Za rok a čtvrt neudělala vláda nic. Středula se rozpálil

politika

V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News se střetli předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. A odborový šéf zuřil. 

Za rok a čtvrt neudělala vláda nic. Středula se rozpálil
Josef Středula
10. dubna 2023 - 13:02

„Česká vláda neudělala za rok a čtvrt vlastně vůbec nic!“ rozpálil se Středula hned v úvodu na cenami potravin. Moderátorka pořadu Terezie Tománková připomněla, že před deseti lety stálo deset vajíček 27 korun, dnes je to přes 60 korun.

„Tak jako jsme zažili nejdražší Vánoce v historii, tak teď zažíváme i nejdražší Velikonoce v historii a lidé na to reagují. Už začínají šetřit. A já se obávám, že ohledně vajíček situaci může zhoršit ještě přísnější regulace EU,“ upozorňoval ekonom s tím, že za čas vstoupí v platnost zákaz klecových chovů, a to se na cenách vajec projeví negativně.

„Někteří budou muset zavřít, jiní budou muset investovat do toho, aby provoz udrželi. Takže ta vajíčka mohou ještě podražit. A ještě jsme tu měli ptačí chřipku. Takže jsme vajíčka museli dovážet a já nechápu, že když je musíme dovážet třeba z Bulharska nebo z Rumunska, tak jsou levnější než vajíčka z české produkce,“ podivoval se Křeček s tím, že vinu na vysokých cenách mají podle něj jak zemědělci, tak obchodní řetězce.

„Co se týče zemědělců a odběratelů, tak je to jeden za 18 a druhý bez dvou za 20. Někde za to mohou ti velkoproducenti v zemědělství, jinde ty řetězce a já si myslím, že je třeba provádět více kontrol. Mně by se líbilo, kdyby to fungovalo podobně jako v Rakousku, kde působí celá řada menších zemědělců,“ prohlásil dále Křeček.

Konstatoval však, že zatím je to představa velmi vzdálená, protože se dosud nepodařilo zcela přetransformovat české zemědělství z komunistického systému JZD na menší jednotky.

„Ten problém v zemědělství vznikl už za komunismu a my jsme to bohužel nedokázali za 30 let změnit. To je selhání všech vlád od listopadu 1989,“ podotkl Křeček.

„Česká vláda neudělala za rok a čtvrt vlastně vůbec nic. S výjimkou cen elektrické energie. Na všechno ostatní se vykašlala. Já osobně jsem jednal s vládou 6. ledna 2022, to ještě nebyla žádná válečná agrese, a vybízeli jsme vládu, aby v případě potřeby využila zákon o cenách,“ řekl odborový šéf Josef Středula s tím, že za současnou situaci nese jednoznačně vinu Fialova vláda. 

Ten také dále vysvětloval, že vláda skrze tento zákon může pevně stanovit cenu nějakého produktu, nebo může regulovat finanční toky v celém systému. Středula je přesvědčen, že ceny základních potravin vláda mohla a měla kontrolovat. 


„Úplně zarážející je prohlášení ministra zemědělství, že marže u potravin jsou vysoké. Ale to je jeho zodpovědnost, aby s tím něco udělal,“ podivoval se Středula s tím, že boj s inflací je z jeho pohledu naprostá katastrofa. 

„To je naprostá katastrofa. A jestli se to nezmění, tak se nám zhroutí úplně všechno. Tady česká vláda naprosto selhala. Tady musím pochválit Národní banku. Koná dobře,“ zdůraznil Středula a dodal, že kdyby ČNB nedělala to, co dělá dnes, mohlo být v Česku ještě hůř. Křeček nabídl odlišný pohled.

„Je potřeba si to říct bez populismu tak, jak to je. Kdyby se aplikovalo to, co tady navrhl pan Středula, tedy regulaci cen, tak by to pomohlo na pár měsíců, ale potom by důsledky tohoto opatření byly ještě horší. My to totiž vidíme na příkladu z Maďarska, kde jsou ceny některých potravin regulované a tyto potraviny často vůbec nejsou, protože jsou vyprodané a ceny ostatního zboží jsou často o to vyšší a tvoří se fronty v obchodech, kde zregulované potraviny zrovna jsou. A celé to potom vede k tomu, že někteří dodavatelé nakonec z trhu odejdou a tu situaci to zhorší. Takže jediný, kdo na to nakonec doplatí, je spotřebitel,“ upozorňoval Křeček s tím, že v Maďarsku je dnes inflace velmi vysoko a vystřelila právě po rozvolnění cen.

Odborářský boss Josef Středula kontroval protipříkladem Francie, kde se daří inflaci krotit hlídáním marží. 

„Ale česká vláda nic nedělá. A ten dopad je fatální. Kdyby vláda něco dělala, tak to může zastavit,“ vypálil směrem ke Křečkovi Středula s tím, že ve Francii regulovali především marže obchodníků. Křeček však oponoval, že ve Francii do dnešní ekonomické situace vystupovali v jiných cenových hladinách než my, a proto prý český a francouzský trh nelze příliš srovnávat.

„Ve srovnání s Chorvatskem my máme o 50 procent vyšší inflaci. A proč naši občané jezdí nakupovat do Polska, do Německa, do Rakouska,“ trval si Středula na tom, že česká vláda dělá chybu za chybou a Čechům se tak vyplatí jezdit nakupovat i do zemí, kde mají výrazně vyšší mzdy, než mají Češi.

Také jsme psali:

„Já jsem proslul tím, že lidem radím, pokud se jim to vyplatí, pokud nezaplatí příliš mnoho za dopravu, tak aby jeli nakupovat do Polska. Já to nabízím jako kritické řešení situace těch rodinných rozpočtů. Teď už se vyplatí i lidem z Prahy jezdit do Polska na velké nákupy,“ hájil své názory Křeček a lidem nabízel dočasné řešení. Osobně by se mu prý také líbilo, kdyby si český stát mohl dovolit srazit DPH u potravin na nulu, ale z jeho pohledu to není možné.

„My jsme bohužel v situaci, kdy je státní rozpočet tak vyčerpaný, že kdybychom ještě snížili DPH na potraviny, tak ten ekonomický systém se může dostat od takových problémů, že může začít finančně kolabovat,“ varoval Křeček.

Středula nad Křečkovými slovy kroutil hlavou a ostře se stavěl proti tomu, aby poradce premiéra radil lidem, aby jezdili nakupovat mimo Českou republiku, protože Česko má zvládnout fungovat jako stát i jako společnost. Pokud se něco nezmění, nastane podle Středuly velký problém, a to i z hlediska politického systému. 

„Já tady s panem Středulou souhlasím, ale mám na zřeteli rodinnou situaci některých rodin. Bohužel dochází k tomu, že z naší země odchází obrovské množství kapitálu. Je to dáno i vlastnickou strukturou, kdy často české firmy nezůstávají v českých rukou. Je to daň za tu naši transformaci v 90. letech. Teď nás to dobíhá. Já jsem pro to, abychom postupně klasickými ekonomickými prostředky získávali ten klíčivý majetek zpět,“ uvedl Křeček.

„Je naprosto šílené a nepředstavitelné, aby kdokoli radil českým občanům, aby nakupovali jinde. A pan Křeček je ještě v roli poradce premiéra,“ rozčiloval se odborářský boss Středula. Křeček mu však oponoval tím, že sám pochází z Liberce a když byl malý, jezdil s rodiči na nákupy do Polska. Není rád, že se dnes tento trend vrací, ale může prý podle něj jít o krátkodobou pomoc rodinám s napjatými rozpočty.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?