Zbořil: Donald Trump nezapomněl ani na Monroeovu doktrínu

politika

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout zajímavé výročí. Je jím americká nezapomenutelná Monroeova doktrína.

Zbořil: Donald Trump nezapomněl ani na Monroeovu doktrínu
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
4. prosince 2024 - 02:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Je to v každém případě zajímavé výročí, a to hned ze dvou důvodů. Jednak pokud jde o samotnou myšlenku, vyhlásit, jak to formuloval pátý prezident Spojených států a znamená něco podobného jako dnes America First Donalda Trumpa. Ale pak i ta druhá věc, která je ještě snad zajímavější, že se o tom na veřejnosti moc nemluví. Nejvíce a naposledy to bylo populární mezi vedoucími osobnostmi emancipačního hnutí, které bylo zaměřené proti Španělsku, proti Španělskému království, v té době už směřujícímu do hluboké krize. Ale také proti impériu, které v té době bylo neotřesitelné, a kterým tehdy byla Velká Británie. Dneska žasneme nad tím, jak se toto Impérium mohlo zhroutit, což je osud všech impérií, ale ono se hroutilo celých 100 nebo více let,“ říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Monroeova doktrína v praxi…

„Vyhlášení Monroeovy doktríny mělo dokonce zajímavé výročí, kterého se nevzpomínalo, zase se nevzpomínalo, a  je to 201.výročí v prosinci tohoto roku, a připomíná, že Spojené státy se stávají jednak garantem emancipačních hnutí v celé Latinské Americe, ale také dobyvatelské ambice a koncepce Spojených států v Severní Americe. Nesmíme zapomenout, že v roce 1823 Spojené státy nebyly takovými Spojenými Státy jaké je známe dnes. Kde byla Velká země, kterou definuje John Steinbeck jako nápad, že v myšlenkách Texasanů jsou Spojené státy nějaký podivný celek na severu Texasu. A konec konců milovaná Arizona, která není jenom westernovými příběhy, ale pro moji generaci byla také zajímavá těmi „slunečními a květinovými dětmi“, které tam dodnes ještě jezdí na těch svých retro motocyklech. Stále ještě, mají ty své pověstné „pony-tail“,  ale šedivé…  Jejich partnerky jsou při těle, vždyť ale Arizona se stala snad jako poslední součástí Spojených států už někdy v roce 1912.


Oblíbený stát Oregon, podobně jako Washington, myslím tak oblíbený u pana poslance Farského, byl sice členským státem někdy od začátku 19. století, ale teprve až okolo roku 1855, kdy se tam budovaly rezervace pro ty „First Americans“, jak se dneska říká uctivě indiánům, tak se dávali peníze ze státních fondů na  takzvané rezervace. A to byly to vlastně poslední státy na západním pobřeží Spojených států.


Takže myšlenka Monroeovy doktríny, která je samozřejmě motivovaná tou expanzionistickou politikou Spojených států amerických na severní části kontinentu, ale rychle se přenesla i do její jižní části. Tam je asi nejlepším příkladem organizování puče v Chile, v dobách, kdy my jsme byli příliš okouzleni svými problémy v Československé republice, kde  ten vpád ozbrojených komand a podpora místních pučistů, byly odůvodňovány také heslem „Američané Američanům“, dodává Zdeněk Zbořil.



(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX







Anketa

STAČILO! povede do sněmovních voleb Kateřina Konečná. Dali byste hnutí STAČILO! svůj hlas?

Ano 85%
transparent.gif transparent.gif
Ne 9%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 6%
transparent.gif transparent.gif