Já se bavím. To bylo hodnoty sem, hodnoty tam... a nakonec se všichni sejdou u korýtka. Za těch sto tisíc to demaskování pravdy a lásky stálo. Nikdo neuškodil manželům Pavlovým tolik, jako si uškodili oni sami, právě tímto požadavkem na další peníze. Dělejme to, co umíme nejlíp. Užijme si roli smějících se bestií, propagujme na sedmnáctý listopad ten sběr šatstva pro první dámu a sledujme naše hodnotové politiky, jak se v tom plácají, jak nudle v bandasce.
Prezident Pavel vstoupil do diskuse a snažil se z té šlamastiky vybruslit a tvrdí, že chtěl pouze ponížit výši svých náhrad a část „uzákonit pro manželku“. V návrhu zákona to ale není a ministr Jurečka tvrdí něco jiného. Lže jeden či druhý anebo rovnou oba dva?
Piráti jsou z vlády pryč a premiér Petr Fiala nám z Brna vzkázal, jak rychle dokázal vyřešit „vládní krizi“. Před tím ale říkal, že o žádnou krizi nejde. Jak tomu máme rozumět?
Jednoduše... oni občas řeknou pravdu. Ale jen, když se zapomenou a nebo se spletou. Oni samozřejmě měli vládní krizi. Ale nešlo o vyfetovaného Bartoše, ale o znepokojené modroptácké fukncionáře. A zřejmě ta krize dál trvá, protože Fialův hlas stoupl minimálně o kvintu a zrychlil na stupnici metronomu na sto dvacet.
Pamatujete, teď nedávno nám Fiala řekl, že se máme stále lépe, ale vládě se nedaří, nám to vysvětlit. Teď má Fiala vládní pohodu, ale nedaří se mu to vysvětlit Blažkovi, Zahradilovi, Kubovi a dalším.
Premiér také objíždí zemi a hlásí „Restart Česka“, což ale bylo jedno z jeho hesel v minulých parlamentních volbách. Přiznává se snad premiér, že se mu ten minulý „restart“ nepodařil, má „máslo na hlavě“ a všecko za ty tři uplynulé roky zpackal?
Návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), podle kterého by příští rok razantně vzrostly platy politiků, pobouřilo celou společnost a nelíbí se dokonce ani části vládních poslanců. Téměř čtrnáctiprocentní růst platů podle nich neprojde, protože by tím rok před volbami pohněvali voliče. Změny se však kromě samotného Jurečky zastal např. ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Že on jediný by se o svou funkci či voliče nebál?
To bylo před pár dny... to ještě neměli data. Teď už vědí, že navýšení platů je minimálně stejný průšvih jako renta pro Evu Pavlovou. Ale už je také pozdě. Všichni to viděli, všichni si na to udělali názor a zase další liberálové odpadli od našeho drahého ministra vnitra. Na Rakušana totiž také dojde. On bude v příštím roce to volební překvapení. Ale do mínusu. Když teď ve vládě nejsou Piráti, bude to právě hnutí STAN, na které naše SPOLUkoalice začne svádět všechny neúspěchy. Uvidíte.
Zůstaňme ještě na chvíli u ministra Mariana Jurečky, neboť veškeré navyšování platů politiků a zavedení tučné „apanáže“ pro prezidentovu manželku pochází z jeho dílny. Navíc jak jsme se dozvěděli, Jurečka „neodchází“, jak sliboval, ale bude se opět ucházet o funkci předsedy strany. Také kudy teď chodí, tak prohlašuje, jak jsou lidovci pro koalici důležití a nepostradatelní. Jak je vůbec možné, že tento bezpáteřní člověk ještě může chodit vzpřímeně?
Protože ten hrb se mu udělal na břiše... Někomu se to vrazí do obratlů, někomu do sádla. Před mesícem to vypadalo, že se o předsedu Lidovců utkají dvě osobnosti a těžké váhy. Čunek s Grolichem. A nakonec to budou dva nýmandi. Jurečka s Výborným. To svědčí o tom, že kdo má rozum, ten Lidovce opouští a hledá si nové místo na politické scéně. Lidovci dělají to samé, co dělala Sociální demokracie. Tak věřila svým progresívním ideálům, až se dopracovala na dno blahobytu. Lidovci dělají přesně to samé. To poznáte. Charismatičtí frajeři od nich dávají ruce pryč a zůstávají lidé jako Jurečka. Říká se tomu léčení následků příčinou.
Jaké vidíte jeho šance na znovuzvolení do čela lidovců a kdyby byl opravdu zvolen, co to podle Vás bude znamenat pro KDU-ČSL jako takovou?
Ono je teď takové deštivé podzimní období „výměny předsedů“. Po neúspěšných volbách skončil např. ve funkci SOCDEM Michal Šmarda, kterého nahradila v čele strany Jana Maláčová, když na sjezdu drtivě porazila svého protikandidáta Jiřího Dienstbiera. Jak hodnotíte šance této kdysi tradiční a silné politické strany na přežití? Má tato strana v čele s Janou Maláčovou šanci?
S Janou Maláčovou se znám a tykáme si, takže mám pro její snahu sympatie, ale upřímně... myslím že nemá šanci. Výměna jednoho člověka v čele je totiž málo. Maláčová by ve straně musela udělat "noc dlouhých nožů," musela by v podstatě vyházet polovinu členů a zrušit polovinu organizací. Nejsem si jistý, jestli má dost vlivu a moci na to, aby to mohla udělat. Navíc, musí to udělat velmi rychle, do voleb je už jen rok a to je šibeniční termín. Ale pokud má mít SOCDEM nějakou šanci, tak pod Maláčovou. Pod Dienstbierem by žádnou šanci neměla.
Po zvolení Jany Maláčové do funkce opustili stranu Petra Buzková a Tomáš Petříček, který se obratem stal společně s pirátem Mikulášem Peksou jedním z iniciátorů nové politické výzvy s názvem „Progresivní Česko“. Asi předzvěst další snahy o založení nové politické strany. Potřebuje Česko skutečně ono deklarované „Progresivní Česko“? Co si myslíte o motivaci autorů této iniciativy a má toto „uskupení“, pakliže skutečně vznikne nová politická strana, šanci na úspěch?
Tajně jsem doufal, že se to stane. Že se spojí progresivci ze SOCDEM s progresivci od Pirátů a udělají si společnou progresívní stranu. Doteď se totiž všechna ta Peksa, Kolaja, Petříčci, Pocheové a další, vždycky nějak udrželi, protože se maskovali za tradiční levici nebo za svobodný internet. Teď se konečně maskovat nebudou, vlezou do společného projektu a za rok budou čumět jako vrány, že progresivismus u nás nikoho nezajímá.
Mohli by si svojí stranu pojmenovat "Vypsaná Peksa," protože to úplně dokonale ilustruje jejich prázdnotu.
Viktor Orbán je skutečným vůdcem opozice v Evropě. Není to ani LePenová, ani Salvini, ani Kickl, ani Fico, ani Babiš... Je to Orbán. Nikdo na něj nemá. Ukažte mi druhého řečníka, který by ho uměl setřít, rozebrat a udělat z něj hlupáka. Maximálně ho mohou blokovat, cenzurovat, mazat, omezit mu vystupování, ale nikdo se mu nemůže postavit v souboji u řečnického pultíku.