ale zapomínáme, že vlastně tam se také odstartoval postupný úpadek a  rozklad britského koloniálního impéria zejména v jižní a jihovýchodní Asii, na Dálném východu a v dnes opět populárním Tichomoří. Tím, jak Spojené státy přebíraly větší a větší roli ve světové politice, Velká Británie do světodějných věcí přestává a ani nemůže mluvit. Typická je proto několik let později iniciativa vedoucí k rozdělení Koreje na severní a jižní část,  kterou dodnes Korejci považují za dohodu „imperialistických velmocí“, jak je dodnes tato terminologie používaná v obou částech rozdělené země. 


Ale týkalo se to už také prvních kroků k likvidaci impéria v jižní a jihovýchodní Asii. A tak konec konců, nebylo to jen otevření dveří Spojeným státům do Evropy ale i dohoda o dlouhodobém umístění armád obou „nových“ velmocí na evropském kontinentu. A proto mluvíme i o předpokládaném a později existujícím politickém a ekonomickém vlivu v západních a východních částech Evropy. Tato budoucnost vlivu obou těchto velmocí na evropské události, který byl později potvrzen na konferenci v Postupimi, už bez symbolické účasti Roosevelta a Churchilla, ale bylo to jen pokračování, jak se tehdy říkalo, ducha Jalty, který dodnes straší britské politiky bez ohledu na jejich ideologickou orientaci,“ dodává Zdeněk Zbořil.



(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX







Anketa

Měla by podle vás začít Evropa opět odebírat ruskou ropu a plyn?