Zbořil: Biden versus Trump: Pokojné předání moci, anebo zákulisní boj?

politika

<< VIDEO >> Máme po volbách amerického prezidenta, které drtivě vyhrál s převahou Donald Trump a do inaugurace nám zbývají ještě téměř dva měsíce.

Zbořil: Biden versus Trump: Pokojné předání moci, anebo zákulisní boj?
Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
9. listopadu 2024 - 02:20

Může se do doby pokojného předání ještě něco stát pane Zbořile?

„Je to zvláštní období, když odstupuje z prezidentské funkce jeden člověk a nastupuje druhý . A je to také doba, kdy postupně jeden ztrácí a druhý nabývá možnost účastnit se prezidentské agendy. V zemích, kde je autoritativní vláda, založená třeba na dynastickém principu, toto působí takový otřes až po hluboké politické změny. Případ Československé republiky je  proto zajímavý, protože docházelo k mírnému a nekonfliktnímu předání moci za spoluúčasti moci bývalé,  kterou jsme si zvykli nazývat totalitní,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Interregum…

„Ve Spojených státech je to trošku jiný případ, protože tam je předání úřadu prezidenta důležitou součástí politiky. V dějinách vlád amerických prezidentů docházelo k porušení tohoto principu jedině v okamžiku, kdy buď náhle prezident zemřel, jako třeba Franklin D. Roosevelt, nebo byl utracen jako John Fitzgerald Kennedy. V takovém případě nastupuje do funkce viceprezident (ženy mají k tomuto úřadu daleko), který složí přísahu a prakticky ze dne na den přebírá prezidentské pravomoci. Takže událost, které bychom mohli říkat  interregnum (mezivládí, nikoliv však bezvládí) je vlastně věc  běžná a časově přesně vymezená.


V dnešní době můžeme pozorovat, že má jakási zažitá pravidla, která dodržují partneři  bývalého prezidenta nebo nastupujícího prezidenta. Nejen ti jemu nejbližší, ale i partneři v zahraničí. Ještě před inaugurací se to projevuje mj.  tím, že se posílají spousty formálních gratulací, blahopřání, a slyšíme je i z úst nejméně upřímných. Nebo od politických reprezentantů, kteří toho budoucího prezidenta dokonce hanobili. Pravda je, že se na to zapomene i nezapomene, ale i přestože dojde k pokojnému předání moci, o kterém dnes mluví Joe Biden, tak se toho moc nestane. A to i dnes, v době, kdy kurtoazie, dvornost, není na všech možných dvorech běžná. Kdybychom byli schopni zajímat se o způsoby chování na dvorech čínských císařů, možná bychom byli překvapeni, jak mnoho zvyklostí a pravidel z této doby by mohlo být i dnes použitelných.

Všímejme si i toho, že pravidla pokojného předání moc budou v dnešní bouřlivé předválečné době opomenuta. Může se stát, že tomu tak bude dokonce i ve Spojených státech, protože víme, že je doba, kdy se na politiky ve vysokých funkcích také střílí. Donald Trump si to zažil ve Spojených státech, u nás nebo ve střední Evropě to poznal Robert Fico. Ale i nápad, že někdo zmatený může přijít s hořlavinou nebo výbušninou do blízkosti VIP, se už, alespoň podle policejní informací z Velké země stalo. Podobně jako v mnohem lidnatější Indii, kde se terčem politického násilí stala nejen ministerská předsedkyně Indíra Ghándí, ale i členové její rodiny.  A to nemluvíme o případech, kdy je vražda politika profesionálně organizovaná silovými složkami stát, které měly oběť takového činu před něčím podobným hájit. 


Vlastně stačí, když se alespoň z jedné strany vede nenávistná kampaň. Když je tak vzrušená a brutální jako dnes ve Spojených státech nebo ve střední Evropě, tak jde jenom o to, najít vhodné místo, zvolit účinné nástroje, a může to mít ještě  i dnes neuvěřitelné, ale i nedávné historie dobře známé následky (Svatý otec, hlava katolické církve, je dobrým příkladem),“ pokračuje Zdeněk Zbořil.

Pokojné předání moci nebo už hoří zákulisní boj…

„Pravda je, zatím to vypadá tak, že je dnes klid a mír i pod palmami ve Spojených státech. Možná je to dáno také tím, že bývalý prezident a jeho nástupce toho na sebe hodně vědí, anebo jsou celé jejich štáby ochotné se něco dozvědět. A že také mají zázemí v zákulisí volebního karnevalu, řekněme neparlamentní, ale politicky dobře informované zdroje, které se mohou dostávat do konfliktů sami mezi sebou. Zda to budou entity jako třeba vojensko-průmyslový komplex nebo Wall Street se z Prahy těžko odhaduje. Ale potencialita takového konfliktu tady je. Možná jejich souboj dokonce už probíhá. Musíme ale počkat, abychom se nedopouštěli takových věšteckých přehlédnutí jako většina nám známých českých komentátorů ve dnech posledních amerických voleb. Ti, od rána do večera, za přítomnosti svých vážených hostů, tvrdili, že výsledky voleb budou velmi těsné, nepředstavitelně těsné, aby se jim pak stalo, že Donald Trump vyhrál s drtivou převahou a upevnil moc  své na veřejnosti prezentované skupiny osob, a celé republikánské strany. Víc než kdokoliv v minulosti. Co když se ale mýlíme i v tom, že předání úřadu, moci a vlády, nebude vůbec pokojné, a obavy z nepokojů nebo mimořádných událostí se zvětšují každým dnem, kdy se blíží s napětím očekávaná inaugurace?“ dodává Zdeněk Zbořil.



(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)



43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX







Anketa

Souhlasíte s tím, že Robert Fico odjel do Moskvy na setkání s Vladimírem Putinem, aby zajistil pro Slovensko dodávky plynu?

Ano 96%
transparent.gif transparent.gif
Ne 4%
transparent.gif transparent.gif