Co říkáte obecně na „seznam vyznamenaných“? A konkrétně také na vyznamenání Petra Dvořáka, který zpolitizoval Českou televizi snad nejvíce od listopadu 89 či tomu, že prezident, který byl komunistou a rozvědčíkem, ocenil in memoriam papeže Jana Pavla II. a vyzdvihl fakt, že papež se zasadil o konec totalitního komunistického režimu… paradoxně tedy toho režimu, který byl prezident Pavel alias agent Pávek připraven bránit a utužovat za cenu „vlastního života“?
Neříkám na to nic... Jen nevěřícně zírám, jak snadno se sesypal ten třicet let budovaný narativ, že s komunisty se nemluví. Jak snadné bylo zničit posvátnost boje proti minulému režimu a jak velké chucpe si musí nechat líbit každý, který dlouhá léta křičel, že neexistuje žádný bývalý komunista, že Listopad ještě neskončil a boj pokračuje.
Tak už nepokračuje. Když může rozvědčík, tak už může každý. Boj proti komunismu jaksi zahynul na oubytě a proměnil se v adoraci kovaného přisluhovače režimu. Dvojí metr se změnil ve dvojí kilometr a není náhoda, že prezident vyznamenal ty, kteří byli stejní jako on. Oddaně sloužili moci přesně do chvíle, dokud mocí byla. Pak si včas našli jiné rektum, do kterého vlezli.
Jak v tomto kontextu hodnotíte to, že mezi navrženými na státní vyznamenání chyběl student, který pomáhal zachraňovat lidi vloni během střelby na Filosofické fakultě University Karlovy a to, že se prezident rozhodl nevyznamenat spisovatele Milana Kunderu?
Kunderu nemohl vyznamenat. Havel to nechtěl. To je přece ten důvod, proč má Nobelovku za literaturu Seifert. Dostal ji, aby ji nedostal Kundera, kterého Havel neměl rád. Prezident Pavel se k Havlovi hlásí a tak raději oceňoval někoho jiného. A na střelbu Dejvyho Kozyho máme přece zapomenout ne? Tam se přece vyznamenaly především policejní složky a Rakušan. A Jurečka okamžitě ukončil večírek, aby nabídl pomocnou ruku. A vůbec... žádná střelba nebyla... jen ty puškohledy a tlumiče budeme muset zakázat.
Jak byste zhodnotil projev prezidenta Petra Pavla a jaké srovnání se nabízí s projevy dvou exprezidentů Václava Klause či Miloše Zemana?
Já jsem žádný projev neslyšel. Slyšel jsem, jak prezident čte text, kterému vůbec nerozumí, protože ho napsal někdo jiný. A upřímně... já jsem mu také nerozuměl. Byla to snušká frází, které se dají použít kdykoliv a jakkoliv.
Ale když se nad tím zamyslím, vlastně je to správně. Prezident přednesl projev o bezradnosti. Byla to řeč typu "víme, že jsme v hajzlu, ale nevíme jak z toho ven."
U dne oslav vzniku samostatného československého státu ještě chvilku zůstaňme. V ten samý den totiž oznámili předsedové ODS, TOP 09 a lidovců, že podepsali dohodu o společné kandidatuře do parlamentních voleb a pokračování projektu SPOLU. Všichni se také pochválili za dosud skvěle odvedenou práci s tím, že chtějí příští volby vyhrát, aby dokončili „vše co začali“ a také zabránili nástupu populistů a radikálních sil, které podle nich pro Českou republiku znamenají největší nebezpečí od revoluce v listopadu 1989. A šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ještě nezapomněla ocenit „hodnotovou politiku koalice SPOLU“ a zdůraznit, že je nutné zabránit nástupu jiné vlády, která by „projedla“ budoucnost naší země. Co k tomu dodat?
Že ti tři právě podepsali návrat Babiše, který u nás jako první v dějinách složí jednobarevnou vládu. SPOLU podle mě za rok nepřeleze hranici jedenácti procent. Oni si fakt myslí, že to dělají dobře. SPOLU bude mít v parlamentních vobách 9% hlasů a dvacet jejich poslaneckých mandátů přeputuje k hnutí ANO, které díky tomu překročí sto poslanců.
Petr Fiala se postaral, aby dnešní vládní strany skončily někde na čtyřiceti poslancích a henti populisti a radikální síly budou mít dohromady sto šedesát mandátů.
Za pozornost stoji i „znovuzjevení“ vrchního vládního cenzora plk. Otakara Foltýna, který odstartoval novou kampaň „Moje vlajka“ a citoval slova T. G. Masaryka, že české vlajky patří do rukou patriotů. Jak tomu máme rozumět? Možná měl pan plukovník „světlou chvilku“ a myslel to tak, aby se v Česku konečně přestaly vyvěšovat vlajky ukrajinské…
Však mu to moc nevyšlo. Českých vlajek je pořád stejně málo a ukrajinské zůstaly. Třicet let je naše státnost zpochybňována a všichni Foltýni zdůrazňují, jak je nám dobře v evropském superstátě a teď najednou si vzpomenou na českou vlajku... Národ jim to moc nevěří a dezoláti z toho mají strandu. Ono jako težko můžete mluvit o české vlajce, když ještě před půl rokem bylo vyvěšení naší trikolory známkou proruského smýšlení.
