Vypnutí webů byl nejzávažnější útok na demokratické základy státu

politika

Vypnutí některých webů po začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 byl nejzávažnější útok na demokratické základy státu za 35 let, míní expert na ústavní právo Zdeněk Koudelka. Fiala prý používá stejné cenzurní postupy jako nacisti za Protektorátu.

Vypnutí webů byl nejzávažnější útok na demokratické základy státu
Zdeněk Koudelka
19. prosince 2024 - 06:05

Podle Koudelky extrémně utrpěla naše demokracie ještě za vlády Andreje Babiše v době covidu a také si myslí, že návrat k opravdové demokracii může vyjít jen z voleb, kde uspějí vlastenecké strany.

„Protože jsem ze svého založení demokrat, vidím jedinou možnou cestu ve volbách. Strany, které razantně vystupovaly proti covidovým opatřením, což byla SPD a tehdejší Trikolora, tak to jsou marginální strany. Ty strany, které jsou v politickém systému dominantní, ať je to ANO, nebo koalice SPOLU, tehdejší opatření v podstatě podporovaly, a nečekám tedy, že by z toho vyvodily nějakou odpovědnost pro sebe sama a pro své členy, kteří tehdy byli v důležitých funkcích. Takže, pokud se nezmění volební chování voličů, tak se přístup k této věci nezmění,“ řekl v rozhovoru pro Rádio Universum Koudelka, podle kterého demokracie v 90. letech byla opravdovější, neboť vládnoucí politici vyšli z totalitního prostředí, proti kterému se vymezovali. 

„V devadesátých letech byla zcela jiná atmosféra, než je dnes, tehdy by státní zastupitelství a policii prostě nenapadlo stíhat někoho za to, že vystoupil, že má nějaký názor. Tehdy byli u moci politici, kteří prošli obdobím před rokem 89, a i když měli různé názory, tak Václav Havel, Václav Klaus, i Miloš Zeman, nechtěli zneužívat mocenské nástroje státu k tomu, aby zaváděli nějaký jeden povinný narativ, čemu máme věřit. Byla svobodná diskuse ve společnosti, a mocenské orgány do toho nevstupovaly,“ popsal situaci expert na ústavní právo Koudelka, který se následně vyjádřil i k současné vládě Petra Fialy, která má tendenci prosazovat své vidění světa jako jediné správné, a ostatní názory, se kterými nesouhlasí, se dokonce snaží kriminalizovat a bojovat proti nim mocenskými nástroji.



„Masový příklad, masově razantní, který nastal, byla iniciace ze strany vlády na vypnutí protivládních webů, těch vládě nepohodlných webů, v únoru 2022. To bylo jasné zneužití moci,“ řekl dále Koudelka.

Vypnutí webů (mezi kterými byl i server prvnizpravy.cz, pozn. redakce) dokonce iniciovalo Vojenské zpravodajství, jež poslalo doporučující dopis spolku, který spravuje doménu CZ a následně byla vypnuta řada nepohodlných webů. To je podle Koudelky jasné zneužití armády ve vnitrostátní politice. 

„To mi připomíná politiku, která se dělá v nějakých jihoamerických vojenských diktaturách, a to, že se to dělo ve střední Evropě, je hrůzné. A jak ve Vojenském zpravodajství, tak ve vládě z toho nebyla vyvozena žádná odpovědnost, i když šlo o jasné zneužití moci. Za tím si stojím, a uvidíme, až se vystřídá vláda, a nastoupí nová, jestli to bude chtít vyšetřit. Protože občas Poslanecká sněmovna zřídí nějakou vyšetřovací komisi. Já za celých těch 35 let od Listopadu nevidím nic jiného takto závažného, protože to šlo opravdu proti demokratickým ústavním základům tohoto státu,“ konstatoval docent Koudelka, který si také myslí, že vláda, která vystřídá tu Fialovu, by měla zřídit vyšetřovací komisi.

Psali jsme:

„Já to beru opravdu za něco hrůzného, a mělo by být vyšetřeno, kdo to podepsal, což se ví, ale kdo za tím je. Ten, kdo to podepsal, to nepsal ze své iniciativy, někdo musel dát pokyn. A myslím, že tento pokyn musel jít skutečně z vlády. To by mělo být vyšetřeno, a tito lidé by měli být pranýřováni, protože šlo o hrubý útok na demokratickou podstatu našeho státu,“ apeloval na zřízení vyšetřovací komise Koudelka, který dokonce přirovnal vypnutí nepohodlných webů k nacistickým praktikám. 

„To mi připomíná cenzuru, kterou zavedli nacisté po roce 39, kdy nedělali cenzuru tak, jak byla předtím, že by nějaký článek zakázali, a list vyšel s bílým místem, ale oni zakázali celý list. A v tomto duchu cenzury pokračovali potom komunisté po roce 48, a k tomu se vrátila vláda Petra Fialy,“ je přesvědčený Koudelka.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: arch.)


Anketa

Kdo z opozičních lídrů je pro Vás nejpřijatelnější?