Deník E15 v souvislosti s ohromujícími cenami energií cituje Svaz průmyslu a dopravy, který říká: „Takřka polovina firem kvůli vysokým cenám energie už omezila plánované investice … což bude mít vliv na jejich konkurenceschopnost“. Tamtéž se dočteme stesky českých ocelářských firem, jimž ceny energií vylétly vzhůru až desetkrát a nejsou tak schopny konkurovat ocelářům ze Španělska, Itálie, Bulharska, Polska a Řecka. „Uklidňuje“ ovšem poradce premiéra Fialy Jakub Kajzler: „Česká strana, která EU předsedá, si nemůže dovolit přijít s nekoordinovaným dotováním energeticky náročného průmyslu jako první. Pracujeme na společném evropském řešení“. Tahle „eurosoudružská“ argumentace by byla k popukání, kdyby to vše nebylo v důsledku tak tragicky beznadějné.
Podobně beznadějně jako ministr Síkela pokračuje lidovec Jurečka, když v rámci – jak česká vláda tvrdí – boje s inflací navrhl zvýšit minimální mzdu o 1 100 Kč. České firmy lapají po dechu, hledají rezervy, kde se dá, mnohé avizují nezbytnost propouštění. Budou si moci dovolit přidat na mzdách zaměstnancům s obvykle nejnižším vzděláním, kteří nejobtížněji hledají práci a pokud o ni přijdou, padají na dlouho do sociální sítě státní pomoci? Přidají, nebo se jich zbaví?
Energetická krize je hlavním tématem těchto týdnů, neměli bychom však přehlížet i události jiné.
Státní tajemník spolkového kancléřství a hlavní poradce německého kancléře Olafa Scholze Jörg Kukies prohlásil, že „Německo bude souhlasit se vstupem nových členských států do EU výhradně pod podmínkou, že takové rozšíření bude provázeno hlubokou reformou EU“.
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX