Vybílí Hamza Národní sportovní agenturu?

politika

Mocenské přepřahání ve vládě i ve vedení Národní sportovní agentuře a otočka od Babiše k Fialovi. Ve stínu projednávaného konsolidačního balíčku zaniklo rozhodnutí vlády, kterým byl schválen program nazvaný Národní sportovní centra. 

Vybílí Hamza Národní sportovní agenturu?
Jiří Hamza, předseda Českého biatlonu
24. července 2023 - 08:30

Jedná se o návrat k materiálu, jež byl kdysi připravován ještě na Ministerstvu mládeže, školství a tělovýchovy za éry ministryně Valachové. Jednalo se o pokus vybudovat, resp. rekonstruovat sportovní infrastrukturu tak, aby plně odpovídala požadavkům na českou sportovní reprezentaci a nabízela kvalitní tréninkové podmínky. Takto byla např. zainvestována atletická hala v Ostravě, hala míčových sportů v Prostějově nebo Vysočina aréna v Novém Městě na Moravě. 

Právě Vysočina aréna stála v současné době před akutní potřebou dalších investic. Ne že by například Sportovní centrum Nymburk nebo plavecký bazén v Podolí nebyly v mnohem horším stavu, ale Český svaz biatlonu se při úspěšné kandidatuře na pořádání mistrovství světa v biatlonu v roce 2024 zavázal k zásadní modernizaci areálu. Samozřejmě, finanční možnosti provozovatele Vysočina arény nebyly závratné, proto se od začátku počítalo se zásadním podílem prostředků ze státního rozpočtu. Jiří Hamza, jehož je Vysočina aréna vysněným projektem a stojí od začátku za jejím vybudováním a provozem, okamžitě začal hledat cestu, jak nasměrovat adekvátní prostředky do areálu. Překážkou se staly parlamentní volby a mocenské přepřahání jak ve vládě, tak ve vedení Národní sportovní agentury. Provést otočku od Babiše k Fialovi. 

Čas se stal největším nepřítelem, bylo nutné stavební práce zahájit a doufat, že se najde způsob, jak celou situaci zachránit. Podle některých zdrojů zamítli úředníci ministerstva financí variantu, podle které by se dotační akce odehrála pod jejich křídly. Po konzultacích s odborníky se tak zrodil plán, jak utéct před katastrofou. Opráší se plán na dotační program Národních sportovních center, napsat zprávu tak, aby jej projednávala vláda, nikoliv ministerstvo financí (tj. přesáhnout částku 5 miliard ve finančním plánu). A tento materiál také vláda na svém středečním zasedání schválila.


Že již samotný materiál působí komicky, je zřejmě odrazem současné situace řízení sportu, kdy sportovní prostředí jen nevěřícně přihlíží, co všechno z Národní sportovní agentury vypadne. Autoři silvestrovských estrád dostaly zdroj pro své vtípky. V předloženém materiálu, stvořeném ředitelem odboru sportu Milanem Labaštou, se např. píše o katastrofálním stavu malých skokanských můstků v Harrachově a nutnosti jejich rekonstrukce s dobudováním infrastruktury, nicméně v příloze, která se tváří jako přibližný rozpočet programu, je do Harrachova alokována čistá 0, s výhledem na celých 10 let trvání programu. 

Ale zase přibyla další centra, jako je všesportovní areál Pardubice, s předpokládanou dotací 800 miliónů. Že je předseda NSA z Pardubic a zároveň člen vládnoucí ODS, je věc čistě náhodná. Stejně jako že má jít o hokejové sportoviště, tedy sport a klub, ve kterém předseda NSA v minulosti výrazně působil.

Zpět k biatlonu a Hamzovi 
Strach o vybílení účtů je jistě aktuální. Dotační program totiž pracuje s rozpočtovou kapitolou NSA, což znamená, že částku 400 miliónů, která byla pro Vysočina arénu schválená, bude nutné hledat přímo v již stávajícím rozpočtu agentury. A najít rezervu takového rozsahu v polovině rozpočtovaného roku je úkol snad i nad schopnosti Davida Copperfielda. Takže aby došlo k naplnění usnesení vlády, nedojde k vyplácení jiných položek. Nabízí se eliminace akcí v rámci investičních projektů pro kluby a regiony. 

Jinými slovy, aby Jiří Hamza mohl organizovat příští rok mistrovství světa v biatlonu a sám nezkrachoval, nedostane se na rekonstrukci sportovišť v menších areálech, kde si to situace mnohem více vyžaduje. 

Také jsme psali:

Mají však smůlu, v zimě příštího roku se mohou dívat na biatlon a fandit našim reprezentantům, obdivovat předsedu biatlonového svazu, jak si vše dokázal zařídit a nadávat na premiéra Petra Fialu, který dotyčný materiál na vládu ke schválení předložil. Trochu optimismu jim může dodávat fakt, že se zatím napočítá v následujících 2 letech s dalšími akcemi v rámci programu Národních sportovních center, dostavba Vysočina arény se klidně může stát jedinou (účelovou?) akcí tohoto programu a v následujících letech tak zbydou prostředky i na menší a pro sportování našich občanů mnohem důležitější investice do sportovní infrastruktury.  

(Petr Svoboda, prvnizpravy.cz, foto: red.)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?