Foltýn je jako komunikátor prostě naprosto tragický. Ale čte mě... asi pro něj napíšu nějaký návod.
Vraťme se ještě k našemu premiérovi. Petr Fiala „zacílil na mladé“ a spustil svou kampaň na TIK TOKU a také se pasoval do role fotbalového experta. Překvapena či spíše zděšena není jen veřejnost, ale také odborníci. Co říkáte na premiérův pokus o změnu jeho image a snahu „přiblížit se lidem“?
Heleďte se... k lidem buď blízko máte a nebo nemáte. Nějaký TIKTOK na tom nic nezmění. Buď mluvíte jejich jazykem a zajímáte se o jejich problémy a nebo žvaníte o fotbalu. Sociální sítě jsou jen nástroj, který snadno a rychle ukáže, jací doopravdy jste. Oblíbený člověk bude oblíbený i bez TIKTOKU a vůl zůstane volem i po vstupu na tuto čínskou sociální síť. Jen se to lidé rychleji dozvědí.
Já osobně to vítám. Dokud Fiala chodil do České televize, mohl Řezníček ledacos napravit a zmírnit škody. Od chvíle, co mluví k lidem bez prostředníka, tak je jeho hlupství a odtrženost vidět okamžitě.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžná opatření zakazující uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Úřad tak učinil na základě návrhů společností EDF a Westinghouse, jež se o zakázku rovněž ucházely. Nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který je zároveň 1. místopředsedou hnutí STAN, v této souvislosti prohlásil, že nevnímá předběžný zákaz v jaderném tendru jako zásadní překážku. Jak rozhodnutí antimonopolního úřadu hodnotíte Vy a jde o drobnou komplikaci, nebo vážnou překážku?
Prosím, připomeňte mi, že pokud by STAČILO! příští rok uspělo, že musíme tuto šaškárnu vypráskat bičem. V téhle zemi se nedá postavit nic. Každý blbec z ciziny nám do toho kecá. Je zbytečné mluvit o suverénní zemi, když nám dostavbu musí povolit EU a nemůžeme si vybrat, kdo to postaví. Možná bychom mohli začít zrušením úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Proti praktikám obchodních řetězců nevystupuje, ale o jádru rozhoduje.
Německo, dlouho považované za ekonomický motor Evropy, se nyní nachází v recesi, a jeho problémy zasahují i do zbytku Evropské unie, která čelí rozsáhlé krizi. Navíc jsou v ohrožení i malé a střední podniky a už se tedy nemluví jen o velkých automobilových koncernech. Když k tomu přičteme, že Francie se potýká s vlastními ekonomickými problémy a státy jižní Evropy jako Itálie, Španělsko, Portugalsko a Řecko zápasí s narůstajícím dluhem a slabou konkurenceschopností, Evropská unie se ocitá v bezprecedentně nejisté situaci. S oslabeným Německem, které tradičně fungovalo jako hlavní garant investičních úvěrů a stabilizační kotva, nyní stojí EU před otázkou, jak udržet svou jednotu a schopnost reagovat na ekonomické výzvy. Jaký dopad bude mít podle Vás rostoucí ekonomické krize v Německu na okolní státy, a především na Českou republiku?
To v příštích měsících všichni zažijeme na vlastní kůži. Ale co bychom se divili, to tak je, když svoji ekonomiku navážete na jednoho partnera a nediverzifikujete portfólio. Minulá vláda se orientovala na ruské suroviny a německá odbytiště. Současná vláda ruské suroviny zrušila a spolehla se na jediného obchodního partnera. Fialo, děkujeme.
Dejte tomu pár měsíců a děkovat mu budou všichni... pochodně a vidle totiž nepotřebují zdroj elektrické energie.
Může vývoj ekonomické krize ovlivnit změnu politického směřování jednotlivých zemí? Už napřesrok se budou konat parlamentní volby u nás i v Německu…
Ekonomická krize vždycky ovlivňuje politiku. A vždycky ji ovlivní směrem, který málokdo očekává. Volby v příštím roce budou důležité. Všichni se na ně připravujeme. Bude to totiž slušné zemětřesení. Pokud se totiž situace volbami nezmění, nastane pokračování demokracie jinými prostředky.
Prezidentské volby v USA jsou za rohem a Američané už zítra rozhodnou, kdo usedne v Oválné pracovně Bílého domu. A kampaň je evidentně i posledních pár desítek hodin před "dnem D" opravdu velmi ostrá. Jaký je Váš tip na vítěze?
Rád se budu mýlit, ale myslím, že to bude Kamala. Demokraté už dokázali, že umějí bidenovské křivky, uměli dosadit kandidátku bez primárek a nikomu to nevadí, mají na své straně prachy i média, nebojí se střílet... To je známka síly. Podle mě se o prezidentovi rozhodne někde v Pensylvánii a bude to vypadat velmi podezřele...
Ale ať to dopadne tak či onak, pro nás z toho nic dobrého nekouká. USA ustupují z pozice hegemona a nejsou už schopny porazit nepřítele. V takové chvíli začne každé impérium rabovat svoje vlastní provincie. Budou to dělat Trump i Harrisová, ale Kamale to půjde hůř, protože je stejně inteligentní jako naše Danuše Nerudová.